Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W takim wypadku bierz 14 kw ,masz papier na drewno,i będzie zdrowiej pracował,bardziej na nominalnej mocy,ja mam większy dom nie ocieplony i teraz brałbym 14 kw a mam 17-19kw

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio?

Jaki masz tam domek ?
Jak w -20 pracował ??
Ten papier na drewno to super sprawa własnie. szkoda ze tylko 14kw go ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Stalin napisał:

To bajeczna sprawa.

Tylko niestety nie mam gdzie wstawić buforu.

Pozostaje mi wycelować w odpowiednią moc.

Za słaby będzie lipa. Za duzy to nie dojde z nim w cieplejsze dni

W każdym dolniaku musi być bufor chociaż  300 litrów inaczej papier jest nieważony czytaj dokładnie DTR.   Ile masz wody w układzie? I jeszcze mała uwaga towarzyszu Stalin Maronka to guru forumowe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć
Instalacje jest w większości starego typu

Czyli rury przy piecu 2,5"

Do samych grzejników idą 1"

Grzejniki żeliwne po 2 metry długości ( nie zamienię ich na żadne inne)

To chodziło na grawitacji przed dobudową domu.

Myślę ze dużo wody bo napełnianie instalacji trwa z 15-20 minut

Obecny kocioł dosyć płynnie pracował dzięki temu.
Można było zostawić otwartą klapkę powietrza i woda się nie zagotowała nigdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Stalin napisał:

Serio?

Jaki masz tam domek ?
Jak w -20 pracował ??
Ten papier na drewno to super sprawa własnie. szkoda ze tylko 14kw go ma

Przy -20 po prostu nie gaśnie,a ty tylko wrzucasz drewno,miarkownik na 70-80 ,ale wtedy już tego drewna idzie że hej,palnik czerwony ,wymiennik czyściutki ,tak jak powinno być,ale tak na prawdę to większość sezonu(90 %)pyka delikatnie bo za ciepło w domu,ale są też wyjątki ,że nie daje rady,przeważnie z winy palacza,dom 200 m nieocieplony,i tak na prawdę to rzadko kiedy paliłem non stop,a jak paliłem to było za ciepło w domu

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Piotr24 napisał:

W każdym dolniaku musi być bufor chociaż  300 litrów inaczej papier jest nieważony czytaj dokładnie DTR.   Ile masz wody w układzie? I jeszcze mała uwaga towarzyszu Stalin Maronka to guru forumowe.  

Nie śmiej się kolego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział ktoś z bliska ten piec z Drewmetu ???
Podoba mi się ten długi zasypnik. 
Do długiego drewna w sam raz. Ma chyba 35 cm a tu niestety 26cm

Widział to ktoś ??

Ciężko znaleźć cokolwiek na ten temat

Gdzieś na forum widziałem opinie że niedopały pewne w takim długim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie  S    w 100% bierz 14kw -  nie bedzie za słaby do twojego domu   - ja mam dom 170m2 i 14kw z 2018r.  (ma mniejszą powierzchnie 1.6m2 wymiennika niż 14kw z 2019r - tj. 2.0m2 . Jc też mam instalację starego typu z grzejnikami żeliwymi i grubymi rurami i działa to bdb.

Bez bufora lepszy jest słabszy piec.  -  strop ociepl raz dwa - nawet najtanszą wełną 10 czy 15cm  z Leroja- różnica panie jest mega na plus po 1 zimie.

 

Jc w 14kw zawsze  można zwiekszyć moc ale  na odwrót to juz cieżko przy drewnie.  Szczerze gdybym palił 100% weglem to na te 170m2 użytkowej (dom z lat 90) wystarczyłby mi 10kw.

Ale palę 50% drewna i wegla (najtanszt sobieski orzech 670zł/t super u mnie daje rade. 

