Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

I have a question about fan would not been better that the fan sucks the smoke from the furnaces

Furnace always needs air (oxygen) for good job and good flames. It is not good idea to suck smoke from the funace. Smoke has only a few percent of oxygen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie bardzo czopuch w kształcie litery S - 0,5 m poziomo, 1m pion i poziomo w komin.Na co trzeba zwrócić uwagę? :D

Pozdrawiam.

 

Ja mam czopuch - 1m rury poziomej. Po dwóch czyszczeniach długim wyciorem wybiłem w kominie na przeciw czopucha drugą rewizję do czyszczenia rury. Tak więc twój czopuch musi mieć minimum dwie rewizje w tych kolankach. Musisz to zaplanować tak żeby wejść wyciorem w każdy odcinek czopucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy w nadmuchu do komory paleniskowej następuje łatwiejsze mieszanie gazów co poprawia spalanie (powietrze wypycha gazy spalinowe), wentylator nie jest narażony na wysokie temperatury i zanieczyszczenia, zresztą wentylator musi być zrównoważony z naturalnym ciągiem, Stąd klapa na kominie. Ostateczny wybór, gdzie będzie zamontowany wentylator zależy od montującego. na koniec - mając wentylator nadmuchowy można sterować ciśnieniem wewnątrz kotła od podciśnienia do nadciśnienia, co daje możliwość wyboru najlepszego procesu spalania (mniej tlenków węgla _CO).

 

you do not understand me

i think the fan that was mounted at the exit from the furnace flue

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hai

I understand the benefits of the fan pushing air into the furnace

for now i burned remains of charcoal powder granules 0-12mm (not in supraclas) with the help of a fan mounted on the door as an oil burner

but they also know the weaknesses of this system

 

 

exhaust fan seems to me a better idea because is possible to avoid the smoke in the boiler room

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy w nadmuchu do komory paleniskowej następuje łatwiejsze mieszanie gazów co poprawia spalanie (powietrze wypycha gazy spalinowe), wentylator nie jest narażony na wysokie temperatury i zanieczyszczenia, zresztą wentylator musi być zrównoważony z naturalnym ciągiem, Stąd klapa na kominie. Ostateczny wybór, gdzie będzie zamontowany wentylator zależy od montującego. na koniec - mając wentylator nadmuchowy można sterować ciśnieniem wewnątrz kotła od podciśnienia do nadciśnienia, co daje możliwość wyboru najlepszego procesu spalania (mniej tlenków węgla _CO).

Wiam.

Pytanie do pana guitar w jakim najlepszym miejscu pana zdaniem powinien zostać zamontowany wentylator?

Zastanawiałem się też nad zamontowaniem czujnika temperatury spalin, ale niewiem jaki i do czego go podłaczyć. Wydaje mi się że regulator powinien miec taką funkcję ale ten który zamówiłem raczej nie ma czyli musztarda po objedzie :-((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pan guitar i ja zamontowane mamy wentylatory, jak na zdjęciu na stronie 12. Ja musiałem wyciąć otwór w klapie powietrza pierwotnego ok.5x5cm. bo go nie było. Ważną sprawą jest dobór obrotów dmuchawy. U mnie można ustawić obroty w sposób płynny w przedziale 1-100. Mam ustawione na "11". Gdy robiłem próby na drzwiczkach zasypowych, to obroty ustawione miałem na "25" (mam taką samą dmuchawę, jak ty, ale dokupiłem dodatkowy łącznik, bo tak jest łatwiej umocować wentylator w wybranym miejscu. Łącznik, który posiada własną klapą zamykającą dopływ powietrza, to dodatkowy kanał o długości około 8cm (z wentylatora usunąłem klapkę). Zakłada się go między wentylatorem, a piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są drzwiczki popielnika to w nich. Nie ingeruje się w część ciśnieniową kotła.

 

 

Wiam.

Pytanie do pana guitar w jakim najlepszym miejscu pana zdaniem powinien zostać zamontowany wentylator?

