Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór trójdrożny. Kocioł z podajnikiem 25kw


Ragy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Od lipca posiada kocioł na ekogroszek 25 kw. Sterownik Argos PID, przy okazji została zmodernizowana instalacja. Na każdym z grzejników mam zawór termostatyczny. Temperatura na piecu ustawiona na 60stopni. Pompa LFP o automatycznej zmianie wydajności.

Mam pytanie o zasadność zamontowania zaworu trojdroznego jak na schemacie poniżej. Czy jest on poprawnie zamontowany? W moim rozumieniu pompa zasysa część wody z powrotu żeby zapobiec wychłodzenia pieca? Czy zawór poprawnie zamontowany powinien znajdować się za pompa cyrkulacyjna i wtedy woda z pieca wracałaby częściowo na krotkim obiegu z powrotem? Jak ustawić najlepiej zawór trójdrożny żeby chodziło to najlepiej.

Tak jak mówię są to moje początki z ogrzewaniem ekogroszkiem. Na razie borykam się że spiekami w popielniku i niedpoalonym groszkiem. Nie wiem czy to wina jakości groszku czy ustawień.

Na dziś mam ustawione 7 sek podawanie 60 pauza, 73% max bieg dmuchawy

Bardzo dziękuję za wszelkie wypowiedzi w temacie

IMG_20201013_173106~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zawór na rysunku jest dobrze zamontowany jak źródło ciepła jest z jego lewej strony.Podobnie poprawna jest lokalizacja pompy, w takiej konfiguracji zawór ma regulować temp.zasilania na grzejniki.Jedynie skala powinna być odwrotnie(tam gdzie 0 powinno być 10)wystarczy odkręcić pokrętło i przełożyć blaszkę ze skalą na drugą stronę.

Na rysunku jest poprawnie a czy u ciebie zawór jest poprawnie zamontowany można łatwo sprawdzić.Przekręcając pokrętłem w lewo zawieradło(ten półksiężyc)odcina króciec podmieszania(dolny) tym samym powinna rosnąć temp.na instalację.

Jak przekręcisz pokrętło zaworu w prawą stronę to zamkniesz tym samym króciec od kotła i temp.za zaworem spadnie

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2020 o 18:34, Grundfos napisał:

Zawór miesza wodę z zasilania z kotła z wodą powracającą z obiegu grzewczego(schłodzoną) i tym samym zmieszana woda idzie na zasilanie instalacji.

No tak. Tylko czy jest sens regulować nim na jakąś pozycję jeżeli termostat na grzejniku się tym zajmie?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sam musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Konieczne na pewno nie jest. Jeśli masz termostaty to lepiej zamontować zawór aby chronił powrót - na zasilaniu w funkcji rozdzielenia(zawór na tłoczeniu pompy) lub na powrocie w funkcji mieszania(zawór na ssaniu pompy)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

Obserwuje że na moim kotle występują duże skoki temperatur oraz duza różnica między zasilaniem a powrotem. Kocioł podejmuje pracę na dość dużej modulacji. Częstotliwość załączania jest spora. 

Posiadam sterownik Argos PID I dwa obiegi z pompami, jeden na bojler a drugi na grzejniki.

Czy żeby dogrzać powrót do pieca zasadne byłoby załączenie pompy do bojlera na pracę stała i ustawienie temperatury na piecu w granicach 57st?

Czy spełniałaby ta sama funkcje co pompa na powrocie pieca cały czas dogrzewajac powrót?

Jeśli tak to dokupie termostatyczny zawór mieszający na wyjściu z bojlera żeby się nie poparzyć przy kranie.

 

Czy dokonując tego rozwiązania wystarczy że ustawie jednakową temperaturę na CWU i CO na sterowniku Argos pid?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Edytowane przez Ragy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częste załączanie kotła  i duża sinusoida temperatury mogą być spowodowane wieloma czynnikami - po prostu takie zapotrzebowanie budynku na ciepło(nie wiemy nic o metrażu i izolacji budynku), czy duży zład wody w instalacji. Moc kotła jest na 90% dużo za duża więc będzie się często odstawiał i załączał.

