Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zieloni szkalują ekogroszek


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, user2018 napisał:

Czyli można powiedzieć, że idealnie oddali naturalne środowisko w jakim te kotły są używane

W żadnym wypadku. Jest to manipulacja i oszczerstwo. Owszem, dla nienawidzących węgla to woda na młyn, bo oni nie chcą faktów, tylko wygodnej dla siebie narracji.

4 godziny temu, user2018 napisał:

przeciętny Kowalski nawet nie otworzy DTR

Jak to dobrze że ten sam Kowalski będzie się z lubością rozczytywał w DTR pompy ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne oszczerstwo, kowalski nie czyta dtr kotła i nie ma wiedzy o spalaniu węgla i nie ma obowiązku jej posiadania.

To tak jak by kierowca samochodu musiał znać mapę zapłonu w silniku, by mógł jechać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód też ma DTR-kę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, user2018 napisał:

Branża węglowa już dawno powinna zostać zaorana w tym kraju, jeden z największych raków w tym kraju, to w ogóle jest tragiczne, że nadal można do domów budowanych wg WT2021 pchać kotły na węgiel, gdzie zapotrzebowanie na ciepło w największe mrozy to z 5 kW...

Przecież  węgiel to bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju i domach  mamy jakieś lepsze rozwiązania ?

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla domu/mieszkania? Nie.

Chyba ze ktoś ma dostęp do taniego drewna w ilościach wystarczających (no i miejsce na suszenie, składowanie i pocięcie)

A tak z ciekawości,  jak liczycie zapotrzebowanie i opłacalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60% gospodarstw ma dostęp do GZ którym obecnie koszta ogrzewania sa zbliżone do węgla a o wygodzie nie ma co wspominać. Ja z perspektywy osoby grzejącej węglem mającej jednocześnie gaz mogę powiedzieć że grzanie węglem miało żadnego sensu. I choćby gaz miał podrożeć o te słynne ostatnio 100% xD to i tak do węgla nie wrócę. Po dziurki w nosie mam użerania się z jakością tego paliwa i marnowania czasu w kotłowni.

Edytowane przez Jaco80
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubaa

dzięki, pomierzę i policzę sobie to i owo później

A jak policzyć opłacalność? Jak mi koszta liczyli dobre ćwierć wieku temu to węgiel najtaniej wychodził

@Jaco80

Z tymi kosztami to bym tak się nie rozpędzał, znajomi co generalnie są eko po wyprowadzkach na swoje i pierwszych 3 miesiącach grzania gazem (a to jeszcze przed mrozami ) biegusiem instalowali piece na drewno i węgiel do dogrzewania :)

Sąsiada też muszę podpytać jak u niego z rachunkami teraz wygląda (gazował się niedawno)

Znalazłem też takie artykuły

https://biznesalert.pl/ekogroszek-eko-energetyka-cieplownictwo-ogrzewnictwo-wegiel/

http://polski-wegiel.pl/opinia-eksperta-dlaczego-ekogroszek-jest-eko/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jaco80 napisał:

obecnie koszta ogrzewania sa zbliżone do węgla. 

Wytłumacz to mojemu sąsiadowi, który ma ocieplone 160m/2 (sciany/dach), a gaz używa do płyty gazowej i prysznica. Wieczorami z komina wali jak Batory na morzu. Nie wspomnę, że co sezon z wjazdu na posesji musi 3 tony wiaderkami przenieść do okienka, aby wrzucić do kotłowni. Kiedyś go spotkałem jak wyszedł z kotłowni po dokładnym czyszczeniu kotła po całym sezonie ????

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 3 tony to 1800 by wychodziło za rok grzania.. (pomijając koszt instalacji i upierdliwość noszenia w kubełkach)

Ile kosztowałoby ogrzanie gazem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orzech ze składu, transport wliczony (tylko samemu trza se wrzucić), cena z zeszłego roku, w tym roku na olx widzę podobne ceny..

z kopalni dało się taniej załatwić, kiedyś

prawda, że koniec Polski bliższy kopalniom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, makow12 napisał:

@Jaco80

Z tymi kosztami to bym tak się nie rozpędzał, znajomi co generalnie są eko po wyprowadzkach na swoje i pierwszych 3 miesiącach grzania gazem (a to jeszcze przed mrozami ) biegusiem instalowali piece na drewno i węgiel do dogrzewania ?

Sąsiada też muszę podpytać jak u niego z rachunkami teraz wygląda (gazował się niedawno)

 

 

Proszę, moje koszta gazu ? za ogrzewanie, CWU i gotowanie w tym roku. Budynek z 1933, nieocieplony strop, ciągłe 23C xD. Cały sezon wyjdzie mnie okolice 2300zł. To ma być drogo? Jak ocieplę strop to jeszcze zetnę z tego ze 30%. I jaki tu sens węgla przy cenie kWh z gazu 16-17groszy?

koszta.jpg

Edytowane przez Jaco80
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za cwu i gotowanie to 80 - 100 zł mniej więcej rachunek przychodzi :)

u znajomej we wrześniu 400 + październik 500 z hakiem listopad podobnie a później już piec wstawiła.. (jak spotkam to dopytam jak tam zimę przeżyła (budynek nieocieplony, z cegły)

sąsiada też muszę wypytać jak się gaz sprawdza (jakiś czas temu kotłownię likwidował)

mi tak z pół tony węgla jeszcze zostało czyli w piece od września  jakieś 9 stów poszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się tylko jak używasz GZ tylko do CWU i gotowania to prawie połowę z tych 70-80zł rachunku stanowią opłaty stałe. Dlatego dużo korzystniej wychodzi jak te metry są wykorzystane razem z ogrzewaniem.

