Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ekonomicznie ustawienie kotła na pellet DEFRO


daviid

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Ktoś ma pomysł jak najekonomiczniej ustawić piec na pellet? Piec to śmieciuch przerobiony na pellet:  DEFRO optima komfort 20KW, podajnik BIOPELL 3, sterownik DEFRO APC K SLIM, regulator pokojowy też z TECH, bojler 300 litrów. Włączony tryb pracy to pompy równoległe, zadana temperatura na regulatorze pokojowym to 22.6 stopnia, histereza na 1 stopień. zadana temperatura CWU na 58 stopni, histereza na 7 stopni. Dom ocieplony, 220m2, 12 grzejników, brak podłogówki, 3 dorosłe osoby. Dziennie ogrzewanie domu i wody kosztuje mnie około 17 zł, co miesięcznie daje ponad 500 zł (150kg pelletu wystarczą na 7 dni) ktoś ma pomysł jakie parametry zmienić?

IMG_5955.jpeg

Edytowane przez daviid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz ewentualnie zastanowić się czy potrzebujesz 58* na CWU a tak czego ty rządasz? 20kg na 220m2 to jest normalne, a nawet dobre zużycie pelletu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, eliks napisał:

Możesz ewentualnie zastanowić się czy potrzebujesz 58* na CWU a tak czego ty rządasz? 20kg na 220m2 to jest normalne, a nawet dobre zużycie pelletu.

właśnie nie wiem, tak mi ustawił hydraulik kiedyś i zostało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kocyl napisał:

A co tam, niech robi za grzejnik w kotłowni :) 

dobra, ustawię temperaturę zadana CWU na 50 stopni, jaka dać histerezę? 

piec powinien rozpalać się raz dziennie, pracować przez powiedzmy 3h i wygaszać czy pracować cały czas ale powoli? jak to ma wyglądać? 

Teraz, robert1991 napisał:

No i jeśli czujnik CWU jest na dole zasobnika to możnaby zwiększyć histerezę, aby kocioł rzadziej się odpalał na CWU.

czujnik jest na środku bojlera stojącego 

IMG_5963.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, robert1991 napisał:

Zrób np na 15 stopni i zobacz czy odczujesz na komforcie. 

a wtedy piec nie zużyje więcej peletu do ogrzania tej wody o 15 stopni niż jakby była histereza powiedzmy 5 stopni? bo różne już czytałem opinie i mam mętlik w głowie, jeden rabin powie tak, drugi powie inaczej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki rabin jak fizyka powie Ci tak , Nagrzanie bojlera do 58 stopni spowoduje większe straty wynikające z oddawania tej temperatury do otoczenia niż zagrzanie tego samego bojlera do temp 45 stopni. Przy histerezie 5 stopni zagrzejesz szybciej ale też szybciej będziesz musiał grzać znowu bo wystarczy że trochę wody zużyjesz i znów trzeba dogrzać , przy 15 stopniach histerezy musi dużo więcej wody zostać zużyte żeby znów trzeba było grzać.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem zadana temperaturę CWU na 45 stopni, histerezę na 15, na bojlerze termometr i tak pokazuje około 48/49/50 stopni także spoko, wiadomo, cieplejsza woda idzie do góry. zobaczymy, czy zmniejszy się zużycie pelletu.

kolejne pytanie, czy ocieplić izolacja te rurki w kotłowni? 

IMG_5961.jpeg

IMG_5958.jpeg

IMG_5963.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko oprócz wodociągu. Chyba że ma to robić za dodatkowy grzejnik, niektórzy w starych domach z grubymi rurami celowo tego nie ocieplali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, eliks napisał:

Wszystko oprócz wodociągu. Chyba że ma to robić za dodatkowy grzejnik, niektórzy w starych domach z grubymi rurami celowo tego nie ocieplali.

ok, dziękuje pięknie za odpowiedź 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.