Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście na pellet


PjoterR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam kocioł defro optima komfort 10 kw. Chciałbym  go przerobić na palnik do pelletu. Czy warto się w to pchać czy lepiej może dołożyć i kupić gotowy kocioł pelletowy ? Powiem szczerze że wolałbym wydać 6 tysięcy na palnik niż kolo dychy na kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał eliks, będzie to dalej kocioł podlegający obowiązkowi wymiany do końca 2022 roku. Czyli oszczędność będzie pozorna bo za niespełna dwa lata z kieszeni wyjmiesz następne 10 tys. a wydane 6 tys. wywalisz na złom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt:

Termin wymiany pieca zależy od czasu jego użytkowania:

kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba wymienić do końca 2021 roku, kotły użytkowane od 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku, ... kotły klasy 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do końca roku 2027.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mój jest z 2017 roku. Więc na palniku polatałby jeszcze 6 lat. Czy te palniki są głośne? Tzn ich praca dmuchawa itd... mam kotłownie za ścianą i zastanawiam się czy nie będzie tego słychać w domu. Piec sobie chodzi na miarkowniku ciągu teraz i nic nie słychać.  No i czy są tańsze palniki niż te kipi  i kostrzewy za 6 koła ? Gdzieś kiedyś  widziałem palnik za 2300. Taki nie obrotowy tylko czyscił się przez dmuchawę. Używa ktoś coś takiego może coś polecić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój obecny kocioł kosztuje niecałe 4 tys ( chyba się nie pomyliłem) dołożysz 6 tys i za 6 lat wyrzucisz 10 tys zł. Nikt Ci już później tego nie kupi, bo ludzie będę musieli mieć papiery. Jest sens? 

Lepiej sprzedaj ten co masz odzyskując jeszcze jakieś pieniądze  i resztę kasy dołóż kupując typowego pelleciaka. 

O palniku za 2300 zł się nie wypowiem, ale chyba wiem co miałeś na mysli. 

Mój Kostrzewa też stoi za ścianą i praktycznie go nie słychać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem nad dołożeniem do swojego miałowca palnika na pellet. Trochę poczytałem, zagłębiłem się w temacie i polatałem tu i tam, decyzja zapadła, Laguna Edilkamin. Teraz nie wiem co to kotłownia.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą, ponieważ lepiej zrobić raz, a dobrze. 

Autor myśli o kotle za 10 tys, a za tyle laguny się nie kupi, a jedynie problemy... 

Mimo wszystko, wolałbym dołoży i mieć spokój, niż problemy.

Ja mawia mój kolega " jesteśmy za biedni żeby tanio kupować", bo później wyjdzie drożej... 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze dofinansowania, ja korzystałem z programu "Czyste powietrze", trochę kasy zwrócili no i Laguna trzy lata temu kosztowała sporo mniej. Dlatego warto trochę poświęcić czasu, popytać, poczytać, posłuchać dobrych kolegów z forum i przede wszystkim znaleźć dobrego instalatora.

Laguna teraz kosztuje ponad 16 tyś. ale mimo tej ceny, znając już ten kocioł gdybym miał jeszcze raz dokonać wyboru raczej zdecydowałbym się właśnie na nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja nie ma co iść w poł środki.  Ale taka laguna na 16 patyków odpada. Górna granica to 10 tysięcy a jeszcze  lepiej coś poniżej. Coś może podpowiecie wystarczy mi 10 - 12 kw. 

Dodam jeszcze że nie ma szans na dofinansowanie  ponieważ mam dosyć nowa chałupę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferroli Biopellet (czerwony), dużo osób go poleca. 

A może hybryda Skamp-PV PELL od @Pieklorz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, PjoterR napisał:

mam kotłownie za ścianą i zastanawiam się czy nie będzie tego słychać w domu. 

Ja mam Kipi i słyszę szczególnie podawanie pelettu na poszczególnych mocach i okresowe czyszczenie.Ale mnie to aż tak nie przeszkadza.

Dzisiaj do modernizacji brałbym też pod uwagę palnik Skiepko.Pojawa się więcej wpisów na jego temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PjoterR napisał:

Właśnie. Dlaczego ten czerwony. Ten szary jest gorszy. Nigdzie nie widzę tego czerwonego. 

Z tym szarym są jakieś problemy z zapalarką przynajmniej tak piszą na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czerwonego, pytałem się. Zrezygnowali z kotła z którym nie było żadnych problemów. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wersją Premium są problemy, wersja Pro działa OK. Ferroli Pro 12 wychaczysz za 7 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej kotłowni dołożyłem do Defro Optimy 10 Kw palnik Kipi 16 Kw. Jak przyjdzie czas na wymianę kotła to kupię przykładowo sam wymiennik Lumo a resztę gratów już mam (palnik, sterownik, podajnik, zasobnik).  Mnie było szkoda dobrego defro wywalić lub sprzedać za grosze. 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak się to sprawuje z defro ? Jakieś szamoty wkładałeś  ? I o co chodzi z tym wymiennikiem ? ?

Mi też szkoda tego kotła bo jestem z niego zadowolony. Tylko sąsiedzi na około maja pompy ciepła i tak się kiepsko czuje smrodzić węglem na okolice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pionierskich czasach pelletu Defro sprzedawało kotły w oparciu o Twój wymiennik. Możesz się wzorować, bo osiągi były nawet przyzwoite. 

https://www.defro.pl/p,198,komfort-ekopell.html?idk=51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zadowolony. Mam zrobioną dodatkową półkę nad palnikien i dodatkowo trochę szamotu. Temperatura spalin w granicach 120 stopni. 

Z wymiennikiem chodzi o to, że jak przyjdzie czas na przejście na 5 klasę (w moim przypadku rok 2027) to wywalę defro a kupię sam wymiennik z Lumo (sam kocioł ale bez osprzętu który już mam). Lumo fabrycznie jest wyposażone w palnik Kipi ale można kupić samego "golasa".

Pelletem palę od 08.08.2020 i jak dotąd spaliłem 2 tony pelletu (mieszkanie 70 metrów 22,6 stopnia + Cwu na 3 osoby).

Zapomniałem co to jest kotłownia:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.