Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przerobienie rozdzielacza bez pompy obiegowej


Dawid555

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Mam uklad grzejnikowy i podlogowke podpiete pod kociol immergas victrix tera 28.Dowiedziałem sie ze w tym ukladzie ponoc nie jest mi potrzebna capilara i pompa obiegowa na rozdzielaczu podlogowki.Czy warto to przerabiac?

20201004_133348.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to takie jednoznaczne.

Na pewno ten rodzaj grupy pompowo mieszającej nie powinien być stosowany do kotła gazowego.

Teraz dodatkowe pytania, jak rozległa jest instalacja,ile grzejników,jak długie pętlę OP, jaką temperaturę potrzebujesz dla grzejników, jakiej średnicy i długości są rurki zasilające rozdzielacz OP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 grzejniki w pokojach u gory.2 petle lazienka po 6m2.kuchnia 6m2.dwie petle salon 30m2.korytarz 6m2.

Dlugosci petli nie znam.rurki zasilajace to 28mm o dlugosci okolo 6-10m

W zeszla zime mialem ustawiona temp na kotle 35 stopni i w domu bez problemu bylo cieplo 21-22 stopnie w pomieszczeniu.

Grzejniki sa bez rozdzielacza bezposrednio z pieca wpiete trójnikiem przed rozdzielaczem OP chyba tak to bylo wykonane.dom nowy od dewelopera 20cm styropianu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest szansa, że będzie to działać prosto z kotła. Ale gwarancji nie daję;)

Trzeba by rozmontować rozdzielacz , zaślepić otwory po pompie i baypasie oraz zamienić belki miejscami ( ta z naklejką zasilanie jest fabrycznie belką powrotu z podłogi i musi być na dole bo tam jest rurka powrotna do kotła).

Jeżeli jesteś w stanie to sam ogarnąć to można zrobić taką próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w stanie sam to zrobic tylko nie chcial bym grzebac jezeli nie bylo by efektu.ale chyba zaryzykuje bo sprawdzalem termometrem i na podlogowke idzie temp z pieca np 40stopni a w rozdzielacz po wymieszaniu sie wody jest 27stopni . I tak mysle ze bez pompy mieszajacej lepiej by to grzalo bo ciepla woda z pieca szla by bezposrednio na podlogowke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie. Tylko pamiętaj żeby nie ograniczyć przepływu na odcinku złączki pex - belka rozdzielacza. Najlepiej dać zawory takie jak wejście do belki,a jeżeli jest mniejsze niż 3/4 to obróć je drugim końcami,tam jest chyba 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

Czyli rezygnujesz z grzejników na górze? Czy powiększasz dwukrotnie? 

Dlaczego rezygnuje? Rozwin swoja mysl.

1 godzinę temu, WojtuNie napisał:

No dokładnie. Tylko pamiętaj żeby nie ograniczyć przepływu na odcinku złączki pex - belka rozdzielacza. Najlepiej dać zawory takie jak wejście do belki,a jeżeli jest mniejsze niż 3/4 to obróć je drugim końcami,tam jest chyba 1"

Tak wiem wiem ale dzieki za przypomnienie.nie bede zwezal przeswitu rur.

A teraz inne pytanie bo mysle o dolozeniu pogodowki i np przy temp zasilania 28 stopni to czy grzejniki dogrzeja pokoje? 

W sumie zima przy -5 stopniach dogrzaly pokoje przy zasilaniu 35stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to masz ta grupę pompową z tym zaworem ala RTL z kapilarą aby obniżyć temp na podłogówce jednocześnie grzejąc grzejnikami. Jak ta pompę wywalisz, to będziesz musiał wywalić też tego "RTL"a  oraz obniżyć temp na kotle. wtedy grzejniki też będą zasilane ta niska temperaturą, dlatego zapytałem czy rezygnujesz z grzejników czy będziesz je powiększał, aby wyrównać ich moc do nowej temp. zasilania?

 

Wywalenie pompy, przy zachowaniu tego "RTL"a spowoduje, ze podłogówka nie będzie w ogóle grzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie bo chce zalozyc panele fotowoltaiczne i chcialbym grzac CO i CWU lub same CO grzalka i nie wiem jak ugrysc ten temat. Jakiej mocy grzalka i zasobnik by trzeba bylo zalozyc lub moze jakos przeplywowo?

7 minut temu, Gonzo19 napisał:

Po to masz ta grupę pompową z tym zaworem ala RTL z kapilarą aby obniżyć temp na podłogówce jednocześnie grzejąc grzejnikami. Jak ta pompę wywalisz, to będziesz musiał wywalić też tego "RTL"a  oraz obniżyć temp na kotle. wtedy grzejniki też będą zasilane ta niska temperaturą, dlatego zapytałem czy rezygnujesz z grzejników czy będziesz je powiększał, aby wyrównać ich moc do nowej temp. zasilania?