Zastanawiałem się też nad zamontowaniem czujnika temperatury spalin, ale niewiem jaki i do czego go podłaczyć. Wydaje mi się że regulator powinien miec taką funkcję ale ten który zamówiłem raczej nie ma czyli musztarda po objedzie :-((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po obejżeniu zdjęć i zapoznaniem z tematem zamówiłem dzisiaj taki wentylator link do wentylatora ze sterownikiem do pieca, jak przyjdzie biore się za montaż jak wszysto zamontuje podziele sie foto relacja i spostrzeżeniami.

"tomcar11" Co do sterownika, to przed założeniem go "na dobre" wypróbuj, czy minimalny zakres obrotów dmuchawy ze sterownika nie jest za duży do potrzeb kotła. Jak pisałem w poście #251 u mnie wentylator dla prawidłowego spalania chodzi bardzo wolno. To jest silny wentylator i obawiam się, że może nawet przy mocy 30% wytwarzać za duży ciąg. Jest to ważne, gdyż chyba do 10 dni możesz zwrócić towar, jeśli nie jest uszkodzony, a zakupiony w internecie. Z drugiej strony kupiłeś od producenta, więc myślę, że jest on w stanie przeprogramować sterownik tak, by spełniał inne parametry krańcowe pracy wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Denerwowało mnie zawsze w piecu to że trudno uzyskkać stałą temperature przez np. 12 godz. Napewno automatyczne odpopielanie w tym się sprawdza ale to wymaga sporej pracy i umiejętności majsterkowania. Czekając na wentylator wymyśliłem coś takiego. Do kontownika przyspawałem wygiety pret na dole preta przyspawałem nakretkę. Wywirciłem w górnej klapie dwa otwory 6 mm i wszysko przykręciłem do klapy. Wszysko połaczyłem zesobą za pomoca łanicuszka i śrub rzymskich. Teraz otwieraja sie dwie klapy równocześnie, tylko wyregulowałem to tak że ta dolna otwiera sie pierwsza jak zrobi sie jakies 2 może 3mm to dopiero otwiera się górna. Tak to wygląda.

Prosze wyświetlać recznie bo z fotosika nie darady załadować tych zdjęć ;)

http://images35.fotosik.pl/295/ac614e249dad31a6med.jpg

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/277eddf4854b7e10.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e6f317b9aee49275.html

Zamontowałem w sobote, wyregulowałem i dzisiaj przez cały dzień mam zadaną temperature na piecu 50 C. Jak narazie jestem zadowolony, odpopielam tylko jak ładuje węgiel. Nawet jak się wegiel zawiesi to i tak sie pali i cały czas jest stała temperatura, nawet ja na ruszcie jest dużo popiołu nie ma to znaczenia, bo wtedy powietrze dostaje sie góra.

Coś czuje że nie potrzebnie zamówiłem wentylator ze sterowniiem, bo w tym wypatku nie wiem czy bedzie mi on potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tomcar11! Jak zamontujesz sterownik, to poznasz jaka to dobra rzecz. Ja w swoim kotle na wyjściu utrzymuję 67 st.C. z dokładnością +- dwa, trzy stopnie przez cały czas, gdy jest paliwo w piecu. Sterownik kupiłem 3 lata temu do innego pieca, a od kiedy zamontowałem Buderusa, to sterownik poszedł do niego. Jak pisałem na stronie 12, to kupiłem piec używany bez miarkownika ciągu, więc to było najsensowniejszym wyjściem. Wg instrukcji zalecaną temperaturą na piecu jest wyższa, niż 50 st. By na powrocie nie mieć za bardzo schłodzonej między wlot i wylot wody z pieca dałem obejście ze zwykłymi zaworami odcinającymi, i wyregulowałem na powrocie na ponad 40st. C.

 

Jak pisałem poprzednio, to obroty wentylatora nie mogą być zbyt wysokie. Jednym z powodów jest to, że przez otwory powietrza dodatkowego mogą wydostawać się spaliny, a w nich czad. Gdy rozpoczynałem pracę z tym piecem, to kilka razy włączył się alarm. Swoim znajomym doradzam założenie czujnika tlenku węgla w kotłowni, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może zaistnieć za duże stężenie.