Ps nie o żebym cię zniechęcał ale mieszkam 30km od siedziby Drewmetu ale to jak  mnie obsłużyli rok temu to woła o pomstę do nieba ,  i dlatego wolałem jechać 170km pod Jarosław i kupić MPM'a  - bo jest sprawdzony i ludzie są zadowoleni z jego uzytkowania.           A tamtego wynalazku jak widać na forum nikt nie kupuje.  (co też o czymś mówi....) 

 

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, maronka napisał:

Nie śmiej się kolego

1878 odpowiedzi szacun. Nie śmiem dworować z ciebie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Stalin napisał:

Dobrze wiedzieć
Instalacje jest w większości starego typu

Czyli rury przy piecu 2,5"

Do samych grzejników idą 1"

Grzejniki żeliwne po 2 metry długości ( nie zamienię ich na żadne inne)

To chodziło na grawitacji przed dobudową domu.

Myślę ze dużo wody bo napełnianie instalacji trwa z 15-20 minut

Obecny kocioł dosyć płynnie pracował dzięki temu.
Można było zostawić otwartą klapkę powietrza i woda się nie zagotowała nigdy

To masz z 400 litrów wody w układzie spokojnie będzie robić za bufor u mnie jest 250 i się elegancko sprawuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie S- tu możesz sobie wyliczyć ile mocy pieca tak mniej wiecej potrzebować bedzie twój dom - wystarczy uzupełnić dane

http://cieplowlasciwie.pl/start 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 No kolega mnie przejrzal ze celuje miedzy te dwa kotly. 

Ciezko policzyc to jak sie takiego ulepa a nie dom. 

40 metrow nowoczesnie bud. 

60 metrow poniemieckie czyli fundament kamien i glinam/strop pruski/sciana cegla z kanalem

60 metrow dolepa z pustaka calego potem kanal i polowka

Do tego strop ze szlaka ale chyba tylko pare cm bo zimny

 

Normalnie kongo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalin. Śledzę  forum na bieżąco, z tego co piszesz 14 bidze dla ciebie odpowiednia biorąc pod uwagę wymiary zewnętrzne starego kotła powierzchnie do ogrzania, ocieplenie domu, itd. Jeżeli wykonasz choćby przybliżone obliczenia na "cieplowlasciewe" zwróć uwagę na średnie zapotrzebowanie na ciepło, mocy nominalnej kotła będziesz potrzebował tylko przez kilka najzimniejszych dni w roku.

Pytasz o komin, najpierw napisz jakie ma wymiary i z czego jest wykonany, bo bez tego raczej trudno coś powiedzieć.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad Drewmetem, poszukaj forum i zapytaj, i to jest odpowiedź, do mpm-a jest wsparcie a do drewmetu?

P.S.

Właśnie uruchomiłem 14 A.D. 2018r. Pierwsze palenie: komora zmniejszona o połowę blachą, kocioł bez modyfikacji szamotem itd., na grawitacji, ogrzewałem tylko łazienki jakieś 20m. 10l drewna (odpady budowlane 10/10/10cm sosna suszona C24), paliło się 2h, po 1h kocioł doszedł do temp. zadanej 85*C, w łazienkach +/- 30*C i to przy otwartych drzwiach. Generalnie jestem zadowolony, pomijam jakość spalin to jest jeszcze do dopracowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obliczen wyszlo mi max 19kw + 3 kw na wode. To po dokonczeniu ocieplenia. Oczywiscie srednia chyba z 10kw.

 

Liczylem na rozne sposoby i efekt podobny. Bardziej powoli klaniam sie w 18kw bo chyba czeka mnie adaptacja poddasza i zrobi sie 200m. Zawsze moge zmodyfikowac palenisko a nawet palnik. Na razie jestem na 200 stronie tego tematu i wertuje inne tematy o MpM. Mozna by ksiazke napisac. Masz racje do wsparcia. 

