Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka pompa do CO i CWU?


Gregorios

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
 
Planuję wykończenie poddasza w domu z lat 70-tych, który ma stary kocioł na paliwa stałe.  Kotłownia jest na parterze, a poddasze na 3-ciej kondygnacji.  Wysokość podnoszenia to 4-5m.  Na poddaszu będzie około 85m podlogówki na rozdzielaczu z dziesięcioma pętlami.  
 
Jaka siła pompy dostarczy mi tam wodę do CO, a jaka do CWU (lub model pompy np. LFP)?  
 
Jaka marka oferuje najlepszą wartość i gwarancję?  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy nie mam schematu, ale mniej więcej piec ma wymiennik i podawałby wodę do 2 zestawów pompowych:  CWU i CO (z mięszaczem).  Woda zimna jest dołączona z sieci.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz dociągnąć zasilanie podłogówki, bo chyba nie z CO z grzejnikami z II kondygnacji? Albo chyba jednak tak. Na zasilanie grzejników idzie tak ok. 40C na podłogówkę 30C. Dlatego  @sambor pyta się o jakiś schemat podłączenia. Gdzieś widziałem gościa, który poprawiał takie instalacje w domach poprzez dodanie elektronicznych termostatów do podłogówki i dzięki temu ogarniał jakoś temperaturę.

Co do pomp. W zeszłym roku wymieniłem pompy z lat 90 na Wilo Yonos Pico. O ile te obiegowe cwu, czy na małym obiegu pieca się sprawdzają, to ta dla CO w wersji 1-8 owszem działa, ale na full słychać buczenie w instalacji. Jak zmniejszę moc to jest ciszej, ale jednocześnie jest za mały przepływ. Tak mnie wnerwia to buczenie, że pompa wyleci w tym roku i pewnie zastąpię ją jakimś porządnym Grundfosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc podłączam 2-gie piętro bezpośrednio z kotłowni na parterze, czyli pompa musi być wydajna na tyle aby podnieść wodę na 4-5 metry i dalej przepchać ją przez obieg podłogówki (~85m²).  Zestaw pompowy do podłogówki ma mieć mięszacz także mógłby podawać 30°C.
 
Nie chciałem zbytnio skomplikować pytania, ale na 2-giej kondygnacji (CWU i kaloryfery) jest system otwarty.  W przyszłości chcę to zamienić na system zamknięty z rurkami Pex/Al/Pex w ścianach. 
 
Czy LFP to nie polska pompa na technologii Grundfosa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dlaczego podawana jest wysokość podnoszenia (np. 6 metrów) w opisach pomp?  Rura do rozdzielacza 1"; Pex/al/Pex 16mm.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy jakie pompa wytworzy ciśnienie

Czyli jakbyś do pompy podpiął dwa weze i jeden wsadził do beczki z woda a drugi wyniósł w górę na 6m to w tym przypadku podniesie tylko do 6m

Ale gdy weźmiesz  jeden wąż np.200mpodepniesz oby dwa konce pod ta samą pompe i wyniesiesz na wysokość 100m to bez problemu przepchnie wodę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy wody generowane w pompach są na wykresach w dokumentacji. Szybkość przepływu będzie zależała od wysokości. Zobacz tutaj np. https://wilo.cdn.mediamid.com/cdndoc/wilo112484/875229/wilo112484.pdf

Pompę trzeba dobrać do wysokości i jaki ma być przepływ wody w tej podłogówce + rezerwa na regulację, żeby nie było na styk

Co do wcześniejszego pytania, tak LFP to Leszno, które swego czasu robiło pompy na licencji Grundfosa. Mam nawet taką w swojej skrzynce ze skarbami. Po wielu latach ciężkiej pracy została wymontowana z instalacji i zastąpiona zalinkowaną wyżej Wilo i powiem szczerze, że nie jestem zadowolony z tej wymiany. Nie ta kultura pracy.

Przy takim założeniu  jak piszesz, część układu będzie zamknięta a część otwarta. To by znaczyło, że oba układy muszą być odseparowane od siebie. Planujesz dorzucić jakiś wymiennik? Nie jestem instalatorem, może @sambor tu by się wypowiedział. Ewentualnie skoro planujesz przerobić wszystko na układ zamknięty, to może można już przewidzieć jakieś rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie czym silniejsza pompa tym szybszy przepływ, a tym samym szybkość nagrzania podłogi.  W takim razie jaka pompa (najlepiej z LFP) "żeby nie było na styk", ale ma ograniczony hałas, a zarazem niskie zużyciem energii?
 
Tak na razie część układu będzie zamknięta a część otwarta z wymiennikiem na układ zamknięty.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja w tym temacie ci nie pomogę. Pamiętaj, że pompy mają/mogą mieć elektroniczną regulację. Nie tylko ustawienia I/II/III, ale także można je ustawiać na określony przepływ dla podłogówki bądź różnicę ciśnień dla grzejników. Ten podlinkowany pdf da ci pewne pojęcie na temat możliwości regulacji pompy i jej doboru. Myślę, ze u innych producentów jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wydajność pompy cyrkulacyjnej jest mniejsza od obiegowej, czy nie lepiej zastosować pompy obiegowe do CO i CWU? Szczególnie jeśli CWU ma powrót.  
 
Sprzedawca zaproponował mi dwie: EXPERIA L 25-60/180 LFP Leszno i PCOw 25/6 /180 LFP Leszno.  Czy macie praktyczne doświadczenia i opinie na temat tych pomp?

Pompy elektroniczne charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii, ale są zazwyczaj dużo droższe.  Za jaki czas przy przeciętnym użytkowaniu te koszty się zwrócą?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile czasu kupujesz pompy? Na 2 lata?

