Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet + bufor ciepła. Prośba o dobór kotła


Arek911

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że Kolega ma GSa. I ciekawe skąd ma doświadczenia z pracy peletowca z buforem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz chciał jednak sprzęgło + graty do obsłużenia 2 obiegów to polecam @tomekb, lepszej jakości w dobrej cenie nie znajdziesz.

IMG_20210208_085303.jpgIMG_20210209_074625.jpg

Jak bufor to i tak musisz rozdzielić obiegi. Pamiętaj że wg schematu który podałes sterownik musi obsłużyć 2 mieszacze lub robisz obieg grzejnikowy na pokrętle a podłogę na siłowniku i sterowaniu pogodowym np.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej oddzielnie. Łazienkowe drabinki na niskich parametrach słabo się spisują. Np. do garażu może być grzejnik typu C33, on jest nazywany niskotemperaturowym ale i tak z wymaga z 10 stopni więcej niż aktualne systemy ogrzewania podłogowego.

Na obieg grzejników może sprawdzić się termostatyczne zawór mieszający. Ustawiasz na nim górną granice jaka temperatura ma iść na grzejniki łazienkowe np. 45 stopni A na grzejniku w garażu montujesz termostat który będzie pilnował odpowiedniej temperatury w garażu.

 

1 godzinę temu, Outsider napisał:

Widzę, że Kolega ma GSa. I ciekawe skąd ma doświadczenia z pracy peletowca z buforem. 

Mam doświadczenie z dystrybucją ciepła.  Tyle że może na bardziej rozbudowanych sterownikach niż te stosowane małych kotłowniach.

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał 12 kw i bufor 500.

tylko jest kilka ale.

Szukał bym kotła który nie ma problemu ze spalaniem w zakresie 8-12 kW. I te 12kW nie jest na wyrost że objawia się nadmiernym spalaniem.

Zrobiłem kalkulacje dla bufora 500l i delty 25 stopni czyli grzanie do 60 stopni i schłodzenie do 35

 

bufor kalkulacja.png

We większe mrozy przełączał bym kocioł na większa moc i tyle.

Edytowane przez kult5
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"I te 12kW nie jest na wyrost że objawia się nadmiernym spalaniem."    - > absolutnie nie wiem jak mam sprawdzić w którym kotle jest na wyrost, a w którym nie. 

Obecnie najbliżej mi do defro smart ekopell 12kw - czy on byłby ok? 

 

Co do Twojej kalkulacji to wydaje się być ona baardzo zadowalająca dla mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W doborze kotła nie pomogę, nie znam za wielu. Nie znam również możliwości współpracy z buforami i grupami pompowymi.

 

Wstawiam jeszcze 2 scenariusz przy pracy na większej mocy w mrozy

 

bufor kalkulacja 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

185 m2 (w tym 32 garaz i 8 kotlownia). Parterowka sciany pustak ceramiczny 30 cm, styropian grafitowy 15 cm. Podloga styro 20 cm. Strop welna 40 cm.
Grzeje tylko dom (bez cwu) - mieszkalna 100 % podlogowka plus 2 drabinki w lazienkach plus garaz grzejniki. Od konca wrzesnia srednia 18,3 kg/doba. W te mrozy szlo ok 30 kg doba (5-6 odpalen). W domu ustawione 22,4 °C (sypialnia 21°C, garaz grzalem do ok 12°C). Bufor grzeje od 35 °C gora do 55 °C dól. Spalam w tym sezonie olczyka.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PaTru1986 napisał:

nie poleci bo z tego co sie zorientowalem sas nie jest tu lubiany)

To że nie jest szczególnie polecany, nie oznacza że jest nielubiany. Jakoś szczególnie dużo problemów z nim tutaj nie ma. Do bufora nie potrzeba wymyślnego kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2021 o 12:24, kult5 napisał:

Ja bym wybrał 12 kw i bufor 500.

tylko jest kilka ale.

Szukał bym kotła który nie ma problemu ze spalaniem w zakresie 8-12 kW. I te 12kW nie jest na wyrost że objawia się nadmiernym spalaniem.

Zrobiłem kalkulacje dla bufora 500l i delty 25 stopni czyli grzanie do 60 stopni i schłodzenie do 35

 

bufor kalkulacja.png

We większe mrozy przełączał bym kocioł na większa moc i tyle.

kult5 czy bierzesz w tych kalkulacjach pod uwagę osobny zbiornik cwu 150-200? Teoretycznie w lato chcę go grzać elektryczną grzałką  by nie rozpalać kotła (fotowoltaika), ale w zimę chciałbym jednak wykorzystywać kocioł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samych wyliczeniach nie był brany. W praktyce jednoczesne grzanie cwu troszkę wydłuży czas ładowania bufora i zmniejszy ilość rozpaleń. Ale nie bedzie to jakas znaczna różnica. Może o jakes 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.