Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy dom Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C


Kristy1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję pomocy. W październiku tego roku nareszcie zamieszkaliśmy z żoną w naszym wymarzonym domu o powierzchni 168m2 + poddasze użytkowe około 150m2. W związku z tym, że w marcu popłynął drogą gaz, wybór ogrzewania był prosty: Gaz.

Zakupiliśmy piec Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C. Dodatkowo naszą kotłownię wypełnił zasobnik Galmot 120l. 

727ebc96824b.jpg

Piec został zainstalowany przez autoryzowanego serwisanta, który stwierdził, że posprawdzał wszytsko i ustawił piec na 17kW.

Pozwolę wrzucić sobie rzut parteru domu, żeby było łatwiej.

a569a3f35257.jpg

Patrząc od lewej strony:

Sypialnia 1 grzejnik 13 żeberek, Sypialnia 2 i 3 12 żebereka, Garaż(po dwóch stronach drzwi po 15) w sumie 30 żeberek, dodatkowo w łazienkach drabinki. Reszta domu podlogówka tj salon, kuchnia, łazienki salon i wiatrołap.

Dom ocieplony styropianem grafitowym 20cm, podłogówka ułożona na 25cm styropianu, na poddaszu strop teriva ocieplony 15cm styropianu. Okna na profilach veka 82.

Piec został wybrany większy, bo w przyszłości planujemy zagospodarować poddasze i je ogrzewać. 

Nasza instalacja:

232b52b5bbda.jpg

1444f6ba7ccb.jpg

d816bcb2b6f3.jpg

5a438d102e0f.jpg

Z tego co rozumiem z pompy pieca wychodzi obieg który trójnikiem idzie na rozdzielacz grzejników i dalej na zawór trójdrożny i rozdzielacz podłogówki. 

Ustawienia na piecu:

1.7d 0

1.W1 0

Menu 2

2.1a 15.8

2.1b 21.1

2.1c 0

2.1e 5

2.1f 0

2.1h 55%

2.1j 90%

2.2a 0

2.2c 0

2.2h 8

2.2j 0

2.3b 10min

2.3c 6K

2.3f 1min

2.4f 1

2.5e 0

2.5f 0

2.7a 1

2.7b 0

2.7e 0

2.9f 3min

2.9L 0

2.CL 0.

Menu 3

3.1a 15.8kw

3.1b 21.1kw

3.2b 65stopni

3.3d 4.1kw

Podłogówka skręcona na zaworze na 2.5 w sypialniach zawory damfosa na 2.5. wszędzie równa temp 21.5 stopnia. Garaż grzejniki zakręcone

Piec pracuje od października, zarówno w październiku, listopadzie jak i teraz w grudniu miesięczne zużycie gazu waha się na poziomie 300-350m3... 

Wczoraj już zamówiłem cw400. Pytanie czy pięć jest dobrze ustawiony? Gdzie umieścić najlepiej regulator (niestety nie pociągnąłem kabli)? 

Czy może, żeby zmniejszyć zużycie gazu coś zmienić w instalacji, coś dołożyć? Pomocy co miesiąc rachunki około 700-750zl 

Edytowane przez Kristy1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety  takie są realia gazu ale jest czysto i bezobsługowo. Ludzie na tym forum przy takiej powierzchni często ekogroszkiem mają zbliżone koszty ogrzewania do Twojego  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Jaka temp jest podawana na grzejniki?

Czy jest czujnik temp zewnętrznej?

Temperatura ustawiona na piecu pokrętłem na literkę e czyli 56stopni. W dniu dzisiejszym właśnie doszedł mi cw400 z czujnikiem zewnętrznym

2 godziny temu, TOMEK12345 napisał:

Niestety  takie są realia gazu ale jest czysto i bezobsługowo. Ludzie na tym forum przy takiej powierzchni często ekogroszkiem mają zbliżone koszty ogrzewania do Twojego  

Powiem ci że dzwoniąc po całej Polsce po instalatorach z olx, każdy który usłyszał jakie mamy zużycie to łapał się za głowę, że aż tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu powinno być sprzęgło hydrauliczne i nie zawór termostatyczny z ręczną nastawą lecz z siłownikiem+moduł mieszacza MM100 W pierwszym okresie eksploatacji budynku należy się spodziewać większego zużycia gazu to normalne to też jest jedną z przyczyn twojego wysokiego zużycia

Edytowane przez Grundfos
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Ciocia z okolic Poznania  za domek 60-70 metry płaci za gaz ziemny za cały rok wraz za grzanie wody ogrzewaczem przepływowym płaci 3400-3600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grundfos napisał:

Tu powinno być sprzęgło hydrauliczne i nie zawór termostatyczny z ręczną nastawą lecz z siłownikiem+moduł mieszacza MM100 W pierwszym okresie eksploatacji budynku należy się spodziewać większego zużycia gazu to normalne to też jest jedną z przyczyn twojego wysokiego zużycia

Jakie to są koszta i co byś polecał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłaby to tania impreza. Sprzęgło ok 450zł zawór 3D z siłownikiem też pewnie ok 450(polecam ESBE) + dodatkowa pompa+ MM100 kilka stówek na Alle 780zł Po prostu podstawowy błąd to że nie podłogówka po całości, byłoby o wiele taniej,kto w dzisiejszych czasach montuje grzejniki)

Edytowane przez Grundfos
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też rozpocząłem sezon grzewczy 2 tygodnie temu  budynek 150m2 wybudowany już sporo czasu temu (tynki i wylewki z 3-4 lat temu)

