Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tekla Draco D 25 - problem z ogrzaniem domu


cinexd

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Barbuletis napisał:

Ochrona powrotu wyłączona, z PID nie umiem tego wyregulować przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię zamiast przejść na 2 poziom to zmniejsza przerwę podawania i zasypuje palnik węglem przy niskich obrotach nawiewu.
Jakieś propozycje ustawień PID ?

Przy tych ustawieniach po 3h mam już  nie przepalony węgiel w popielniku zwiększyłem przerwę podawania na 30s i zobaczę jak będzie rano.

Temperatura grzejników stała, a w domu podniosła się z 18 na 20 zużycie węgla ok 0,75kg/h
 

A ile przerzucał tego eko po tych 3h?.

Masz siłownik na zaworze 4D tak?

Co nim steruje regulator pogodowy czy czujnik temp zewnetrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo przerzucał węgiel ,albo nie potrafił się dogrzać. Te poziomy różnie się włączały nie potrafię tego ogarnąć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik mam, ustawiam temp na sterowniku i siłownik ją utrzymuje, czujnik zewnętrzny mam ale go nie używam bo był problem z utrzymaniem stałej temp. na grzejniki. Teraz reguluje palnik jak na razie wciąż za mało powietrza po nocy kocioł cały w sadzy ale już w popielniku nie ma nowych kawałków węgla. Jak to wyreguluję to napiszę parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz podtrzymanie ustawione? Nie ma nastaw uniwersalnych. Zależy od węgla.

Estyma realizuje ten cykl tak jak na wykresie poniżej. Można zmienić czas postoju, czas podawania w trakcie postoju i w bardzo ograniczonym zakresie wybieg dm uchawy (do 15s u mnie). Przedbieg dmuchawy jest stały 60sek przed podaniem. Czyli cykl zaczyna się od dmuchania w palenisko 60sekund.

podtrzymanie.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbuletis sprawdź w ustawieniach jaką masz korektę podtrzymania, jakie wyprzedzenie i opóźnienie wentylatora bo pewnie groszek Ci przerzuca jak kocioł jest w podtrzymaniu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu to mam w miarę wyregulowane sadza jest ale nie za dużo, kopczyk żaru też jest aż do kolejnej pracy.
Wiatrak mam jakiś inny na samym starcie serwisant wymienił bo oryginał nie działał.
Spalanie teraz mam 12,5kg / doba w domu po 20 stopni.

Obecne ustawienia:

Podanie 5s

Przerwa podawania 30s

Wentylator 135

Podawanie w podtrzymaniu co 15min

Parametry kotła 

Podtrzymanie korekta 6

Wyprzedzenie wen.PDT 3s

Opóźnienie wen.PDT 3s

Może przy większym zapotrzebowaniu na energię będzie trzeba jeszcze coś zmienić.
Jaki konkretnie model sterownika z PID szukać ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Barbuletis napisał:

Wiatrak mam jakiś inny na samym starcie serwisant wymienił bo oryginał nie działał.

Na co zamienił?

https://www.dmuchawa-do-kotla.pl/category/dmuchawy-stalowe

https://www.dmuchawa-do-kotla.pl/category/dmuchawy-aluminiowe

 

Godzinę temu, Barbuletis napisał:

aż do kolejnej pracy.

Możesz skrócić postój PDT lub podać więcej przy tym samym czasie postoju. Ja mam w zimę postój PDT ok 25-30min. W lato 55-60min. Podaję 20s. Zależy od węgla. Na otwartej klapce szybciej znika.

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyglądu na taką samą jak była ale nie pasowała i docinał gumówką pewnie z innego modelu i może mieć inne parametry.
Dziękuję za porady na razie kilka dni zostawię na tych ustawieniach i będę testował.
Węgiel mam z Chwałowic ekogroszek prosto z kopalni, znacznie mniej go pali w porównaniu do Piasta.
W lecie mam wygaszony kocioł, wodę grzeję elektrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz prosto z Chwałowic węgiel to muszą Ci pasować moje ustawienia bo ja też mam z Chwałowic bezpośrednio.