A jakbym zaryzykowal z Drewmetem to moge przysiadz ze zaloze temat z opisami, zdjeciami i calym opisem kotla. Bo nigdzie nie ma zadnych informacji. 

Tylko licze na jakakolwiek podpowiedz czy sie nada bo widze ze macie te kotly w jednym palcu. Bo po rozmowie z Panem z MPMa technicznym nic konkretnego nie wniosl. 

Wiem ze kupno pieca nie jest misja na marsa ale obecne spalanie 50 metrow drzewa czyli 5 przyczep traktorowych to jak dla statku morskiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tamten kocioł na papierze wygląda ok ,ale ma zasyp boczny dobry do węgla,mniej do drewna,i nie bardzo wiadomo jak czyścić wymiennik pionowy z tyłu kotła,nie jest pokazany konkretny przekrój kotła z palnikiem,wymiennikiem itp,taka niewiadoma,i jeszcze jedno jak masz stary komin bez wkładu to lepiej sprawdzi się 14 kw po wyciągnięciu zawirowaczy bo będzie miał wyższą temp.spalin i nie zajedziesz komina

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem na You Tubie te zawirowywacze i świetnie to wygląda. Widać ze temperatura spalin jest wysoka. Po ich wyciągnięciu co się osiąga.

TAk komin stary z cegły o przekroju 16x16. Zastawiam czy nie połączyć na dole dwóch kanałów dla lepszego cugu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Stalin napisał:

TAk komin stary z cegły o przekroju 16x16. Zastawiam czy nie połączyć na dole dwóch kanałów dla lepszego cugu 

16x16 do 14 KW wystarczy tym bardziej że będziesz palił niemal na okrętkę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu zdjecia drewna i starrgo kotla od majstra ktory juz nie zyje. 

Dzis zobaczylem ze ds14 ma mala komore zasypowa 22x35

Takie klocki jak wlozyc do takiego piecyka? 

3eead8409b74d7dcmed.jpg

fa10229345ba103amed.jpg

31c7ff126623a9f8med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociac na mniejsze... Albo spalac w pionie, ale to problematyczne.

 

Do duzych kawalkow drewna musialbys miec kociol 25kw + sensownej wielkosci bufor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Stalin napisał:

Dzis zobaczylem ze ds14 ma mala komore zasypowa 22x35

gdzie ty tam widzisz 35cm ???

-14kw z 2018r ma  komorę 24 x 30   wysoka na 74cm (zmierzyłem )

-14kw z 2019r ma komorę 22x30    wysoka na 74cm 

Oba mówie o górnym zasypie , bo boczny to nieporozumienie

 

Dokładnie Hamis    -25kw ma komorę szeroką na 42cm- ale to juz jest hegemon.  

Ogólnie tę reszte drewna warto ciać na mniejsze kawałki - aby sobie oszczędzić nerwów.  - sosna daje sie palic w pionie ale to męka.   W poziomie za to pali sie elegancko - czasami niebieski płomien jak w kuchence gazowej - ale podstawa to suche drewno i równe kawalki aby ułozyć je w poziomie i szczelnie.

(pionowo to sie klinuje, zawiesza i czasami nie dopala do konca ...)

 

Ps. zastawów sie czym bedziesz palił w tym piecu - czy drewno w 100% czy węgiel np 50/50 z drewnem - np zapalasz drewnem rozpalasz potem dosypujesz troche drewna nast na to wiaderko 10l wegla i takie coś pali sie 7-8h. 

Jeśli planujesz 100% palić drewnem to weź 18kw  - on ma wyższą o jakieś 10cm komorę zasypową, (górny zasyp)  reszta tj. szerokość i dł paleniska i drzwiczki zasypowe - ich wymiary są takie same jak w 14kw. Ja planujesz mieszać opał to wziąłbym 14kw - ona daje rade nawet na mrozach.  U ciebie bardziej ważniejsza bedzie dłuższa stałopalność - niż sama moc pieca.  

 

 

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.