 

Wywalenie pompy, przy zachowaniu tego "RTL"a spowoduje, ze podłogówka nie będzie w ogóle grzała.

tylko ze zeszla zime mialem temp na kotle 35 stopni i wszystko grzalo.a ten zawor z kapilara mam otwarty na 50 stopni.

Wiem o co ci chodzi ale chyba nigdy nie bede mial wyzszej temp na kotle niz 45-50 skoro przy 35 wszystko smigalo.na podlogowke mam osobne termostaty w łazienkach i salonie wiec rzadko kiedy pracuja wszystkie petle.

Przynajmniej mi sie tak wydaje ze powinno zdac to egzamin ale moze sie myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszą koledzy,to taka normalna instalacja PV to bardziej na zaspokojenie potrzeb bytowych, a jak na potrzeby ogrzewana to trzeba dużo więcej i ogrzewanie oparte o PC.

Jeszcze tak dla pewności dodam, z istniejącej grupy pompowo mieszającej zostają tylko belki z rotametrami i zaworami, trzeba wyrzucić pompę, bajpas i te zawory pomiędzy pex a belkami i zastąpić je innymi (odcinającymi )o odpowiedniej średnicy.

No i musisz się liczyć z tym, że zasilanie z kotła nie może przekroczyć temperatury zasilania podłogi (40-45*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dawid555 napisał:

Wiem o co ci chodzi ale chyba nigdy nie bede mial wyzszej temp na kotle niz 45-50 skoro przy 35 wszystko smigalo.na podlogowke mam osobne termostaty w łazienkach i salonie wiec rzadko kiedy pracuja wszystkie petle.

Przynajmniej mi sie tak wydaje ze powinno zdac to egzamin ale moze sie myle.

skoro tak uważasz.... to ja nie mam nic do dodania.

 

Ps. Skoro masz dobrze, to po co chcesz zmieniać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie ma to szansę zadziałać. Ewentualnie być może trzeba będzie zkryzować grzejniki.

Można zrobić to "na próbę" bardzo prosto, bez rozkręcania układu:

1. Przy pompie są dwa zaworki - trzeba je przekręcić o 90' by pompa nie przepuszczała wody.

2. Zakręcić bypass.

3. Wykręcić górną część rotametrów a w powstały otwór wkręcić np. ręczne odpowietrzniki albo korki (koszt groszowy).

4. zdjąć głowicę z kapilarą.

5. nie przekraczać 55'C na zasilaniu (ale skoro Tobie wystarczyło do tej pory 45"C to nie ma co się obawiać).

I to by było na tyle. Koszt kilka złotych i jakiś kwadrans pracy. Oczywiście, woda będzie krążyła "w złą stronę" w belkach, co może spowodować (ale nie musi) kawitację w zaworach sterowanych siłownikami, dlatego finalnie należy zrobić to zgodnie ze sztuką, tj. wywalić /sprzedać pompę i zamienić belki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mistalova napisał:

Prawdopodobnie ma to szansę zadziałać. Ewentualnie być może trzeba będzie zkryzować grzejniki.

Można zrobić to "na próbę" bardzo prosto, bez rozkręcania układu:

1. Przy pompie są dwa zaworki - trzeba je przekręcić o 90' by pompa nie przepuszczała wody.

2. Zakręcić bypass.

3. Wykręcić górną część rotametrów a w powstały otwór wkręcić np. ręczne odpowietrzniki albo korki (koszt groszowy).

4. zdjąć głowicę z kapilarą.

5. nie przekraczać 55'C na zasilaniu (ale skoro Tobie wystarczyło do tej pory 45"C to nie ma co się obawiać).

I to by było na tyle. Koszt kilka złotych i jakiś kwadrans pracy. Oczywiście, woda będzie krążyła "w złą stronę" w belkach, co może spowodować (ale nie musi) kawitację w zaworach sterowanych siłownikami, dlatego finalnie należy zrobić to zgodnie ze sztuką, tj. wywalić /sprzedać pompę i zamienić belki. 

Oo duzo prosciej do wykonania na probe.

A załóżmy ze mam to zrobione na gotowo i zamienione belki i wszystko dziala.

To tak mysle ze podłogowka bedzie sie szybciej nagrzewala bo szybciej osiagnie temp np 35 z zasilania? Bo teraz mam taki efekt ze pompa w piecu i podlogowce mieli na piecu ustawione 30 stopni a na podlogowce na zasilaniu 24 stopnie i piec co chwile sie załacza i wyłącza.

A jak podniose na piecu na 35-45 stopni to piec chodzi dlugo i na malym ogniu a podlogowka ma 30-35stopni

Dla mieca lepiej jak chodzi non stop czy nie ma roznicy?

Przerobie to tak jak pisales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.