Skocz do zawartości
IGNOROWANY

palenie w dwustanie


przemo79

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, już drugi sezon użytkuję Defro Eko 15 ze sterownikiem dwustanowym Masters 300. Mam zawór 4D ze sterownikiem I1CWU.

Pytanie. jak palić ekonomiczniej?  Kocioł uzyskuje maksymalna moc przy ustawieniach 4 sek. podawania i 26 przerwy, nadmuch nastawiony na 25, klapka wentylatora rozsunięta na około 2-3 cm. Dogrzewa się wówczas krótko- około 12 minut i trzyma około 25- 30 minut.

Czytałem na różnych grupach na fb, by pracować na dłuższej przerwie, na przykład 50- 60 sekund. Kocioł wówczas dłużej się dogrzewa i trzyma krócej. Pracuje na mniejszej mocy.

Jak wychodzi to z ekonomią spalania? Wiem, mogę sprawdzić sam, ale obserwacje są czasochłonne, wiem że tutaj znajdę fachowców, którzy temat już przerabiali.

I jak z praca w podtrzymaniu? Podajecie węgiel w międzyczasie, robicie jakiś przedmuch? Ja tego w ogóle nie robię. Może to błąd.

Czasem się zastanawiam, czy zmienić sterownika na taki z pidem, na przykład SKPZ02...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2020 o 18:38, Snurq napisał:

a teraz co tam masz, że bez PIDa

Masters 300 dk system

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 15.10.2020 o 12:48, przemo79 napisał:

Pytanie. jak palić ekonomiczniej?

Nie naciskać tak mocno "gazu". Polecam ustawić 6.5/ 58(stosunek1:8.9) i do tego dostosować powietrze aby płomień był zółty bez końcówek smolistych .Czyli ustawienia masz za mocne, stosunek1:6.5   =     Podajesz 4/26 , =8/52 . Mieścisz się w minucie i tak nie szarpiesz sprzętem. Jeśli ustawisz te większe.

To ekonomia bo wolniej się zużyje stycznik w sterowniku. Sterownik z PID to niekoniecznie ekonomia tylko ująłbym to jako "wygoda". Ponieważ pracuje w widełkach które mu ustawisz , raz podaje mniej raz więcej i dąży do pracy ciągłej. Gdy sterownik zejdzie z pracą poniżej minimalnej wydajności kotła ,to przepala opał i fakt ,zmoduluje mocą, i podtrzyma pracę ciągłą . Tzn. nie odstawi się. Ale ekonomii w tym nie ma.

Wygodą jest to że nie musisz korygować ustawień jak się zmieni pogoda. 

 

W dniu 15.10.2020 o 12:48, przemo79 napisał:

I jak z praca w podtrzymaniu? Podajecie węgiel w międzyczasie, robicie jakiś przedmuch? Ja tego w ogóle nie robię. Może to błąd.

Tak błąd . Podaj co 2 min 2 sek i dmuchawa niech lekko dmuchnie np przez 15skund  i zaobserwuj do następnego cyklu żeby się nie zatrzymała, tylko ma się lekko obracać. Wtedy jest ruch powietrza i nie smoli kotła i komina . To jest ekonomia .Bo kocioł podczas postoju nadal spala paliwo z bardzo małą stratą kominową a nie kisi. Trzyma garść żaru i ma z czego startować, gdy nastąpi ponowny rozruch. Dla komina lepiej bo są zachowane warunki stałego przepływu. To ekonomia bo czyszczenie komina ewentualnie co 3 -5lat a nie co rok. 

Ja swojego nie czyszczę bo nie mam z czego,(oglądam co sezon} tylko czopuch co sezon koniecznie. 

Sam sterownik nie przyniesie zysków w postaci mniejszej ilości spalonego opału. Spali tyle ile potrzebuje budynek , do uzupełnienia strat. I dużo  zależy od dynamiki wprowadzonych ustawień. Nie musimy wciskać "gazu do dechy" tylko można spokojnie .

W dniu 15.10.2020 o 12:48, przemo79 napisał:

Czasem się zastanawiam, czy zmienić sterownika na taki z pidem, na przykład SKPZ02...

Ja mam sterownik z pidem i jadę ostatnio tylko na dwustanie . Pid tak się rozjeżdza że temperatura powrotu do kotła schodzi czasem za nisko i mnie drażni. W dwustanie cyka aż miło. 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienilem sterownik dwustanowy na skzp i nienarzekam.Opalu spalam mniej,niž poprzed tym bez wzgladu na pracy mimo ekonomia samego kotla.W kotle czystosc,spaliny niske,wiecej ciepla przechodzi w wymienik.Na starym sterownikowi przy postojach juž 3ci dzien musialem szkrobac wiadro sadzy.Po poczatkowym walkowaniu z ustawieniami wiatru do pida juž nie trzeba caly sezon grzebač.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwustanowego ARGOSA i też nie muszę co 3dni zbierać sadzy. Popiół jak z papierosa, spalanie dobowe:

876047446_Beztytufu.png.4b4a2d34d7344447bf5f0976ea09e6c4.png

 

Czy ten SUPER sterownik SKZP jest mi potrzebny ? Nie i marketingowi mówię też NIE !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę sobie poradzić z wiatrem. Mam od tygodnia skpz02.  Jaka masz dmuchawę? Ja mam 80 W. Wta120. Mocna. Jak daje więcej powietrza, spalanie węgla spada, wykres modulacji nie jest wtedy zbyt ladny. Ustawie ok. 9-30, modulacja się uspokaja, spalanie wzrasta. Jak dmuchasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o648325630 cm grafit na domie,to spalanie duže.Nie trzeba ci weglowego kotla.  :-)

@przemo79Nie dajem odpowiedna rade.Mam dmuchawe 34Watt.Zmienilem wpa 06(80W) do wpa 07(ta sama obudowa).Z ustawieniem dmuchawy nie jest to latwe znalazc zlotego srodka pomiedzy min.i max.Wychodzi mi liepiej slaby min.nadmuch,bym mial dobry kopczyk na malej mocy i wiekszy potencjalny progres do wyszych mocy.Mysle,že byloby u mnia liepiej na mniejszej (srednicy wiatraka) dmuchawe przy wiekszych obrotach.W malych obrotach slychač jak za ciežko jej jest zmieniac moc.Wyprobujem jescze zmienic kondensatora.....

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30cm  ? Jeszcze nie, ale mam w planach HEHHE

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, o6483256 napisał:

Czy ten SUPER sterownik SKZP jest mi potrzebny ? Nie i marketingowi mówię też NIE !

Ja też mówię nie. 

Czy po wymianie na inny sterownik, jakiejkolwiek firmy, spadnie nam zapotrzebowanie na ciepło w budynku?

Nie. 

Nie robię antyreklamy dla SKZP bo to akurat dobry ster, lecz argumentem może być chęć zabawy ;) lub wygody.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.