Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka nie działa poprawnie.


Irvs

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam duży problem z podłogówką, ponieważ grzeje mi tylko kawałek podłogi obok skrzynki, a reszta ledwo ledwo, ale do rzeczy:
Dom ma 10 lat, wybudowany z ceramiki + 12cm styropian. 90m2 dół i 90m2 góra, z tym, że ogrzewany jest tylko dół, ponieważ góra nie jest dokończona, nawet instalacji nie ma.
Podłogówka w pomieszczeniach: Łazienka, korytarz, kuchnia. Około 40m2
Podłogówki nie ma w salonie, kotłowni, sypialni, za to są tam 3 grzejniki(plus jeden grzejnik w kotłowni zasilany z podłogówki.... Co widać na zdjęciu z odchodzącymi rurkami od listew)
Kocioł gazowy Vaillant, niestety atmosferyczny 20kw. Sterowanie poprzez sterownik pokojowy. Na kotle w tej chwili ustawione 55st, na sterowniku temp oczekiwana zadana jest 22st
Teraz problem jest następujący: Grzejniki grzeją jak należy, ale podłogówka nie, dzięki czemu w domu przy temperaturze na zewnątrz -5, -8st nie mogę uzyskać więcej niż 19-20st C...
Dom kupiłem w tamtym roku, więc niewiele wiem o instalacji.

W skrzynce listwa zasilania jest bardzo ciepła,  a powrotu znacznie chłodniejsza, na powrotnej jest jakiś zawór RTL, ustawiony na 3 stopień.

Co może być nie tak i jak to można naprawić?
Niestety niewiele znam się na instalacjach C.O dlatego liczę na wasze wskazówki.
 

139521072_3634575683297428_5126403899102228398_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zaznacz na tym zdjęciu która rurka jest od czego.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I coś nie się wydaje że zasilanie z kotła i powrót do niego jest wpięte w wyjścia z belkek. Do tego zrobione pexem o za małej średnicy. Sambor ty znasz się lepiej więc się wypowiedz,ja mogę się mylić.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te rurki które zaznaczyłem czerwonym kółkiem to podłogówka,a w zielonym to grzejniki.2145687dc26c9f9139713f82e00c22a2.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Popcorn1 napisał:

Czyli te rurki które zaznaczyłem czerwonym kółkiem to podłogówka,a w zielonym to grzejniki.2145687dc26c9f9139713f82e00c22a2.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Tak, ale te zaznaczone na zielono to tylko jeden grzejnik(W kotłowni), ten spięty z podłogówką.

Reszta grzejników jest zasilana tak:

139076476_779102579350666_7126834306791524752_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o te pionowe w czerwonych otulinach.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj kolego. Na pewno masz skopaną tą instalację. Zwróć się o pomoc do kolegi Sambora,on zna się na tym,na pewno doradzi. A tak na szybko to rozkręć tego RTL-a na maksymalny przepływ lub usuń z niego głowicę termostatyczną. Wtedy nic nie będzie tamowało przepływu wody powracającej do kotła. Minus zdjęcia głowicy może być taki że zbyt gorąca woda będzie szła na podłogówkę,jeśli zasilasz kaloryfery temperaturą 55 stopni.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Popcorn1 napisał:

Słuchaj kolego. Na pewno masz skopaną tą instalację. Zwróć się o pomoc do kolegi Sambora,on zna się na tym,na pewno doradzi. A tak na szybko to rozkręć tego RTL-a na maksymalny przepływ lub usuń z niego głowicę termostatyczną. Wtedy nic nie będzie tamowało przepływu wody powracającej do kotła. Minus zdjęcia głowicy może być taki że zbyt gorąca woda będzie szła na podłogówkę,jeśli zasilasz kaloryfery temperaturą 55 stopni.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

A czy nie ulegnie uszkodzeniu jakiś element jeśli odkręcę zawór na maxa?
Jestem zielony w instalacjach, więc trzeba do mnie jak do debila :)

No niestety nie miałem żadnego wpływu na tą instalację i jest tak jak jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nic nie ulegnie uszkodzeniu. Ten RTL działa podobnie jak zawór z głowicą przy grzejniku. Tylko że RTL ogranicza temperaturę powrotu,a przy grzejniku zawór z głowicą ogranicza temperaturę zasilania.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Jak to może działać jak są 4 obiegi podłogi z 1 RTL-a.

