Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie ekogroszku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w tym sezonie zauważyłem większe spalanie ekogroszku w porównaniu z latami poprzednimi. Oczywiście rozumiem że są większe mrozy tej zimy ale niepokoją mnie występujące spieki. Zamieszczam zdjęcia ustawień i proszę o porady jak można lepiej zoptymalizować spalanie.

IMG_20210217_114041.jpg

IMG_20210217_114129.jpg

IMG_20210217_114001.jpg

IMG_20210217_113954.jpg

IMG_20210217_113940.jpg

IMG_20210217_113934.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli używasz ten sterownik, to na pewno wiesz co to potencjał podajnika. Ale to nie ma nic wspólnego ze spalaniem. Chyba że patrzysz na licznik w sterowniku, wtedy potencjał ma jak najbardziej duże znaczenie. Dla mnie jest to tylko dodatkowa informacja, czy ustawienia pieca są poprawne. A spalanie obliczam na podstawie liczby spalonych worków.

Spieki mogą się robić, bo piec nie pracuje równo (zobacz jak wygląda modulacja), albo taką cechę ma węgiel. Nie myśl, że co roku w workach masz ten sam ekogroszek. Etykieta na worku może być identyczna, ale to co do nich zapakowano to inna para kaloszy.

Co do spalania, to w styczniu 2021 spaliłem 650kg, w 2020 650kg (oba na skzp02), w 2019 775. Ale w 2016 i 17 było to ponad 900kg. Luty się jeszcze nie skończył, ale w 2020  było to 575, w 2019 550. Różnice wychodzą z powodu pogody, innego węgla i tego ile w worku tego węgla naprawdę było.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podesłany filmik, wiele wyjaśnił. Zaniżony przeze mnie do maksimum potencjał zwiększał ilość paliwa dostarczanego przez podajnik. Już to zmieniłem i zobaczę jak zachowa się piec.

Proszę jeszcze o informacje czy pozostałe parametry są w porządku, zwłaszcza powietrze i nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają sensownie, aczkolwiek nie muszą być poprawne.

Za stały parametr uznaj kaloryczność węgla. Potencjał ustawiony z przesypu jest orientacyjny i wymaga później doprecyzowania na podstawie tego ile piec naprawdę spalił. Trochę więcej zabawy jest z powietrzem. Trzeba obserwować co dzieje się w piecu i doregulować. Zapisuj sobie ustawienia. Generalnie tak jak napisałem zobacz to co jest na kanale @Jockey -a na YouTube.

Jeżeli konieczne było dostarczanie większej ilości węgla przez zaniżenie potencjału podajnika, to by znaczyło, że coś jest nie tak z kalorycznością węgla. Być może jest za duża, ale tutaj zakładam że zostało ustawione to co producent gwarantuje. Mniejsza kaloryczność spowoduje większe podawanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.