Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wybór wymiennika płytowego


góral1972

Rekomendowane odpowiedzi

Na wejściu do budynku dostawca ciepła instaluje licznik ciepła na podstawie, którego obciążany jest odbiorca. Straty przesyłowe odbiorcy nie interesują bo to nie jego kawałek sieci. Podobnie jest w energetyce. Ty płacisz to co wskazuje licznik a jak to jest do Ciebie dostarczane to nie masz na to żadnego wpływu i mnie jako kowalskiego nie interesuje ile tam strat występuje. Nie da się z kolei przesłać energio cieplnej pomiędzy ciepłownią a odbiorcą bezstratnie. Gdyby nie krążące ciepło w tej sieci to dostawca by nie mógł świadczyć usług. Dostawcy także nie interesuje co masz zainstalowane za licznikiem ciepła. Dla niego najlepiej aby delta była jak największa i przepływ wtedy GJ szybko się nabijają. Z tego powodu wielu odbiorców zaraz za ciepłomierzem instaluje podmieszanie na 3D (jeżeli jest niski parametr) lub wymiennik ciepła (jeżeli jest wysoki parmetr). W obu przypadkach mamy wpływ na temperaturę obiegu CO bez ingerencji przed licznikiem, który jest granicą własności stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam zły węzeł cieplny?

węzeł ma sterowanie pogodowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro postaram się z tym uporać i wrzucę

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

poniżej na foto węzeł cieplny i załącznik z temp. do umowy028EA0D4-2575-4A02-AC96-0489B027E1EA.thumb.jpeg.6c074577b8c668db9bd0b7584a46ac50.jpeg3DEA59ED-1985-40B3-B88E-9F641E47D8DF.thumb.jpeg.0f7fd17d860a92866a41df3b8917f0df.jpegumowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp podane w poście #15 są praktycznie zgodne z temp z umowy, rzeczywista temp powrotu jest trochę niższa, ale to jest spowodowane większym zapotrzebowaniem domu na moc grzewczą.

Nie wiemy tylko czy przy zmianach temp zewnętrznej parametry zasilania są zgodne z tabelą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Tego raczej nie moge sprawdzić  ,ale dziś rano przy temperaturze  15 stopni na zewnątrz temp.zasilania była 59 st.

taki parametr pokazał mi ciepłomierz

po moich interwencjach przepływ czynnika ze 150l/h  zwiekszył sie na 200 l/h ,a zawór regulujący przepływ jest odkręcony na max.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyszła mi do głowy taka myśl ,aby zamiast zaworu dwudrogowego ,który jest zamontowany z siłownikiem w  obecnym węzile(jak na foto) zamontować zawór trójdrogowy z siłownikiem.

może delta jaka mi wychodzi będzie mniejsza a tym samym zużycie GJ

Czy jest  sens?

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli na tej pompie ,która jest zamontowana w wężle czy w instalacji na grzejniki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik jest po stronie pierwotnej wymiennika. Mierzy on różnicę pomiędzy temperaturą zasilania a powrotu. Czym ona większa to wykazywane jest większe zużycie ciepła. Dodatkowo w liczniku jest przepływomierz, który także wraz ze wzrostem przepływu wykazuje większy pobór.  Aby zmniejszyć ilość zużywanych GJ trzeba zmniejszyć przepływ i zmniejszyć deltę. Ten elektrozawór zainstalowany na zasilaniu wymiennika reguluje prędkość przepływu przez wymiennik. Regulacja przepływu po stronie pierwotnej przez wymiennik powoduje zmiany temperatury po stronie wtórnej wymiennika. Czym większy przepływ po stronie pierwotnej to większa temperatura po stronie wtórnej. Zrób sobie test. Ustaw pompę CO za wymiennikiem na max i obserwuj temperaturę grzejników. Następnie reguluj elektrozaworem przepływ po stronie pierwotnej wymiennika i zobacz jak będzie się zmieniać temperatura na grzejnikach. Mnie nadal dziwi to, ze przy zasilaniu niskim parametrem obiektu ktoś kazał Tobie instalować wymiennik. On jest tam całkowicie zbędny i można było połączyć wewnętrzną instalacje CO z zasilaniem jedynie przez licznik ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak wywaliłbym wymiennik i podłączył sie bezpośrednio do instalacji wewnętrznej to nie będzie za duże ciśnienie?

Instalacje mam typu otwartego -zbiornik wyrównawczy na poddaszu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiennik to nie pojawił się ot tak, 

Spytaj się u dostawczy czy możesz się podłączyć wprost do instalacji zasilającej, ale przed podłączeniem należałoby ustalić jakie warunki musi spełniać ta instalacja.

Na pewno musi być zamknięta - czyli naczynie otwarte do likwidacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, góral1972 napisał:

podłączył sie bezpośrednio do instalacji wewnętrznej to nie będzie za duże ciśnienie?

Instalacje mam typu otwartego -zbiornik wyrównawczy na poddaszu.

może przez to kazali ci założyć wymiennik , są jakieś manometry w węźle przed licznikiem i na rurze zasilającej , co do zbiornika wyrównawczego to ja bym zamknął tą instalacje , jak instalacja ma około 3 bar , to śmiało możesz wywalić wymiennik . Być może wymienniki po to  każą montować aby nie mieli skoków ciśnień i przepływów przy zamykaniu otwieraniu odbiorników - instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja cała jest zrobiona z miedzi i nie wiem jakie ma dopuszczalne ciśnienie ,ale na manometrze w kotłowni jest 1bar.

Kolega hydraulik ,który montował mi wymiennik zrobił mały eksperyment i połączył zasilanie i powrót z sieci bez wymiennika,żeby sprawdzić jaki przepływ jest bez wymiennika i wyszło na to ,że przepływ z pominięciem wymiennika jest dużo mniejszy niż przez wymiennik.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 200l/h  do 130l/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.