Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tekla Draco D 25 - problem z ogrzaniem domu


cinexd

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Od października jestem właścicielem kotła z podajnikiem firmy Tekla, model Draco D 25 ze sterownikiem Select RS. Zauważyłem naprawdę duże spalanie się ekogroszku - około 200 kg na 2-3 dni. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Ale wszystko bym przeżył, gdyby w domu faktycznie było ciepło. Piec działa, nagrzewa się do odpowiedniej temp (52-55st) i włącza pompę. Woda leci na dom - temperatura pieca spada do 43-45 i tak w kółko. Nie utrzymuje temperatury zadanej na obieg. W ciągu godziny pracy temperatura w obiegu cały czas waha się między 30 a 50 stopni (która jest zadana) i tak dzieje się kilkukrotnie - nie utrzymuje jej. Co za tym idzie, piec praktycznie nie wchodzi w stan podtrzymania. Wychodziło by na to ze woda powrotna w parę minut wraca lodowata? Jest to możliwe skoro dom jest nowy, instalacje nowe? 

Macie jakieś pomysły co można z tym zrobić, co przetestować, jak ustawić, zanim wezwę serwisanta, który pewnie mnie skasuje jak za zborze? 

Pozdrawiam wszystkich biorących udział w temacie, 

Marcin. 

20210117_223839.jpg

20210117_223845.jpg

20210117_223936.jpg

20210117_223943.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz ustawione przerwę w podawaniu?powinno być w granicach 1:4 lub 1:5 czyli jak masz podawanie 5 sec przerwa 20-25 sec
Sprawdź to

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlacz pompke na stale i niechaj ustabilizowac.Temp.kotla ustaw 65-70°.Poza 4d  ustaw temperature,by bylo cieplutko w domie(u mnia przy 0°42,przy -10 49)  i bedzie to pykac,može w koncu spalasz mniej,niž przy wlacz./wylacz. pompky i bedzie ci cieplo.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wam za wszystkie odpowiedzi! 

Wiec tak, ustawienia kotla (z tych co mogę ustawić) :

- podajnik czas - 5s (nie da się zmienić) 

- podajnik przerwa - 20s

- wentylator - 160 

- podtrzymanie - 20min.

Nie mogę ustawić teoretycznie nic więcej bez wchodzenia do "serwis". Znam hasło ale trochę się boję Tam coś grzebać. Nie mogę zmienić temperatury kotła, bo ona się automatycznie sama zwiększa, jak temperatura zadana na obieg jest wyższa. Nie mogę też ustawić pomp na stale - włączają się przy 50 stopniach pieca. A zawór 4d kręci się automatycznie z poziomu pieca. 

Pragnę zaznaczyć, ze dzis była bardzo niska temperatura na zewnątrz (pewnie jak w całej Polsce) -u nas było -19. Rano wstajemy a w sypialni mamy 15 stopni :/ 

16109620244731733318867379680359.jpg

16109620398012806757279344569449.jpg

16109620580056964160509217543683.jpg

1610962074435400475665548441719.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bedziesz musial poczytac instrukcji i cos z tym zrobic.Zmieniac temp.kotla na stala wyszsza i CO poniechac sterowac pogodowo,obnižac zalaczanie pomp do 40.Kiedy pompki zalaczaja sie na 50 i kociol ma temp.55,tak nie može to nigdy dzialac.Trzeba rozjechac to przez ochrone powrotu(do rozgrzania tež 40 bym proponowal),kiedy nie bedzie sa i tak rozgrzalo,wylacz i ta i pozwoli musi sa rozgrzac.

Dalsza wariacja jest recznym sterowaniem 4d pozwoli rozgrzac obieg CO za utrzymawania temp.kotla w stanie zalaczonych pomp.I potym wcisknac kolko w silnik wentyla i mialoby juž trzymac.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie nie zmieniaj tylko przerwę jak coś.. dmuchawa 160 chyba troszkę dużo . fabrycznie jak dobrze kojarzę To 115-120


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam ten sam kocioł i działa już dobrze jedynie mam problem z ekogroszkiem ale to inna sprawa.

Ustaw sobie tak:

Podawanie 5s 

Przerwa : 21s

Wentylator : 135

Podtrzymanie : 40min

I wyjmij czujnik z bojlera żeby ciągle pompa cwu chodziła,mnie to właśnie pomogło,bo jak bojler dochodzi do temp.zadanej to temp. kotła wyliczona się obniża do takiej jaka jest ustawiona minimalna i jak znowu temp. cwu spada to znowu podnosi tą temp. wyliczoną kotła i piec sobie nie radzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

To jest prawie to samo.

Co się dzieje?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć kod do ustawień serwisowych. Sterownik Compit Select jest z pid. https://www.okto24.pl/ogrzewanie-sklep/wp-content/uploads/2017/12/instrukcja_tekla_select_wersja_1_00.pdf

Tam się uaktywnia pid. Strona 25 instrukcji:

Praca z PID Praca z PID umożliwia modulację mocy kotła w
zależności od obciążenia.
NIE – funkcja PID nieaktywna
TAK – funkcja PID aktywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze inne do ustawienia do zrobienia w trybie serwisowym dla pracy PID. Nie podajesz ustawień przy jakich się włączył ten alarm. Btw czego on dotyczy? Przegrzania podajnika?