 

Co do systemu odpopielania - wczoraj przykręciłem silnik wycieraczek do konstrukcji pieca, więc może do Świąt zadziała. Myślę nad sterowaniem odpopielania. Z dostępnych na rynku sterowników chyba kupię auraton1111_multi, bo jak się doczytałem ma możliwość załączania w jednym z kanałów (czwartym) tak, że dopasuje się go do włączania odpopielania, np co 90 minut na kilkanaście sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

vt5 być moze masz racje tylko na stronie 12 pisałeś że lepsze spalanie było jak miałes dmuchawe na klapie załadowczej i że kiedyś do tego wrócisz, dlaczego?

Ja wczoraj wieczorem o godz. 19 zasypałem piec temperatura ustawiona na 50 st.,dzisiaj rano o 9 godz. na piecu 46 st. po 14 godz. bez odpopielania. Uważam że to jest rewelacjabez żadnej automatyki i jak prost bez kosztów można to samemu wykonać.

Wentylator założ jeżeli będe powiększał zasyp bo wtedy ta moja metoda się nie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo kombinowałem z montażem wentylatora m.in. z góry przez komorę zasypową. najlepszym rozwiązaniem okazało się jednak umieszczenie wentylatora na drzwiach popielnika, ale zdało to dobrze egzamin dopiero wraz z prawidłowo wykonanym odpopielaniem i odpowiednią regulacją automatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo kombinowałem z montażem wentylatora m.in. z góry przez komorę zasypową. najlepszym rozwiązaniem okazało się jednak umieszczenie wentylatora na drzwiach popielnika, ale zdało to dobrze egzamin dopiero wraz z prawidłowo wykonanym odpopielaniem i odpowiednią regulacją automatyki.

Dlatego połaczenie dwóch klap ze sobą i ich wyregulowanie to naprawdę mało zachodu w porównaniu do tej calej automatyki, a proszę mi wierzyć że efekt bardzo podobny.

Napewno w przyszłości będe chciał zamontować wentylator i automatyczne odpopielanie, zrobie to dopiero wtedy jak powiększe komre zasypową. Zaczynam się zastanawiać jak to zrobić propozycje mile widziane. Sterownik i wentylator który zamówiłem udało się zwrócic :) . Poczytałem i zamówie taki z temperatura spalin i sterowaniem podajnika paliwa, sterowanie to wykorzystam do automatycznego odpopielania ponieważ funkcja ta ma możliwośc padawania impulsu od 1 sekundy w góre, a czas przerwy zależy od sterownika to ok 1,5 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

vt5 być moze masz racje tylko na stronie 12 pisałeś że lepsze spalanie było jak miałes dmuchawe na klapie załadowczej i że kiedyś do tego wrócisz, dlaczego?

Ja wczoraj wieczorem o godz. 19 zasypałem piec temperatura ustawiona na 50 st.,dzisiaj rano o 9 godz. na piecu 46 st. po 14 godz. bez odpopielania. Uważam że to jest rewelacjabez żadnej automatyki i jak prost bez kosztów można to samemu wykonać.

Wentylator założ jeżeli będe powiększał zasyp bo wtedy ta moja metoda się nie sprawdzi.

 

Gdy miałem wentylator na górze, to spalanie odbywało się w komorze spalania i na pograniczu zasypowej. Teraz pali się również w dolnej części komory zasypowej, aż po ruchomy ruszt pionowy. Dodatkowo, jeśli nie obciążę drzwiczek zasypowych cegłami, to górą wydostaje się dym, mimo, że sznurek uszczelniający (nowy) pokryłem silikonem. Komora zasypowa wygląda, jak dobrze prosperująca wędzarnia. Zima dość mocno trzyma, a umnie spalanie przy obecnych ustawieniach jest dobre, więc na razie nie eksperymentuję z przeniesieniem wentylatora.

Chodzi mi po głowie jeszcze jedna myśl związana z usytuowaniem wentylatora - z prawej strony pod komorą spalania.

Oczywiście, trzeba było go ustawić było tak, by otwór nawiewu był jak najwyżej w części popielnikowej, ale by nie naruszyć płaszcza wodnego kotła. W moim kotle odległość od podłogi popielnika do płaszcza wodnego wynosi prawie 14 centymetrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie jeszcze jedna myśl związana z usytuowaniem wentylatora - z prawej strony pod komorą spalania.

