Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

A kocioł Ci się w ogóle nie odstawia? Czy pracuje cały czas na małej mocy?

Bo u mnie kilkanaście minut modulacja oscyluje w granicach 10 - 18% a potem się odstawia.

pracuje do momentu wyrównania ubytku temp.potem odstawia się na dosyć długo-nie mierzyłem.wczoraj zmniejszyłem moc kotła z 12 na 10 kw .spalanie spadło do 3,8 - 4 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomu,jest ustalony czas pracy podajnika w automacie np.8 sek. a rzeczywisty czas podawania ok.3,5 - 4 sek.czy czas podawania zależny jest od modulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęła dokładnie doba od aktualizacji softu do 2.02. Poprzednio miałem 1.86

Z obserwacji które poczyniłem, to na duży plus przyciski zamiast suwaków.

Na minus niestety spalanie...

Bezpośrednio przed aktualizacją porobiłem fotki ustawień, aby mieć pewność, że wprowadzę do nowego softu te same nastawy.

Przy tych samych ustawieniach i nie zwiększonym zapotrzebowaniu na CWU (a wczoraj może nawet mniejsze zużycie niż zazwyczaj) spalanie poszło o ponad kilogram do góry i przekroczyło 5 kg. Do tej pory wahało się ok. 4 - 4,5 kg/dobę.

Jedyną wartością dodaną jest dodmuch ustawiony mam na 5, co przy 3 sekundach podawania wydaje się mało znaczące...

Zużycie na 1.86 bezpośrednio przed aktualizacją

post-70418-0-58231800-1500018509_thumb.jpg

Zużycie po dobie od aktualizacji.

post-70418-0-49643200-1500018536_thumb.jpg

Poobserwuję jeszcze dzisiejszą dobę i jeśli nie wróci do poprzednich wartości, to pewnie wrócę do 1.86

Oczywiście po aktualizacji zrobiłem reset do ustawień fabrycznych i dopiero potem wprowadzałem poprzednie ustawienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postoju przy wymianie praktycznie nie było, bo aktualizację robiłem zaraz jak się odstawił i wszystko łącznie z wprowadzeniem poprzednich ustawień nie trwało dłużej niż 15 min. temperatura nie zdążyła spaść poniżej zadanej, więc o nadganianiu nie było nawet mowy.

Nie wiem czemu tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał podajnika realny, zmierzony i ustawiony dokładnie tak, jak poprzednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy jest mały odbiór mocy z kotła, to taki zabieg może  pozytywnie wpłynąć na spalanie. Będą mniejsze przesterowania, więc i straty mniejsze. Z tym, że rewelacji bym się nie spodziewał.

Pamiętaj również, że zmiana parametru MOC KOTŁA wpływa tylko na nawęglenie palnika.

Może więc zaistnieć potrzeba dostrojenia powietrza max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas podawania jest stały. Jaka wersja sterownika, softu. Praca w automacie czy w interwale ?

Wersja jeszcze taka jak w momencie zakupu czyli 1,83 praca w automacie.Nowy soft wgram dopiero kiedy wrócę do domu,czyli przed sezonem grzewczym.W tej chwili jest kilka tematów które mnie niepokoją-np. temp.zadana kotła 65 temp.zadana cwu 60 pompa cwu -zawsze włączona a mimo to stoi na 45 !?Czasami pomaga obniżenie temp.zadanej kotła.

PS.zapomniałbym dodać ,że również w czuwaniu czas podawania jest taki sam jak w automacie tzn.3,5-4sek.pomimo ustawienia 8 sekund;Pozdrawiam.

Edytowane przez gawara58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy czujnik CWU jest dobrze umiejscowiony w otworze pomiarowym zasobnika. Może się wysunął.

Z tym czasem podawania, to coś dziwnego. W żadnej wersji softu nie było takich rozbieżności.

Po aktualizacji softu - przywróć fabryczne nastawy. Daj znać czy pomogło.

Edytowane przez TomekBrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie jakie mi się nasuwa- czy palenie w tzw.trybie awaryjnym z wyłączeniem podajnika np. żeby podgrzać cwu drewnem na dodatkowym ruszcie może mieć potem jakiś wpływ na pracę sterownika w automacie ?mam tu na myśli różne nieprzewidziane "wariacje"sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy czujnik CWU jest dobrze umiejscowiony w otworze pomiarowym zasobnika. Może się wysunął.

Z tym czasem podawania, to coś dziwnego. W żadnej wersji softu nie było takich rozbieżności.