Ja w domu mam 25 stopni to pewnie idzie więcej eko ale miałem 5,5tony w maju przywiezione myśle że starczy do maja znowu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło masz w domu, ile dziennie Ci teraz spala ? Jaką temp. wody puszczasz na grzejniki ? Mi powoli temperatura rośnie w domu, mury były wychłodzone przez stale zimne grzejniki. Teraz mam od 20 do 22 w zależności od pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem na kilogramy ale pełny zbiornik eko przy temp 0 do -5 starczał na 6 dni ,a jak cieplej to nawet na dwa tygodnie. Latem na samą wodę to cały zbiornik idzie na 5 tygodni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Serdecznie proszę o podpowiedź gdzie mogę zmienić temp uruchomienia pompy 🙂  Problemy się zaczęły po nieprzemyslanym powrocie do ustawień fabrycznych.Wiele już skorzystałam z Państwa wpisów, wyłączyłam już ochronę powrotu ale grzejniki nadal nie chcą się konkretniej nagrzać. Dodatkowo minimum 3 razy w ciągu dnia totalnie się wychładzają przy grzaniu CWU. Przed nieszczęsnym restartem ten problem się nie pojawiał. 

Z uwagi na nieobecność męża muszę sama ogarnąć temat 🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/35100-tekla-draco-d-25-problem-z-ogrzaniem-domu/#comment-600086

13 minut temu, MiOD napisał:

Dodatkowo minimum 3 razy w ciągu dnia totalnie się wychładzają przy grzaniu CWU.

Może masz priorytet włączony.

 

 

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednak miałam zmienioną tempmeraturę załączenia pomp na 40 st.

Byłabym wdzięczna za podpowiedzi. Zaraz dołączę zdjecia ustawień .

 

 

 

IMG-20220124-WA0014.jpeg

20220124_101858.jpg

20220124_101952.jpg

20220124_102028.jpg

20220124_102038.jpg

20220124_102045.jpg

20220124_102053.jpg

20220124_102100.jpg

20220124_102120.jpg

20220124_102133.jpg

20220124_102202.jpg

20220124_102211.jpg

20220124_102219.jpg

20220124_102226.jpg

20220124_102309.jpg

20220124_102406.jpg

20220124_102417.jpg

20220124_102429.jpg

20220124_102450.jpg

7 minut temu, digi napisał:

 

Może masz priorytet włączony.

 

 

tak. Mam

IMG-20220124-WA0011.jpeg

IMG-20220124-WA0009.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MiOD napisał:

Dodatkowo minimum 3 razy w ciągu dnia totalnie się wychładzają przy grzaniu CWU.

Przyczyną jest włączony priorytet. Oznacza to wyłączanie pompy c.o na rzecz szybszego dogrzania c.w.u. Pracuje tylko pompa c.w.u. Ze względu histerezę c.w.u =10 st.C całość dogrzewania c.w.u może trwać na tyle długo, że grzejniki się wychłodzą. Wyłącz priorytet, a histerezę c.w.u ustaw na 2st.C.  Masz siłownik? Masz czujnik temp. zewn? Wygląda, na to, że podpięty.  Masz inne urządzenie ze stykiem zwiernym Salus, Euroster?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miod  nie polecam wyłączyć ochrony powrotu,chyba że chcesz szybko skończyć żywot kotła, według mnie masz za długą przerwę  raczej ustawia się  np podawanie 5 sec to przerwa jest w granicach 15-20 sec,(czyli 1:3 lub 1:4) jak nie ma mocy to ci będzie więcej palił.. i nie dogrzewał, zmniejszenie temperatury startu pomp to strzał w kolano.. 

mała temperatura na kotle nie oznacza małe spalanie.. to jest mylne myślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzechotnik napisał:

według mnie masz za długą przerwę  raczej ustawia się  np podawanie 5 sec to przerwa jest w granicach 15-20 sec,(czyli 1:3 lub 1:4) jak nie ma mocy to ci będzie więcej palił.

Nie rozumiem cię zupełnie. Dla palników jak w załączeniu 1/3 oznaczało moc nominalną kotła przy mocnym opale. Jaka jest dawka paliwa dla tej rynny przy 1/6? Powinno być w instrukcji.

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.