No i sam zobacz, piszesz ze na węgiel wydałeś do tej pory 900zł na ogrzanie 52m2, ja spaliłem gazu za 1800zł na ogrzanie całkowicie bezobsługowo 100m2 ? I jeszcze różnica CWU jeśli do niej używasz gazu...

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w tym wszystkim są dwie ważne informacje, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło budynku i jakie w nim są temp., bez tych danych mamy tylko goła kwotę nie popartą żadnymi obliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą informacją jest tu cena wytworzenia kWh ciepła. Jakie mam temperatury podałem a ocieplenie mam w profilu. Wiadomo że tego się nie da policzyć 1:1 bo są rózne scenariusze, jeden ma tańszy węgiel, drugi droższy do tego dochodzi sprawność spalania. Ja tylko walczę z mitem ze ogrzewanie GZ wychodzi nie wiadomo ile bo ludzie cały czas żyją nim. Mnie też wszyscy dookoła straszyli a rzeczywistość jest jaka jest.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeśli porównuje są w skali jednego budynki, inaczej to jak porównywanie "malucha" z toyotą Aygo, albo Aygo  z mercedesem klasy S, to wszystko są samochody i służą do tego samego celu, ale w jakże różny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cena uzyskania 1 kWh jest podobna to koszty ogrzewania również wyjdą podobne. A to już można mniej więcej policzyć.

 

Cytat

te 3 tony to 1800 by wychodziło za rok grzania.. (pomijając koszt instalacji i upierdliwość noszenia w kubełkach)

Ile kosztowałoby ogrzanie gazem?

3 tony węgla to raczej okolice 2400zł a nie 1800zł. (800zł/tona, takie sa ceny u mnie) 3 tony węgla spalone ze sprawnością 70% to okolice 15000kWh. Licząc koszt GZ u mnie za 15000 kWh GZ zapłaciłbym 2400zł xD. Pomijam tu niewielki spadek sprawności kondensata ale też nie liczę kosztu dowozu węgla, odpadu w postaci miału, potencjalnej niedowagi, kosztu drewna na rozpalanie czy tym bardziej nakładu pracy na obsługę.

Edytowane przez Jaco80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i w obliczeniach trzeba uwzględnić zapotrzebowanie na ciepło budynku i temp. w nim, oczywiście w przypadku gdy porównuje się różne budynki, a to też tylko dwa parametry które maja wpływ na zużycie opału, dla takiego porównania warto by też uwzględnić temp zewnętrzne, bo różnią się ona zależnie od regionu, oraz wiele innych czynników, choćby takich jak szczelność budynku i wpływ wiatru na jego wychładzanie.

Jaki wpływ na zużycie opału maja temp. w domu możesz sprawdzić sam wystarczy, że podniesiesz temp z 21,22°C, bo zakładam, że takie masz do 25°C, a kolejny rachunek da natychmiastową odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym celem tej dyskusji nie jest porównanie cen ogrzania 2 różnych budynków tylko koszt ogrzewania węglem i gazem. I tu liczy się tylko cena uzyskania 1 kWh. Jak kolega Makow by sobie hipotetycznie załozył GZ to mu się przecież zapotrzebowanie budynku nie zmieni prawda? To czy ma dom termos czy sito jest tu zupełnie nieistotne. Wiec jedyne co go interesuje to koszt uzyskania 1 kWh z gazu i węgla. Wiemy ile kosztuje gaz za kWh, wiemy ile węgiel i wiemy też że węgla nie spali ze sprawnością średnioroczną ani 100 ani 90 ani 80%. 70% bedzie dobrym wynikiem. Można już porównać szacunkowo? Można.

A temperature jak już pisałem mam 23C non stop, 3C wyższą niż na węglu.1C więcej, czyli 24C kosztowało by mnie około 26zł na rachunku styczniowym więcej. 2C więcej 50zł. Dużo?

Edytowane przez Jaco80
  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podałem Ci minimum parametrów jakie musisz uwzględnić porównując rożne budynki, żeby wyniki były w miarę wiarygodnie inaczej wyjdzie z tego tyle co w tym badaniu ekogroszku, wystarczy pominąć mały szczegół czy to w obliczeniach, czy w przygotowaniu stanowiska badawczego, a wynik wyjdą skrajnie różne. Z resztą ta publikacja to świetny przykład jak można zmanipulować badania naukowe. I jak tu wierzyć utytułowanym naukowcom skoro popełniają takie błędy i jeszcze je publikują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.