70% moc dmuchawy to dużo - jaką masz temperaturę spalin? Jeśli w popiele jest niedopał to zmniejsz nawęglanie palnika(zmniejsz czas podawania lub wydłuż przerwę)

Ustawienie pompy CWU na ochronę powrotu na pewno ustabilizuje sytuację jednak ja bym wykorzystał do tego zawór 3d i zamontował go na zasilaniu w funkcji rozdzielenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2020 o 17:46, Ragy napisał:

Witam serdecznie. Od lipca posiada kocioł na ekogroszek 25 kw. Sterownik Argos PID, przy okazji została zmodernizowana instalacja. Na każdym z grzejników mam zawór termostatyczny. Temperatura na piecu ustawiona na 60stopni. Pompa LFP o automatycznej zmianie wydajności.

Mam pytanie o zasadność zamontowania zaworu trojdroznego jak na schemacie poniżej. Czy jest on poprawnie zamontowany? W moim rozumieniu pompa zasysa część wody z powrotu żeby zapobiec wychłodzenia pieca? Czy zawór poprawnie zamontowany powinien znajdować się za pompa cyrkulacyjna i wtedy woda z pieca wracałaby częściowo na krotkim obiegu z powrotem? Jak ustawić najlepiej zawór trójdrożny żeby chodziło to najlepiej.

Tak jak mówię są to moje początki z ogrzewaniem ekogroszkiem. Na razie borykam się że spiekami w popielniku i niedpoalonym groszkiem. Nie wiem czy to wina jakości groszku czy ustawień.

Na dziś mam ustawione 7 sek podawanie 60 pauza, 73% max bieg dmuchawy

Bardzo dziękuję za wszelkie wypowiedzi w temacie

IMG_20201013_173106~2.jpg

 Też na początku myślałem o zaworze 3 drogowym dla ochrony powrotu ale po przemyśleniu sprawy zrezygnowałem i póściłem zasilanie bojlera dwupłaszczowego na stałe i jedna pompka ciśnie na ewentualne kaloryfery oraz bojler a druga jest w rozdzielaczu podłogówki i pracuje sobie jako mieszanie temp na zasilanie podłogi wraz zaworem 4 drogowym i co mogę powiedzieć ano to że kocioł ma 65 stopni a powrót ma ok 57 stopni stale i mało tego czujnik bojlera wyleciał z niego i został założony na rurce powrotu zasilania tegoż bojlera i całość działa totalnie leniwie i płynnie ,nie ma żadnych skoków od zera do full i zpowrotem tylko stała praca w zakresie 30-40 procent .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zrobić na jednej pompie wykorzystując 3d do rozdzielenia

image.thumb.png.ba57bf225001ce130bc36254ebfbe2c2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hajtaler428 napisał:

Możesz to zrobić na jednej pompie wykorzystując 3d do rozdzielenia

image.thumb.png.ba57bf225001ce130bc36254ebfbe2c2.png

I to jest chyba idealny układ. W tą stronę muszę przerobić instalacje. 

A co do mojej instalacji. Dom ocieplony, powierzchnia do ogrzania 240 m. Wczoraj wrzuciłem inny rodzaj groszku (PanGroszek 29) i po 1 dobie grzania jestem zadowolony, w popielniku sam popiól , zmniejszyło się zapotrzebowanie pieca na opał. Jednak spadki temperatur zaobserwowałem wysokie. Musiałbym przerobić instalacje na taką z układu w cytacie. 

Jednak mając obecna instalacje z pompa obiegowa za zaworem 3d najlepszym rozwiązaniem bez przeróbek będzie chyba puszczenie maksymalnej temperatury z pieca na grzejniki( mając do dyspozycji termostaty grzejnikowe) a wodę powrotną dogrzewać wodą z bojlera.

Sterownik z PID. Spróbuję zmniejszyc prace dmuchawy na 100%. O jaki procent mógłbym zjechać?

Jutro wrzucę czujnik do czopucha, gdyż nie wiem jaka jest temperatura spalin. W jakim zakresie powinna się znajdować przy 100% modulacji?