Lepiej spalać węgiel z modulacją dawki w trybie ciągłym z odpowiednim nadmiarem powietrza. Regulacja w oparciu o czujnik temp. zewnętrznej sprowadza się do zmian temp. na c.o przy zmianach temp. zewn. Sam musisz zdecydować, czy to działa u Ciebie z automatu . Zależy jak reaguje budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2021 o 19:24, digi napisał:

 

Ustawienia ogólne bez pracy pogodowej i bez pida : podajnpodajnik czas 5s nie można tego zmienić,podajnik przerwa 23s ,wentylator 118, podajnik podtrzymania 30min hiseryza kotła ma 5 od 50 do 61 lub 2 długo nabija jak zrobić żeby szybciej nabijał do temp zadanej czyli 60 a dłużej czuwał  (ekogroszek 24 mj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcyjnie ten kocioł jest rozwinięciem czeskiego vialing. Urządzenie widziałem po raz pierwszy w 2002 roku.
 
ViaLing 25
 
Ling 25
 
Ty jesteś początkującym palącym węgiel na retorcie dlatego chcesz szybciej dochodzić do zadanej. Skoro tak to ustaw 5/15 i dołóż powietrza.
Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Picek28

Ja mam teraz chyba w końcu dobrze ustawiony kocioł tekla draco D25KW .

Spróbój tak ustawić:

Podanie 5s

Przerwa 21s

Nadmuch 125

Podtrzymanie 15min

W ustawieniach serwisowych kod dla użytkownika 0199

Parametry kotła 

Podtrzymanie korekta 6

Wyprzedenie wen.PDT 3s

Opóźnienie wen.PDT 3s

Na tych ustawieniach teraz chodzi bardzo dobrze ,utrzymuje kopczyk w podtrzymaniu.

Klapka na wentylatorze otwarta na maxa.

Spróbuj i zostaw na jeden dzień i zobaczysz czy jest ok. 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez mariusz1415
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mariusz1415

Ile spalasz na swój dom? W tych starych instrukcjach macie tabele nastaw mocy orientacyjnie. Ja mam instrukcję z 2006r i jest dla węgla 28,5MJ/kg  tak: odpowiednio podawanie[s]/przerwa[s] ilość na godzinę[kg] = moc[kW].

5/20 2,64kg = 20kW; 5/25 2,2kg = 17,1kW ; 5/30 1,8kg =14,7kW; 5/35 1,65kg =12,8kW, 5/40 1,4kg = 11,4kW ; 5/45 1,32kg =10,2kW 5/50 1,19 9,35; 5/55 1,1 8,58; 5/60 1,0 7,9 .

Pomysły nowych palaczy to klasycznie szybko dochodzić do zadanej i długo palić w podtrzymaniu.

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

digi

Na cały rok, bo grzeje latem też cwu to spalam 5 ton . Temp. w domu 25⁰C do 26⁰C

Edytowane przez mariusz1415
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.11.2021 o 17:00, Picek28 napisał:

Witam czy jest ktoś na forum kto ma kocioł teķa draco d 15 kw

Ja mam ten kocioł i już drugą zimę marzniemy w domu. Problem jest taki, że kocioł nagrzewa się do tych 50 stopni po czym zawór 4d  puszcza wodę na grzejniki przez kilka minut w tym czasie kocioł wychłodnie do 49 stopni pompy się wyłączają kociołek się nagrzewa i tak na zmianę w rezultacie grzejniki letnie zużycie dobowe ok 15kg węgla. Gdy ochrona powrotu była włączona kocioł praktycznie nie puszczał wody na grzejniki tylko sam siebie grzał.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny kocioł od bardzo dawna. Palnik nie zmienił się w konstrukcjach Tekli na pewno od czasu badania emisji i uzyskania świadectwa nr 0025 ICHPW, a już na pewno świadectw 105,105a,105b. Popatrz sobie na daty wystawienia.

Problem nie jest z kotłem jako takim, a sterownikiem/ustawieniami i instalacją. Masz prawdopodobnie ochronę powrotu włączoną (powinna być realizowana pompą na powrocie - prawdopodobnie nie masz pompy) Poza tym prawdopodobnie masz za wysoko ustawioną temp. włączenia pomp. Poza tym ja nie znam tego SELEKTA i mi trudno na odległość cokolwiek doradzać. Masz podłogówkę? Masz czujnik pogodowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wyłączyć ochronę powrotu, mam tylko zwyczajne grzejniki aluminiowe. Nie mam dodatkowych czujników.
Sterownik Tekli jest bardzo ciężki we współpracy nie da się zmieniać temp. uruchamiania pompy jest ustawiona na 50 stopni (parametry producenta są nie aktywne), poniżej wyłącza pompy i zamyka zawór. Pompy na powrocie nie mam.
Myślę nad zmianą sterownika na jakiś z TECHa tylko jaki był by najlepszy chciał bym również z modulacją mocy palnika ?
Chyba, że ktoś ma jakiś pomysł jak to na Selekcie wyregulować ?

Edytowane przez Barbuletis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.