Po aktualizacji softu - przywróć fabryczne nastawy. Daj znać czy pomogło.

OK.Dzięki,tak zrobię.ale to dopiero na początku września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie jakie mi się nasuwa- czy palenie w tzw.trybie awaryjnym z wyłączeniem podajnika np. żeby podgrzać cwu drewnem na dodatkowym ruszcie może mieć potem jakiś wpływ na pracę sterownika w automacie ?mam tu na myśli różne nieprzewidziane "wariacje"sterownika.

Nie, nie ma to wpływu na późniejszą pracę sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęła kolejna doba na sofcie 2.02.

Spalanie dobowe nieco spadło do 4,9 ale i tak to jest więcej, niż na 1.86.

Jeszcze dam mu szansę... :P

 

post-70418-0-36937600-1500115081_thumb.jpg

 

W kotle bez żadnych widocznych zmian, ani na plus ani na minus. Tak jak było tak jest.

 

post-70418-0-15338000-1500115120_thumb.jpg

post-70418-0-40301600-1500115258_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zmniejszenie maksymalnej mocy kotła wpływa jakiś na zużycie? Ktoś to sprawdzał?

 

Masz tu na myśli zmianę maksymalnej mocy kotła w oknie Palnik Modulacja (czyli ograniczenie mocy ze 100% do np. 60%), czy zmianę mocy znamionowej kotła w oknie Palnik Moc znamionowa? (np. z 25 KW na 15KW). Bo to raczej dwie różne sprawy.

 

 

Gdy jest mały odbiór mocy z kotła, to taki zabieg może  pozytywnie wpłynąć na spalanie. Będą mniejsze przesterowania, więc i straty mniejsze. Z tym, że rewelacji bym się nie spodziewał.

Pamiętaj również, że zmiana parametru MOC KOTŁA wpływa tylko na nawęglenie palnika.

Może więc zaistnieć potrzeba dostrojenia powietrza max.

 

TomekBrz, domyślam się, że Twoja odpowiedź dotyczy ustawień w oknie Palnik Moc znamionowa?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, moja odpowiedź dotyczyła Palnik -> Moc Kotła

 

A jaka powinna być właściwa nastawa, jeśli moc kotła jest różna od mocy palnika?

Np. moc kotła 12 KW, a palnik 19 KW.

To co należy wpisać, moc kotła, czy moc palnika?

Bo w sofcie 1.86 było to okno Palnik Moc Znamionowa więc logicznym było wpisanie mocy palnika.

W 2.02 jest okno Moc Kotła więc już teraz zwątpiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak to producenci kotłów robią nas w bambuko.Logicznym jest, że to palnik generuje moc a kocioł z określoną powierzchnią grzejną wymiennika jest tylko odbiorcą mocy.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy na samej CWU przy mocy ograniczonej w zakresie 5-30% spalanie wyszło 4,5kg na retopalu, poprzedni test na mocach 5-35% na czeskim groszku z Bartexu dał spalanie 5kg, wygląda na to, że latem nie ma sensu grzać czymś kalorycznym.

 

 

A teraz dziwny przypadek z nocnych testów.

Na zewnątrz 12 stopni, czujnik pokojowy wrzuciłem do kotłowni gdzie jest 18 stopni, temperaturę ustawiłem na 22 stopnie, histereza 0,5, temperatura na grzejniki 40 stopni. Rano idę sprawdzić co słychać bo grzejniki mają może z 25 stopni. Kocioł odstawiony w czuwaniu temperatura 65, zawór czterodrogowy zamknięty, temperatura na układ za zaworem 26 stopni, czujnik pokojowy wskazuje 18,8 stopnia. Coś mi w tym wszystkim nie pasuje, przecież przy takich wskazaniach pokojówki sterownik powinien walić pełną parą na grzejniki ?

Edytowane przez jabolkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź: 1 - czy auto lato nie wyłączyło obwodu, 2-Temperatury zadane i max na mieszaczu, 3-wzmocnienie mieszacza.

Może jeszcze się zdarzyć, że masz ustawioną ochronę powrotu i przy braku pompy kotłowej,

jeśli zawór 4d się zamknął całkowicie, woda przestaje płynąć przez kocioł i sterownik widzi cały czas za zimny powrót - nie otwiera zaworu.

W takim przypadku wyłącz na próbę ochronę powrotu lub minimalne otwarcie zaworu zwiększ do takiej wartości, przy której choć część wody płynie przez zawór na powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.