Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers Zsbr 16-3 A 23 Lub Zsb 14-3 C 23


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam planuję instalację w domku jednorodzinnym o powierzchni 208 m2, kubatura 500m3. Dom z garażem. Na dole wszędzie podłogówka, grzejniki w garażu i drabinka w łazience. Na górze podłogówka w dwóch łazienkach, w pokojach grzejniki+ drabinki w łazienkach. Grzejniki dobrane pod kondensata. Zapotrzebowanie wychodzi 14,2 kW. Dom z porothermu 25 cm, ocieplony wełną skalną 12 cm, poddasze 20 cm wełna + mata termoizolacyjna (alu-pianka-alu), rolety w oknach. Podłoga na gruncie 11 cm styro, na piętrze 6 cm. C.w.u. pompa ciepła plus wężownica zasilana z kotła gazowego.

Mam dwa pytania co do tej instalacji.

Pierwsze to jaki kocioł wybrac? Mam dwa "na oku", junkersy ze względu na bliski serwis. Junkers Cerapur smart ZSB 14-3 C 23 lub Cerapur Comfort ZSBR 16-3 A. Obydwa mogą zejść do mocy 3,7 kW z tym że Smart ma moc max. 14 kW, Comfort ma 15,9 kW. Skłaniam się ku Comfort ze względu na większą moc max i jeśli się dobrze orientuje to posiada on pompę z elektroniczną modulacją.

I teraz moje drugie pytanie. W załączniku nr 2 jest schemat jaki chcę wykonać. Czy jeśli kupię kocioł z pompą z modulacją (Cerapur Comfort) to czy dawać sprzęgło hydrauliczne tak jak na schemacie? Z tego co się orientuję w kondensatach lepiej unikać sprzęgła

Z góry dziękuję za zainstresowanie tematem. Pozdrawiam

P.S. w załączniku wyciąg z materiałów junkersa dla tych kotłów, schemat taki jaki planuję to tan na dole ( nie ten z zestawem szybkiego montażu).

1.pdf

2.pdf

3.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego to przy kotłach kondensacyjnych trzeba unikać sprzęgła? To jakiś nowy mit. Poza tym to powinieneś rozważyć jeszcze podgrzew cwu dobierając moc koła, czego nie zrobisz bez obliczeń zapotrzebowania na cwu i doboru wielkości podgrzewacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za zainteresowanie.Nie wiem jak się ma to w praktyce ale chodzi mi o sytuację kiedy przepływ po stronie wtórnej (np. przymknięcie termostatów na grzejnikach lub elektrozaworów na podłogówce) będzie mniejszy niż po stronie pierwotnej. W takim przypadku następuje podwyższenie temp. powracającej w obiegu pierwotnym. Tylko na "chłopski" rozum taka sytuacja daje sygnał do automatyki kotła aby zmniejszył swoją moc. Ciekawi mnie sytuacja gdybym takiego sprzęgła nie dał, tylko zdał się na pompę modulacyjną w kotle. Pozdrawiam. P.s. c.w.u to pompa ciepła 200 L, policzę jaka dodatkowa moc z kotła jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy kotła i zapotrzebowania c.w.u to zależy mi na jak najniższej mocy minimalnej, trudno to pogodzić z kotłem junkersa o mocy 25 kW ( one schodzą do 7-8 kW). Wiem że są kotły które potrafią przy dużej mocy zejść do naprawdę małej mocy jak np. vitdens 300 gdzie ma modulację 1,9-19 kW lub 4 - 26 kW) ale ten kociołek jest dużo droższy i z serwisem u mnie kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sambor za pomoc. A mam jeszcze jedno pytanko. Na schemacie junkersa w zasobniku powrót jest na górze a zasilanie na dole wężownicy. W mojej pompie ciepła zasilanie jest na górze, a powrót na dole czyli powinienem się trzymać podpięć tak jak jest w pompie ciepła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam. Według tego kalkulatora wychodzi mi że dla DIN przy 4 osobach (wanna 170x75, dwie kabiny z natryskiem normalnym) wychodzi dodatek kotłowy 3,7 kW czyli jeśli dom ma zapotrzebowanie 14 kW to kociołek ok. 18 kW. Jeśli policzę to według polskiej normy PN - liczba mieszkańców 4, t cwu - 55, tz - 5 wychodzi mi 10,5 kW na c.w.u bez zasobnika, Z zasobnikiem 200 L wychodzi obliczeniowa moc wymiennika 2,3 kW dziwny ten wynik.

W zakładce ładowanie zasobnika założyłem 200 L, moc kotła 15 kW, wychodzi 37 minut.

8.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie się zgadza, jak liczyłem na piechotę to na ogrzanie 200l z 10 do 55C potrzeba 10,5kWh czyli dla 15kw potrzeba 40min.

Tu pytanie czy to nie za długi czas przerwy w ogrzewaniu domu, np przy kąpieli 4 osób pod rząd przerwa w grzaniu CO może być dość znaczna  - do 2h.

Np wg mat De Dietrich-a przerwa nie powinna być większa od 20 min, stąd moje sugestie co do mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kotłem gazowym PC do cwu to raczej średni pomysł (szczególnie cenowo) i osobiście raczej zastanowił bym się nad zestawem solarnym. Co do doboru kotła ko podgrzewu cwu to pamiętaj że podgrzew cwu jest opcją priorytetową dla sterownika dlatego nie można do duzego podgrzewacza stosować kotła o niskiej mocy co zresztą sam zauważyłeś. Opcje czasowe do grzania podgrzewacza cwu w lepszych sterownikach są, w najtanszych może nie być dostępna (patrz strony producentów). Wracając do sprzęgła to kocioł zachowuje się całkiem normalnie przy spadku zapotrzeboowania, niestety częste są przypadki gdy sprzęgła się nie montuje a przepływy po stronie wtórnej sa wyższe niż po kotłowej i wtedy nie ma szans na dogrzanie pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tylko właśnie jak w pełni pogodzić to duże zapotrzebowanie cieplne dla wody i jak najmniejszą moc kotła gazowego żeby w temperaturach przejściowych pracował jak najoszczędniej. Dzięki za zgłębienie tematu sprzęgła, jednak je zamontuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.