Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ekonomicznie ustawienie kotła na pellet DEFRO


daviid

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Ktoś ma pomysł jak najekonomiczniej ustawić piec na pellet? Piec to śmieciuch przerobiony na pellet:  DEFRO optima komfort 20KW, podajnik BIOPELL 3, sterownik DEFRO APC K SLIM, regulator pokojowy też z TECH, bojler 300 litrów. Włączony tryb pracy to pompy równoległe, zadana temperatura na regulatorze pokojowym to 22.6 stopnia, histereza na 1 stopień. zadana temperatura CWU na 58 stopni, histereza na 7 stopni. Dom ocieplony, 220m2, 12 grzejników, brak podłogówki, 3 dorosłe osoby. Dziennie ogrzewanie domu i wody kosztuje mnie około 17 zł, co miesięcznie daje ponad 500 zł (150kg pelletu wystarczą na 7 dni) ktoś ma pomysł jakie parametry zmienić?

IMG_5955.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz ewentualnie zastanowić się czy potrzebujesz 58* na CWU a tak czego ty rządasz? 20kg na 220m2 to jest normalne, a nawet dobre zużycie pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, eliks napisał:

Możesz ewentualnie zastanowić się czy potrzebujesz 58* na CWU a tak czego ty rządasz? 20kg na 220m2 to jest normalne, a nawet dobre zużycie pelletu.

właśnie nie wiem, tak mi ustawił hydraulik kiedyś i zostało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kocyl napisał:

A co tam, niech robi za grzejnik w kotłowni :) 

dobra, ustawię temperaturę zadana CWU na 50 stopni, jaka dać histerezę? 

piec powinien rozpalać się raz dziennie, pracować przez powiedzmy 3h i wygaszać czy pracować cały czas ale powoli? jak to ma wyglądać? 

Teraz, robert1991 napisał:

No i jeśli czujnik CWU jest na dole zasobnika to możnaby zwiększyć histerezę, aby kocioł rzadziej się odpalał na CWU.

czujnik jest na środku bojlera stojącego 

IMG_5963.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, robert1991 napisał:

Zrób np na 15 stopni i zobacz czy odczujesz na komforcie. 

a wtedy piec nie zużyje więcej peletu do ogrzania tej wody o 15 stopni niż jakby była histereza powiedzmy 5 stopni? bo różne już czytałem opinie i mam mętlik w głowie, jeden rabin powie tak, drugi powie inaczej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki rabin jak fizyka powie Ci tak , Nagrzanie bojlera do 58 stopni spowoduje większe straty wynikające z oddawania tej temperatury do otoczenia niż zagrzanie tego samego bojlera do temp 45 stopni. Przy histerezie 5 stopni zagrzejesz szybciej ale też szybciej będziesz musiał grzać znowu bo wystarczy że trochę wody zużyjesz i znów trzeba dogrzać , przy 15 stopniach histerezy musi dużo więcej wody zostać zużyte żeby znów trzeba było grzać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem zadana temperaturę CWU na 45 stopni, histerezę na 15, na bojlerze termometr i tak pokazuje około 48/49/50 stopni także spoko, wiadomo, cieplejsza woda idzie do góry. zobaczymy, czy zmniejszy się zużycie pelletu.

kolejne pytanie, czy ocieplić izolacja te rurki w kotłowni? 

IMG_5961.jpeg

IMG_5958.jpeg

IMG_5963.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko oprócz wodociągu. Chyba że ma to robić za dodatkowy grzejnik, niektórzy w starych domach z grubymi rurami celowo tego nie ocieplali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, eliks napisał:

Wszystko oprócz wodociągu. Chyba że ma to robić za dodatkowy grzejnik, niektórzy w starych domach z grubymi rurami celowo tego nie ocieplali.

ok, dziękuje pięknie za odpowiedź 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.