Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers ZSB 24-5C i problem z przepływami


objt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Posiadam kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C z sterownikiem CW400 z czujnikiem temperatury na zewnątrz. Kocioł instalował autoryzowany serwis. Podłogówka w całym domu (125 m2) bez grzejników. Instalację budowałem samodzielnie bez projektu. Kocioł, dwa rozdzielacze parter (68-48-45-47-34) i poddasze (55-63-77-32-71-62-56-38). Rozdzielacze połączone z kotłem przez trójnik rurą PP32, łącznie ok. 700 mb położonej rurki 16x2. Wszystko napędza pompa w kotle - serwis Junkersa stwierdził, że powinna wystarczyć. Ogólnie podłogówka działa, krzywa grzewcza wstępnie ustawiona, jest ciepło. Problem pojawia się przy wskazaniach przepływu i próbie wyregulowania temperatur konkretnych pomieszczeń, a mianowicie przy całkowitym rozkręceniu rotametrów maksymalne co jestem w stanie uzyskać to 1 l/min na wszystkich pętlach. Tak więc zwracam się z prośbą o radę co może być powodem takiego stanu rzeczy. Za słaba pompa, za mały przekrój rur kocioł - rozdzielacze czy może po prostu zapowietrzenie. Załączam zdjęcia rozdzielaczy.


 

IMG_20200404_200603.jpg

IMG_20200411_112608.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w teorii OK. Do tych rozdzielaczy rury PP32 wystarczą, o ile nie zawęziłeś prześwitu przegrzanym materiałem. Długości pętli też dużo poniżej dopuszczalnych. Z pompą w kotle szału nie ma (str. 60.: http://www.t-grzewcza.pl/dj-catalog2?format=raw&task=download&fid=217), ale powinno śmigać. 

Sprawdź może ustawienia pompy.

P.S.

Strona 30. DTR masz opis dostępnych charakterystyk pracy pompy. Teoretycznie wyłuszczona wartość 2 jest domyślna/fabryczna. Zmień na 4 lub ustal wartości min/max dla zmiennej charakterystyki jeśli będą siłowniki.

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze jest w sumie 7 obiegów - to dwa to grzejniki?

Dla 13 obiegów i przepływie 1l/min pompa w kotle nastawiona na 3,  to max co potrafi - to 780l przy podnoszeniu ok 2,5m sł w.

Rura PP32 na takie przepływy jest już za mała.

Spróbuj ile będzie na rotametrach jak zakręcisz drugi rozdzielacz.

Trzeba było zrobić do trójnika rurę PP40, wtedy może byłyby przepływy na poziomie 1,2-1,5l/min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, kiminero napisał:

Strona 30. DTR masz opis dostępnych charakterystyk pracy pompy. Teoretycznie wyłuszczona wartość 2 jest domyślna/fabryczna. Zmień na 4 lub ustal wartości min/max dla zmiennej charakterystyki jeśli będą siłowniki.

Już próbowałem. Wzrost jest tylko przy zmianie z 1 na 2. Dalsze zwiększanie daje tylko tyle że pompa szybciej kręci co słychać, ale wartości na rotametrach bez zmian.

 

14 minut temu, sambor napisał:

Na parterze jest w sumie 7 obiegów - to dwa to grzejniki?

Dla 13 obiegów i przepływie 1l/min pompa w kotle nastawiona na 3,  to max co potrafi - to 780l przy podnoszeniu ok 2,5m sł w.

Rura PP32 na takie przepływy jest już za mała.

Spróbuj ile będzie na rotametrach jak zakręcisz drugi rozdzielacz.

Trzeba było zrobić do trójnika rurę PP40, wtedy może byłyby przepływy na poziomie 1,2-1,5l/min. 

Tak, te dwa to grzejniki, ale będą zastapione elektrycznymi więc można je pominąć. Zakręcać drugi rozdzielacz próbowałem. Zmiany minimalne. Tak też myślę zrobić tzn. wymienić cały rurociąg na PP40 od kotła do obydwóch rozdzielaczy. Wydaje mi się że zmiana średnicy wewnętrznej z 21 na 29 powinna pomoc. Bruzdy jeszcze nie zatynkowane więc nie będzie problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość pomiaru temperatur jakimś pirometrem? Ciekawi mnie nie tylko wskazanie przepływu, ale też delta zasilanie/powrót i jej zmiany po zmianie ustawień pompy.

9 minut temu, objt napisał:

Zakręcać drugi rozdzielacz próbowałem. Zmiany minimalne.

Zostawiłeś tylko rozdzielacz z pięcioma krótkimi obwodami, podpięty rurą PP32 i nadal było po 1l na pętle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sambor napisał:

Obecnie masz podłączone grzejniki czy są tylko rury?

Grzejnik, ale zakręcone.

 

16 minut temu, kiminero napisał:

Masz możliwość pomiaru temperatur jakimś pirometrem? Ciekawi mnie nie tylko wskazanie przepływu, ale też delta zasilanie/powrót i jej zmiany po zmianie ustawień pompy.

Zostawiłeś tylko rozdzielacz z pięcioma krótkimi obwodami, podpięty rurą PP32 i nadal było po 1l na pętle? 

Różnica temperatur to jakieś 5 stopni z tym że nie obserwowałem jak to się ma do zmianie biegu pompy.

Po zakręceniu rozdzielacza na górze wzrost był o jakieś 0,2-0,5. Dokładnie to sprawdzę jak wrócę.

 

Edytowane przez objt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Ważniejsze jest to jak się górny zachowuj przy zakręconym dolnym?

Sprawdziłeś filtr przed kotłem?

Sprawdziłem. Po zakręceniu dolnego przepływy na górnym zwiększają się średnio 0,7l na pętlę. Jedli chodzi o filtr na powrocie z instalacji to jeszcze tam nie zaglądałem.

Różnica temperatur zasilania i powrotu ok. 2 stopnie na obydwóch rozdzielaczach przy pompie na czwartym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sambor napisał:

Takie przepływy są bardzo dobre, lepszych nie potrzeba , a te największe można skręcić do 1,5 lub mniej.

Tylko to są wartości przy zakręconym rozdzielaczu na parterze. Jeśli go otworzę to przepływy spadają o 0,7l na każdej pętli

 

11 godzin temu, sambor napisał:

Jaką temp wody chcesz zasilać tą podłogówkę?

Jak na razie krzywa 20-35 wygląda dobrze. Zobaczę jak będzie po wykończeniu podłóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2020 o 12:27, objt napisał:

Tylko to są wartości przy zakręconym rozdzielaczu na parterze. Jeśli go otworzę to przepływy spadają o 0,7l na każdej pętli

Do przeżycia, nic z tym nie kombinuj, tylko próbuj dalej regulować. Poczekaj zawsze dzień lub dwa żeby zobaczyć efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.