Ja nie rozumiem tego picia do Wilo, dla mnie to najmniej awaryjne pompy, a braku kultury pracy to może trzeba zacząć szukać w instalacji, a nie pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorios potrzebuje przeliczenia pompy na podnoszenie i odpowiedni przepływ przez podłogówkę. Nie wyznaję się na tym, jestem zwykłym użytkownikiem, a nie instalatorem.

Miałem pompy  takie jak na poniższych zdjęciach. Leszno była na obiegu CO, bo była nowsza. Nie było ich słychać  w ogóle.  Były sprawne w momencie wymiany. Spróbuj ocenić ile miały lat. Wymieniłem je obie na Wilo Yonos Pico. Doszła tylko pompa kotłowa. Wilo która jest na obiegu CO po prostu buczy.  Więc powiedz mi co mam szukać w instalacji, skoro wcześniej wszystko było ok. Pompa chodzi bezgłośnie tak do ok 25-30W. Potem staje się słyszalna. Niestety przy tych poziomach przepływ jest zbyt mały. Musi chodzić na full, czyli 40W

Jedna z pomp Wilo była już w zeszłym roku na gwarancji. Przestało działać pokrętło. Wróciła z naprawy i problem teraz znowu się powtórzył. Czekam na koniec sezonu by znowu ją oddać do naprawy. Nie mam nic do Wilo, są to tanie pompy, być może bezawaryjne. Nie ocenię tego, bo mam je od niecałego roku. Przedstawiłem tylko jak to ma się w moim przypadku.

pompa1.thumb.jpg.06b67c450a981411bc2194cdacfdfe49.jpgpompa2.thumb.jpg.244446c2d6249b7c41c296d5b9d12119.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro były sprawne to dlaczego wymieniłeś?  Jedna z nich to Leszno na licencji Grundfosa.
 
Ja czytałem najwięcej dobrych opini o pompach Grundfos i LFP.  LFP zazwyczaj są tańsze dlatego mają jak dla mnie najlepszą wartość.  Zresztą mam już pompę LFP na starym obiegu na 1-sze piętro (zdj).
 
 

LFP pompa (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gregorios napisał:
Ale skoro były sprawne to dlaczego wymieniłeś?  Jedna z nich to Leszno na licencji Grundfosa.
 
Ja czytałem najwięcej dobrych opini o pompach Grundfos i LFP.  LFP zazwyczaj są tańsze dlatego mają jak dla mnie najlepszą wartość.  Zresztą mam już pompę LFP na starym obiegu na 1-sze piętro (zdj).

 

Bo to był 80W "potwór", zachciało mi się prąd oszczędzać i dałem pompy sterowane elektronicznie. Swoją drogą LFP była zamontowana dokładnie jak u ciebie, na takim bypasie z zaworem kulowym. Instalacja do 2012 roku była na zasypowcu z możliwym obiegiem grawitacyjnym. Potem przyszedł piec na ekogroszek i zawór 3d. Po zamontowaniu SKZP02 wyszło, że powrót jest najzwyczajniej zimny. Co i tak za bardzo piecowi nie zaszkodziło, ale powodowało także problem ze sterowaniem i dobrym spalaniem. Bypass został usunięty, żeby zrobić miejsce na mały obieg kotłowy z termostatycznym zaworem 3d do zabezpieczenia powrotu. Chyba najlepsza przeróbka, bo piec chodzi równiuteńko i pali teraz wszystko w pył. Coś czego zazdrościłem np. Kamilowi Miernikowi na YT. U niego każdy węgiel był wypalony do cna, a u mnie mimo że paliłem tym samym tak nie było. I tak przy okazji postanowiłem wymienić "wysłużone" pompy. Dla cwu i obiegu kotłowego mam wersje 1-4 (Wilo tak oznacza zakresy podnoszenia). Chodzą aktualnie z mocą 3 i 10W. Dla CO jest to 1-6 i chyba jest po prostu za słaba. Ta LFP pod kątem mocy zużywała 2x więcej energii, a poziom podnoszenia miała mniejszy. Jednak dawała radę i była cicha.

Pompa  którą ci zaproponowano to jest do 6m. Wg. mnie wypadałoby policzyć jaki przepływ musisz mieć przez podłogówkę, żeby dobrze grzała i na wykresie w dokumentacji sprawdzić czy ta pompa da radę to wygenerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na zamówienie:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, jest w tym video trochę informacji o pompach, ale to bardziej reklama pomp firmy Wilo.  Wolałbym pompę lepszej jakości która nie "buczy".  : )

A jeśli tańsza opcja to dałbym szansę firmie IBO (zdj.).  Czy macie jakieś doświadczenie z tym producentem?

 

IBO.jpg

IBO Magi.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki model pompy IBO?  Czyli wymieniłeś na gwarancji?  

Czy warto kupić pompę energooszczędną?   Skoro koszty mogą zwrócić się dopiero po kiklu latach.

A czy tradycyjne pompy nie są bardziej trwałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omis i Omega z Omnigena to polsko-czeski produkt.  Wyglądem przypominają LFP (zdj.).  A jak z jakością/gwarancją

Chyba każda elektroniczna/energooszczędna pompa sama dobiera obroty.  Tylko czy ma ona też jakieś wady?

 

Omega.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

nie chce zakładać kolejnego tematu wiec podepnę się pod ten:

1. poszukuje pompy(kotłowej) do ogrzewania powrotu pieca najlepiej sterowanej elektronicznie (energooszczednej) - jaka pompe polecacie w cenie do ok 350zł ? 

2.  Chciałbym też wymienić pompe C.O obecnie mam starego grundfosa którego słychać na wyższych biegach , instalacja stara grawitacyjna, ale grzejniki juz z termostatami, wysokość do najwyższego punktu w C.O to ok 8m - co polecacie?chciałbym by nie było słychac tej pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.