Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w sprawdzeniu instalacji CO.


lukbog8881

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuje pomocy mianowicie czy pokazana na zdjęciu instalacja jest prawidłowa i ma sens czy jest spierdzielona. Chodzi mi o to czy wymiennik ciepła jest prawidłowo zamontowany i czy zawory zwrotne są w odpowiednich miejscach. Być może ktoś fachowym okiem dostrzeże tu jakąś nie prawidłowość. Czasami jest tak że na piecu 65C A wymiennik ledwo ciepły jak by ten zawór za nim nie przypuszczał wody albo może wymiennik jest źle zamontowany lub za słaby. Po jakimś czasie w piecu zabulgocze coś jakby się odetkało słuchać jak woda zlatuje i nagle rury zaczynają robić się ciepłe.  Proszę o poradę

20210112_125707.jpg

20210112_125607.jpg

20210112_125657.jpg

20210112_125646.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałeś coś ostatnio w instalacji? Masz zapowietrzony układ i dlatego wymiennik jest chlodny. Po odpowietrzeniu powinno być ok (chyba że woda się w kotle gotuje). Co do poprawności montażu czy jest przeciwprądowo? Bo wydaje się jakby kierunki przepływu po stronie pierwotnej i wtórnej wymiennika pokrywały się 

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol tak wymieniałem wczoraj pompkę tę czarna nad piecem ponieważ w nocy stanęła. Jestem laikiem w tej dziedzinie odpowietrzyłem odkręcając śrubkę na pompie aż przestała syczeć i zaczęła woda lecieć. Niby ruszyło wszystko i chodzi ale coś jakby od początku jest nie tak z tą instalacją. Czyli jakieś 7 lat. na piecu potrafi być 65-72C a kaloryfery ledwo ciepłe. Do tego piec potrafi sie zagotować. czy ten wymiennik ciepła jest potrzebny w ogóle?  A co to znaczy przeciwprądowo? i przepływ pierwotny i wtórny?

Sambor jak możesz wytłumacz o co chodzi z obiegiem pierwotnym wtórnym i tymi zabezpieczeniami bo ja jestem laikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik podłączony nieprawidłowo, jeśli dobrze opisałeś. Strona pierwotna (od kotła) jest OK. Strona wtórna (od instalacji) jest źle. Pompa powinna wtłaczać wodę do wymiennika, czyli zabiera wodę powrotną z instalacji i wtłacza do wymiennika od dołu. Woda podgrzana wychodzi na instalację górnym przyłączem wymiennika. Przeciwprądowo, czyli jak po lewej woda płynie z góry na dół, to po prawej powinna płynąć przeciwnie (z dołu do góry).

Nie widać przyłączy zbiornika otwartego kotła. Dorysuj jak to dokładnie jest podłączone. Odpowietrznik przed pompą wymiennika (na kotłem) do zakręcenia lub wywalenia. Więcej przeszkadza niż pomaga. Tam widać, że naczynie podłączono do powrotu, czyli źle. To trzeba koniecznie przerobić.

Sprawdź rozdzielacz podłogi. Przepływomierze powinny mieć zero na dole.

Edit:

@sambor ten ZZ w obiegu pierwotnym musi zostać, bo ten kocioł ma jeszcze pompę CWU do wężownicy w zbiorniku pompy ciepła CWU.

 

Naczynie.jpg.f9f032d9401a1b962d0d52d69c2a6ccf.jpg

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale woda sam ot tak przez wymiennik nie przejdzie, więc ZZ jest kwiatkiem do kożucha.

Naczynie przelewowe przenieść na zasilanie to jedno a drugie trzeba je podnieść lub obniżyć resztę instalacji aby było zachowane te 30cm między górą instalacji a dołem naczynia

Ten 1m o którym pisałem na rys wynikał z podłączenia naczynia przelewowego na powrocie  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok bo już się pogubiłem w tym wszystkim. Po kolei:

1 odwrócić bieg wody w wymienniku płytkowym na powrocie z kaloryferów i podłogówki przy czym pompka ma wtłaczać zimną wodę od dołu a wychodzić ma ogrzana od góry tak? czyli też zawór zwrotny za tą pompką co jest musi zostać przełożony?

2 zawór zwrotny co jest na dole pod wymiennikiem płytkowym musi zniknąć bo rozumiem że przeszkadza?

3 odpowietrznik na górze pica znika i czym go mam zastąpić? trójnik? który od góry mam podłączyć do zbiornika przelewowego? 

4 zbiornik przelewowy już wyżej nie podejdzie w kotłowni gdyż i tak już jest przy suficie. Co w związku z tym mogę zrobić? bo rozumiem że ta wysokość jest zdecydowanie za niska.

Nie wid przyłączy zbiornika otwartego kotła. Dorysuj jak to dokładnie jest podłączone. nie za bardzo rozumiem o co z tym chodzi? gdzie to mogę znaleźć żeby zrobić zdjęcie?

Dodam też że praktycznie cały dół jest na podłogówce czyli salon jadalnia kuchnia hol i łazienka są tylko 1 kaloryfer w wiatrołapie i po jednym kaloryferku  w 2 małych pokoikach na dole cała góra czyli 3 sypialnie i większy pokój na górze posiadają kaloryfery. nie pamiętam odką zamieszkałem aby podłogówka grzała tak żebym czół miłe ciepło chodząc po podłodze. na dole zimno na górze rozbieram sie do podkoszulki. podłogówka podobno rozkręcona na maxa według mojego już sędziwego hydraulika i nie czuję aby grzała. na piecu 60c a na sterowniku przy podłogówce 32-33c. pompki mam poustawiane na 1 bieg nie wiem czy to dobrze czy dac na 3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zaw zwrotny, możesz zostawić, zamiast odpowietrznika kotła w trójnik wkręć rurę 1" do naczynia przelewowego, raczej nie można opuścić rur zasilających wymiennik, aby instalacja była niżej w stosunku do naczynia- może po sezonie opuścić cały kocioł i rury też pójdą niżej.

Rozumiem że potrzebny jest cokół pod kocioł ale tama masz całkiem sporą wysokość, jak piwnica nie jest zalewana to można co zmniejszyć ten fundament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozrysuj to sobie i wrzuć poglądowy układ do oceny - będzie łatwiej;

ps. dodatkowo przy okazji przeróbek dałbym w obiegu wtórnym zawór mieszający 3D, wtedy precyzyjnie mógłbyś regulować temp., bo biegami pomp przed i za wymiennikiem to słabo. Dochodzi wtedy jeszcze opcja sterowania pogodowego i od termostatu, w każdym razie chyba wszyscy z wymiennikami w swoich instalacjach potwierdzą korzyści z mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.