BUDYNEK  https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-24-JGC1042
Piętro grzejniki, parter podłogówka.  , 
- ściany 15cm 0,31,
- podłoga 9cm 0,31, (więcej się nie dało wiec poszło co najlepsze)
- fundamenty styrodur 5cm
- skosy poddasza  betonowe  a na nich styropian  (nie pamiętam już  coś 22-26cm zwykły biały) a sama  płaska powierzchnia stropu poddasza to 28 cm (pół na pół szary z białym).
- Okna 3 szybowe grube  przenikalność 0,7-8   jest ich trochę ale bez przesady.
-  5 okien dachowych. 
- jeden balkon (duży 10m ocieplony ale jeszcze nie w pełni 4cm styropianu)
- wentylacja grawitacyjna   w łazienkach, kuchni, salonie i kotłowni 

Jedyna opcja jaka mi jeszcze przychodzi to ucieka trochę nie ocieplonymi ścianami szczytowymi ale tylko nad strychem (bo poniżej nad pokojami ociepliłem) i nie ocieplonymi na strychu  kominami (kominy systemowe są obmurowana cegła stojąca na stropie od strychu w gorę  )

Kocioł junkers Cerapur Smart ZSB 14-5C, 2szt mm100, 2 pompy, sprzęgło +CW400


Moje zużycie wynosi 10m/3 na dobę przy obecnych temperaturach czyli koło zera,  temperatura w domu 20C.
Sterownie według temperatury pomieszczania na CW400 
Jest jeszcze opcja zmiany ogrzewania  na krzywą grzewczą bo wszystko w instalacji jest  ale w cuda zmniejszenia zużycia jakoś bardzo  nie wierze.. chyba że się mylę 

Szczęśliwego 2021

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam 270m2, dom zbudowany pustak 12cm przerwa pustak 24 cm na to styropian 10 cm, czyli wg dzisiejszych standardów  dom prawie nie ocieplony, na to wszystko jest kocioł z dość spora mocą minimalna 4,6kw i 10m3-11m3 24h to mi brał  jak już jakaś tam zima była, przy takiej pogodzie jak teraz to do 7- 8m3 można zejść, w domu 22 stopnie, 24 łazienki. Rekordowe zużycie to miałem 620m3 pare lat temu jak było zima tak jeszcze pozniej -10.
 

Sterowanie wg czujnika pogodowe, są dwa obiegi grzewcze niezależne podłogówka i grzejniki, jest sprzęgło i odpowiednie rozszerzenia do kotła.

Wydaje mi się ze w kotłach o niskich mocach minimalnych i nowoczesnym budownictwie, w taka pogodę jak teraz 300m3 na miesiąc to stanowczo za dużo, ale zapomnij ze grzejąc gazem normalnego wielkościowego domu zapłacisz 100 zł za miesiąc, przyjmuje się Ze żucie 1m3 gazu na 1m2 powierzchni na miesiąc jest w normie  

 

Edytowane przez Klecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 31.12.2020 o 15:39, Grundfos napisał:

Tu powinno być sprzęgło hydrauliczne i nie zawór termostatyczny z ręczną nastawą lecz z siłownikiem+moduł mieszacza MM100

Dokładnie tak jak napisał Grundfos, tak powinna wyglądać prawidłowa instalacja. Niestety wielu niedouczonych instalatorów robi źle takie instalacje. Czy to z braku wiedzy, czy lenistwa. No i jest na początku taniej dla klienta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zip20 napisał:

cw400 mierzy temperaturę wiec w salonie albo pokoju, nie  przy grzejniku, oraz  nie koło okna. Miejsce w którym temperatura jest wiarę nie podatna na zmiany i pokazuje rzeczywista w pomieszczeniu 

Patrząc na rzut parteru to dać go w salonie gdzie jest podłogówka czy w sypialni 1 gdzie jest grzejnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego masz więcej, ?
Ja bym dał na podłogę ale ten sterownik (cw400) nie wiem jak się zachowa jak nie masz siłownika na zaworze 3-drożnym. - Tu musi doradzić ktoś bardziej doświadczony 

U mnie działa to mniej więcej  tak ze na kotle jest np 35C
obieg podłogówki ma zadaną temperaturę 28C to CW400  reguluje tą temperaturę siłownikiem na zaworze 3D żeby ja zbić do zadanych 28C mieszając z powrotem podłogówki, na grzejniki leci bezpośrednio 35C z kotła jak jest zapotrzebowanie (grzejniki na razie mam bez krzywej grzewczej).

W twoim przypadku nie ma siłownika (zawór tam jakiś widzę ale nie wiem czy do niego jest siłownik). I nie wiem jak to sie będzie zachowywać. 

W twoim przypadku masz to wszystko jako "podlogówka"  wiec kombinował bym tak:
-  zawór 3D otwarty tak jak masz teraz optymalnie (żeby  grzejniki nie  przegrzewały i podłoga dawała radę)
- ustawić krzywą grzewcza na podłogę albo tryb  jako regulator pokojowy  jak nie masz czujnika zewnętrznego (kocioł będzie regulował temperaturę  tej podłogi żeby utrzymać temperaturę  )

Ale jak to się będzie  zachowywać  nie wiem. 



 

 

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to regulatory zainstalowany. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

A teraz ciekawostka cw400 mam bez języka polskiego, czy można go jakoś dograć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to mogę się już pochwalić, cw założone 12 stycznia, spalanie w tej chwili wyszło w dniach 27.12-27.01 242m3, więc w porównaniu do poprzednich miesięcy gdzie wychodziło po 320-350m3 jest miła różnica. Zobaczymy jeszcze przyszły miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Mam pytanie. Kocioł jak w temacie plus sterownik cw 400. Mam dużą różnice między zadana temperatura zasilania a rzeczywistą. Sięga nawet 10 stopni. Czy to normalne? Dodam że kocioł nie schodzi do minimalnej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.