Edytowane przez Ragy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Ragy napisał:

najlepszym rozwiązaniem bez przeróbek będzie chyba puszczenie maksymalnej temperatury z pieca na grzejniki( mając do dyspozycji termostaty grzejnikowe) a wodę powrotną dogrzewać wodą z bojlera

Jeśli chcesz doraźnie dogrzewać powrót przez CWU to za zaworem możesz obniżyć temperaturę, najlepiej na minimalną potrzebną do dogrzania pomieszczeń. Możesz też spróbować bez CWU - ustaw wysoką temperaturę na kotle, powiedzmy 65, rozkreć 3d na maksa i zwiększ moc grzejników zapomocą przepływu (daj pompę na wyższy/najwyższy bieg). Możliwe że wtedy woda powrotną będzie w granicach 45+

Co do  spalin to przy różnej mocy będzie inna temperatura. Zależy też od konstrukcji wymiennika. Generalnie chodzi o to żeby temperatura spalin była możliwie najniższa żeby nie dmuchać w komin niepotrzebnie ale też nie na tyle niską żeby nie było kondensatu w kominie (no chyba że odpowiedni komin). Nie będzie źle jak będzie temp do 180st. U ciebie coś jest podejrzane - 5sek podawania co 2 min i powietrze 70%. Nie zapada się kopczyk na palniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: ostatnie zdanie do zignorowania(część o czasie podawania i przerwy). To dane z innego wątku- sorry

Nie doczytałem też odnośnie tej mocy dmuchawy- to jest moc max a nie stała dla podanego podawania i przerwy- to ok aczkolwiek też za wysoka prawdopodobnie.

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2020 o 15:54, Ragy napisał:

I to jest chyba idealny układ. W tą stronę muszę przerobić instalacje. 

A co do mojej instalacji. Dom ocieplony, powierzchnia do ogrzania 240 m. Wczoraj wrzuciłem inny rodzaj groszku (PanGroszek 29) i po 1 dobie grzania jestem zadowolony, w popielniku sam popiól , zmniejszyło się zapotrzebowanie pieca na opał. Jednak spadki temperatur zaobserwowałem wysokie. Musiałbym przerobić instalacje na taką z układu w cytacie. 

Jednak mając obecna instalacje z pompa obiegowa za zaworem 3d najlepszym rozwiązaniem bez przeróbek będzie chyba puszczenie maksymalnej temperatury z pieca na grzejniki( mając do dyspozycji termostaty grzejnikowe) a wodę powrotną dogrzewać wodą z bojlera.

Sterownik z PID. Spróbuję zmniejszyc prace dmuchawy na 100%. O jaki procent mógłbym zjechać?

Jutro wrzucę czujnik do czopucha, gdyż nie wiem jaka jest temperatura spalin. W jakim zakresie powinna się znajdować przy 100% modulacji?

Idealny to byłby, gdybyś miał kontrolę nad temperaturą CWU oraz ochronę powrotu. Ja w takim przypadku proponuję zawór 3D przełaczajacy sterowany siłownikiem lub głowicą. Kilka razy już taki szkic zamieszczałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przez taki zawór 3D 1" (z głowicą i kapilarą) przejdzie grawitacja, bezpośrednio z kotła. Teoretycznie,jak zawór niemieszający,ale 0-1,to powinno nie być problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy 3/4". Jego zadaniem jest tylko dogrzanie powrotu lub/i nagrzanie bojlera CWU.  Zawór strefowy Afriso AZV, lub np. Herz Caliss.image.png.ba1dc40fb5730c8d0329f4b5c4ebb6b3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Idealny to byłby, gdybyś miał kontrolę nad temperaturą CWU oraz ochronę powrotu.

Tak tylko że moja propozycja opiera się na wykorzystaniu posiadanej armatury bez dodatkowego inwestowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu nie wyklucza zaworu 3d. Raczej wymaga(jako jedno z narzędzi). Schemat @gmaj22a ma t wszystko - jedna pompa, grzanie CO i CWU i ochrona powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że w sterowniku ustawisz "ochrona powrotu" na "włączona" nie znaczy że będzie podwyższona temperatura tego powrotu. Musi być jeszcze narzędzie które to wykona. Spytaj tego serwisanta w jaki sposób będzie dogrzewał się powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.