Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie zasobnika


DawidGTA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam potrzebował bym porady w podłączeniu zasobnika na ciepłą wodę 300L obecnie przez 15 lata miałem wymiennik poziomy 140L przyszedł czas na niego. Wymiennik był podłączony do pieca jak na poniższym schemacie  jedna pompa obiegowa była i do wymiennika i do grzejników schemat amatorski ale może coś się odczytacie. A teraz zakupiłem zasobnik pionowy 300l i chciałbym dołożyć drugą pompkę by podawała na wężownice wodę. Na drugim schemacie przedstawiłem jak chce podłączyć czy to będzie dobrze hulać.

IMG_20201102_123108.jpg

IMG_20201102_123048~2.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze nie mam możliwości podłączyć do pieca bo jest na strychu a dom po remoncie musi już zostać jak to zrobili 20 lat temu. Jeśli dam pompę zasobnika przed pompą C.O to będę miał obieg zamknięty przez to że naczynie wyrównawcze nie jest prosto do pieca. Więc już nie wiem które wyjście lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DawidGTA napisał:

Jeśli dam pompę zasobnika przed pompą C.O to będę miał obieg zamknięty przez to że naczynie wyrównawcze nie jest prosto do pieca

Nie ma to wpływu (miejsce montażu pompy CWU) . Układ zamknięty zrobisz gdy zamkniesz ten zawór na pionie po lewej stronie. w obecnej sytuacji nie możesz go pod żadnym  pozorem zamykać np latem do grzania samego zasobnika. Rozwiązaniem problemu jest montaż pompy na powrocie i demontaż wspomnianego zaworu na pionie prowadzącym do naczynia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za wytłumaczenie czyli jeśli zrobię tak jak na schemacie i nie będę zamykał wogole zaworu tego na pionie to będzie dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie dobrze. Pompę CWU musisz podłączyć równolegle z pompą CO - tak jak opisał @Gonzo19. Naczynie też nie jest dobrze bo po drodze do naczynia nie może być żadnych zaworów ani innej armatury. U ciebie jest zawór różnicowy który w razie uszkodzenia i zagotowania wody może zablokować drogę do naczynia. A zamknięcie tego zaworu na pionie i zagotowanie wody to eksplozja kotła. 

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia w kontekście że spowoduje to zamknięcie instalacji - dlatego był cytat czego dotyczy moja wypowiedź. Dla jasności - pompa musi być tak jak opisał gonzo i taki montaż nie powoduje że instalacja będzie zamknięta. Spowodują to sytuację które opisałem wcześniej.

Podłączenie naczynia swoją drogą

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem tylko jest problem z tym wzbiorczym naczyniem problem ponieważ nie mam jak go przenieś bo bym musiał ściany kuć pod rurki. I pytanie takie czy jak bym tak przerobił w ostateczności czy mogło by już zostać.

16043363831775135301075166856626.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro na węgiel drzewo zwykły 3 lata temu założony nowy jak jeszcze były w produkcji a instalacja zrobiona 20 lat temu i do tej pory śmigało ale nigdy grzejniki nie były zamknięte więc na wzbiorczym nie wyrzucało no może poszczególnie który ale nigdy wszystkie więc powinno dalej hulać jedynie co się zmieni to dojdzie tam pompka do zasobnika. Więc powinno być ok jeśli tak może zostać. Mogę brać się do pracy jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie na wiosnę przerobię wybruzduje w ścianie na rurki od pieca na strych i przeniose. Jak się nie myle na być wpięte pomiędzy piecem a pompami?

Bufor myslem założyć ale brak miejsca mam w kotłowni teraz jeszcze doszedł ten zasobnik i ciasno ogólnie się zrobiło. Może kiedyś na gaz się przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli tam trojak dać i wpiąć zbiornik wzbiorczy. Będę miał to na uwadze po 20 latach wyszło że źle jest wykonana instalacja. Wielkie dzięki koledzy za pomoc jeśli będzie trzeba coś pomóc z instalacją elektryczną zapraszam na forum ise.pl chętnie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli schemat odzwierciedla stan rzeczywisty to można przenieść pompę za podłączenie naczynia do pionu i sprawa rozwiązana. Drugi sposób to wspomniane wcześniej przeniesienie pompy na powrót i likwidacja(lub przynajmniej uniemożliwienie zamknięcia zaworu na pionie). Tyle że wtedy naczynie powinno być odpowiednio wysoko(minimum ok 2m ponad najwyższy punkt instalacji)

4 minuty temu, DawidGTA napisał:

po 20 latach wyszło że źle jest wykonana instalacja

Pewnie było dobrze- jeśli najpierw instalacja była tylko grawitacyjna to było ok. Późniejsze dołożenie pompy i zaworu na pionie do naczynia zmieniło sprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie jeszcze mam takie pytanie zakupiłem zasobnik 300L ale z dwoma wężownicami z myślą o zamontowanie w przyszłości solarów. Ale puki co mam pytanie czy mógłbym spiąć dwie wężownice że sobą równolegle lub szeregowo? Czy to wogole nie ma sensu 

IMG_20201112_101150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zepnij szeregowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spięcie równoległe pozwoli na uzyskanie wyższej temperatury w dolnej partii zasobnika. Nadmiar mocy kotła  jest, bo to przecież "śmieciuch" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam panowie wracam do tematu po sezonie i przed nowym z tymi werzownicami Spiołem je w szereg ale piec zanim się rozruszał do 50⁰C to trzeba było nawet i 3 godz mocno palić żeby woda osiągała 45-50⁰C. Później podłączyłem tylko górna i tak cały sezon grzałem wszytko w miarę się nagrzewało ale problemy jest z tym że szybko się woda wychładza w zasobniku myślę że jest to spowodowane tym że na dolnej części jest zimna woda i to ona ja wychładza. I teraz pytanie w szeregu w zimie nie da rady bo słabo kaloryfery grzeją a jak by podłączył tylko dolną węrzownice czy by to miało sens?

Edytowane przez DawidGTA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to niestety działa - 300l jak zepniesz wężownice  szeregowo to nagrzejesz cały zasobnik ale dłużej czekasz ale czy 3 godz z zimnego rozruchu dla 300l to dużo? Chyba za dużo oczekujesz. Dla porównania - jak u siebie palę na CWU na ruszcie awaryjnym latem przez parę dni gdy wypalam kartony to zasobnik 200l przy paleniu ok 60st na kotle przyrost ok 25st/h(z 22st do 47). Zimą będzie dłużej bo większa delta będzie (zimniejsza woda z wodociągu)

Jak podepniesz tylko górną wężownicę to nagrzejesz tylko połowę objętości. Podłączenie dolnej wężownicy pogorszy tylko sprawę, bo wtedy cały zasobnik będziesz grzał jedną wężownicą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.