Oczywiście, trzeba było go ustawić było tak, by otwór nawiewu był jak najwyżej w części popielnikowej, ale by nie naruszyć płaszcza wodnego kotła. W moim kotle odległość od podłogi popielnika do płaszcza wodnego wynosi prawie 14 centymetrów.

 

 

Mam takie rozwiązanie. Dakon DOR12

Pracuje dmuchawa i miarkownik. Nadmuch załącza się przy 1 do 2mm otwartej klapki miarkownika tzn.generalnie pracuje miarkownik, a dmuchawa tylko przy zapopielonych rusztach, po rusztowaniu lub jak jest za dużo miału w opale.

Uchylona minimalnie klapka redukuje nadmiar mocy dmuchawy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator sprawdza się z układem odpopielania, i obniżonej komorze paleniskowej. Sprawdza się to bardzo dobrze. Przy miarkowniku miałem przypadki,ze pod klapę wpadł kawałek popiołu i klapa nie domykała się powodują niekontrolowany proces palenia. Przesuniecie palenia w kierunku komory spalania (rusztem wiszącym ruchomym, służącym jako warstwownica) nie ma problemu z wydobywaniem się dymu spod drzwiczek załadowczych. Kocioł pracuje prawidłowo w całym zakresie temperatur zewnętrznych, a zużycie opału jest dobre, regulacja rusztu wiszącego pozwala regulować warstwą i granulacją opału, a układ sterowania rusztem poprzez zmiany czasu i ilości obrotów na cykl pracy pozwala na prawidłowe odpopielanie. Ponieważ kupowałem opał czterokrotnie w rożnych okresach więc mam jedna porcje z b. dużą ilością popiołu, wystarczy wtedy zmienić nastawę odpopielania o jeden obrót na cykl.Ale bez zmiany tez będzie działało, tyle tylko, że dłużej trwa proces osiągania temperatury. Optymalnym czasem uzyskiwania temperatury w kotle (zadanej, piszę tylko o moim) jest ok. 20 - 30 min a nawet 40min. Nie ma wtedy zbyt dużych spadków temperatury poniżej zadanej i wzrostu ponad zadaną.

Próby z miarkownikiem od góry z dołu z dołu i góry jednocześnie prowadziłem na samym początku, bez większych rezultatów. Przełomem okazało się automatyczne odpopielanie które pozwoliło na miej więcej jednakową grubość warstwy popiołu a tym samym mniej więcej jednakowe małe opory przepływu powietrza a tym samym podobne warunki spalania. Ale konieczne okazało się obniżenie komory spalania ze względu na zbyt gruba warstwę opału. przy uchylaniu klap górnej i dolnej spotkacie się po pewnym czasie z narastaniem osadu na klapach i ich niedomykaniem. Dlatego w konsekwencji zdecydowałem się na wentylator. Ale może w swoich próbach uda się wam u8niknąć opisanych w moim poście problemów. Ja nad swoim kotłem pracowałem 2 lata, ale w chwili obecnej odczuwam satysfakcję. Warunki pogodowe pozwoliły na obserwację kotła w rożnych warunkach i jest O.K. , a o to przecież chodziło. Powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie Do pana GUITAR zamierzam założyć wentylator wraz ze sterownikiem tak jak pisałem wczesniej, czy wentylator od malucha posiada klapkę? i czy ten wentylatory które sprzedaja na allegro nie sa za duże po względem mocy? Bo wolałbym założyć wentylator typowy do kotła.

Próba z miarkownikiem od dołu i pd góry, spalanie było super tylko zawiodła sprężyna miarkownika nie wytrzymuje takiego obciążenia obydwu klap :lol: Dlatego muszę założyć wentylator ze sterownikiem.