No 3 podłogi i 1 grzejnikowy.

Co ciekawe w łazience podłogówka bardzo ładnie grzeje, w kuchni prawie w ogóle, a w korytarzu tylko kawałeczek przy kotłowni (z 2 metry od skrzynki z listwami)

Co się da z tym zrobic? Jak to powinno być?

1 minutę temu, Popcorn1 napisał:

Nie nic nie ulegnie uszkodzeniu. Ten RTL działa podobnie jak zawór z głowicą przy grzejniku. Tylko że RTL ogranicza temperaturę powrotu,a przy grzejniku zawór z głowicą ogranicza temperaturę zasilania.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


 

Super, odkręciłem na maxa, a temperaturę na kotle dałem na 50st.
Będę obserwował co się stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie te nie grzejące pętle masz zapowietrzone.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że na tych pętlach masz pozakładane zawory odcinające. Zaznaczyłem je czerwonymi kółkami. Sprawdź czy one są odkręcone na maxa. Odkręć ten kapturek,a pod nim masz taką jakby śrubę na imbus. Jak ją wkręcasz to zamykasz przepływ,jak wykręcasz to analogicznie otwierasz. Może tam masz przydławiony przepływ. Woda będzie lecieć z odpowietrznika, ponieważ działa Ci ten grzejnik w kotłowni czy garażu. Sposobem na odpowietrzenie tak zrobionych pętli jest albo poluzowanie śrub na belce powrotnej,wtedy działająca w kotle pompa wypcha wodę z powietrzem z pętli,albo zakręcenie tych zaznaczonych zaworów na pętlach. Wtedy zamykasz powiedzmy dwie z trzech,a jedną zostawiasz otwartą. Dajesz pompę w kotle na najwyższe obroty,jeśli jest taka możliwość i otwierasz odpowietrznik. Dobrze by było jakbyś mógł zakręcić ten grzejnik zasilany z podłogówki. 69947434589390783f82c419dfa3ef97.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Popcorn1 napisał:

Widzę że na tych pętlach masz pozakładane zawory odcinające. Zaznaczyłem je czerwonymi kółkami. Sprawdź czy one są odkręcone na maxa. Odkręć ten kapturek,a pod nim masz taką jakby śrubę na imbus. Jak ją wkręcasz to zamykasz przepływ,jak wykręcasz to analogicznie otwierasz. Może tam masz przydławiony przepływ. Woda będzie lecieć z odpowietrznika, ponieważ działa Ci ten grzejnik w kotłowni czy garażu. Sposobem na odpowietrzenie tak zrobionych pętli jest albo poluzowanie śrub na belce powrotnej,wtedy działająca w kotle pompa wypcha wodę z powietrzem z pętli,albo zakręcenie tych zaznaczonych zaworów na pętlach. Wtedy zamykasz powiedzmy dwie z trzech,a jedną zostawiasz otwartą. Dajesz pompę w kotle na najwyższe obroty,jeśli jest taka możliwość i otwierasz odpowietrznik. Dobrze by było jakbyś mógł zakręcić ten grzejnik zasilany z podłogówki. 69947434589390783f82c419dfa3ef97.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Czyli jak dobrze rozumiem mogę spróbować odpowietrzyć robiąc:
-Zakręcenie zaworu przy grzejniku w kotłowni
-Poluzować te 3 zaznaczone zawory na belce powrotnej.

I to jest ten prostszy sposób, tak? Czy coś jeszcze wtedy musze wykonać, wybacz ale jak mówiłem, jestem laikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Ciebie na priv,sprawdź wiadomość.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz grzejniki i podłogówkę na 1 obiegu to nie będzie działać prawidłowo. Można kombinować aby coś polepszyć npjak dasz radę obniż temp na piecu do 35-40 stopni  i zdejmij głowice z RTL-a i trochę przydław na zaworach powrotnych na grzejnikach.Wtedy pójdzie na grzejniki i podłogówkę taka sama temperatura.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.