 

Próby z miarkownikiem od góry z dołu z dołu i góry jednocześnie prowadziłem na samym początku, bez większych rezultatów. Przełomem okazało się automatyczne odpopielanie które pozwoliło na miej więcej jednakową grubość warstwy popiołu a tym samym mniej więcej jednakowe małe opory przepływu powietrza a tym samym podobne warunki spalania. Ale konieczne okazało się obniżenie komory spalania ze względu na zbyt gruba warstwę opału. przy uchylaniu klap górnej i dolnej spotkacie się po pewnym czasie z narastaniem osadu na klapach i ich niedomykaniem. Dlatego w konsekwencji zdecydowałem się na wentylator. Ale może w swoich próbach uda się wam u8niknąć opisanych w moim poście problemów. Ja nad swoim kotłem pracowałem 2 lata, ale w chwili obecnej odczuwam satysfakcję. Warunki pogodowe pozwoliły na obserwację kotła w rożnych warunkach i jest O.K. , a o to przecież chodziło. Powodzenia!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator od malucha wyposażyłem w klapkę jak widać na zdjęciu.

post-4692-1292491536_thumb.jpg

Wentylator na prąd stały bardzo dobrze się reguluje napięciem. Pozwala to na płyną i tanią regulację. Obroty reguluja ciśnienie wytwarzane przez wentylator, przesłona wydajność.

Jeśli chodzi o wydajności to wentylatory do kotłów są często bardzo duże. Do kotłów potrzeba w zależności od wielkości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów sześciennych. A wentylatory mają często i 200m3/h. Zdarza się,że nawet przy najniższych obrotach ustawionych na wentylatorze jego wydajność jest i tak za duża. wentylator na prąd stały wymaga prostownika i transformatora (12V) ale również z tego jest bezpieczny i można sterować obroty praktycznie od zera a do regulacji wystarczy ściemniacz od oświetlenia lub innego tego typu regulatory. Transformator najlepszy jest od żarówek halogenowych z zabezpieczeniem termicznym na rdzeniu okrągłym 12 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie odpopielania, co wykorzystać do sterowania automatycznego odpoielania czy zakup sterownika z funkcja podajnika paliwa ma sens bo taki sterownik jest dosyć drogi ok 400 zł, ale tą funkcja ma możliwość podawania impulsu w sekundach i przerwy ok 1,5 godz. czy sterować to czymś innym? Jakie przerwy są u pana Guitar miedzy odpopielaniem? jaki czas jest potrzebny to znaczy ile sekund na jeden cykl? Czy zakup sterownika z temperaturą spalin przynosi korzyści czy ktoś już ma coś takiego u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Sterownik auraton1111 multi kosztuje około110 zł. Ma 4 kanały, każdy może kierować inną funkcją. W tym sterowniku kanał 4 ma funkcję załączania wg takich nastawień, jak ciebie interesują (na allegro są one wystawiane i część sprzedawców oferuje linki do instrukcji obsługi). Oferowane sterowniki są najczęściej sprzedawane z jednym czujnikiem temperatury, który w kanale pierwszym można podłączyć do sterowania pompą c.o. Ja mam zamiar kupić takin sterownik, jednak na razie mam zegar sterujący "Theben TR 610S"i spróbuję go wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steruję pracą kotła za pomocą Auratona 1111 zasilanie dla wentylatora wykorzystuję po napędu odpopielania poprzez przekaźnik dwukanałowy o niezależnych czasach działania. Na zdjęciu w poście z dnia 13.13.10 na szynie po prawej obok auratona 1111. Czasy trzeba ustalić doświadczalnie, w zależności od grubości warstwy węgla, ilości popiołu, nastawy wentylatora. u mnie w tej chwili jest to przerwa 4min. ilość ruchów dźwigni od 1 do 6 w zależności od węgla (ilości popiołu), ale jeszcze raz podkreślę,że jest to indywidualna nastawa w zależności też od mocy kotła i innych przeróbek. Temperatura spalin niepotrzebna. Aha - wyjście na kominek odwracając działanie (przekaźnik) można wykorzystać do sterowania temperatury powrotu do kotła (włączenie w 1111 wyłącza pompę mieszającą).

 

Mam pytanie odnośnie odpopielania, co wykorzystać do sterowania automatycznego odpopielania czy zakup sterownika z funkcja podajnika paliwa ma sens bo taki sterownik jest dosyć drogi ok 400 zł, ale tą funkcja ma możliwość podawania impulsu w sekundach i przerwy ok 1,5 godz. czy sterować to czymś innym? Jakie przerwy są u pana Guitar miedzy odpopielaniem? jaki czas jest potrzebny to znaczy ile sekund na jeden cykl? Czy zakup sterownika z temperaturą spalin przynosi korzyści czy ktoś już ma coś takiego u siebie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.