Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana rozdzielacza czy warto.


Dawid555

Rekomendowane odpowiedzi

Czy dobrze mysle ze w grupie mieszajacej tego typu Screenshot_20220916-222236_Allegro.thumb.jpg.3881009ec2b4893a617a7ae55762cf2c.jpg

niewystepuje mieszanie jesli temperatura zasilania nieprzekroczy nastawy zasilania?

Np zasilanie wody 35 stopni a temp nastawy na rozdzielaczu 40 stopni?

 

A w tym rozdzielaczu z kapilara wystepuje mieszanie nonstop?

20220909_124353.thumb.jpg.03522e8a4b39a901eacce85355887bb0.jpg

 

Mam piec kondensacyjny z podlogowka i grzejnikami na jednym obiegu z kotla. Dowiedzialem sie ze rozdzielacz z kapilara ponoc nienadaje sie do pieca gazowego dlatego mysle czy warto go wymienic.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor a dobrze mysle o tym mieszaniu? A warto zakladac zawor 3 drożny z sterowaniem pogodowym? Ja i tak mam sterowanie termostatami on/off i u mnie piec nie chodzi non stop. A ten ze zdjecia afriso jest dobry czy cos innego kupic? Bo chce kupic tylko grupe mieszajaca bez pompy i belek bo pompe bym wykorzystał tą co mam.

I jeszcze jedno pytanie czy w tym ukladzie pompa od podlogowki może sie kłucic z ta w piecu gazowym? Bo obecnie tak mam i czasami zawory na grzejnikach pukaja przez chwile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Dawid555 napisał:

A warto zakladac zawor 3 drożny z sterowaniem pogodowym? Ja i tak mam sterowanie termostatami on/off 

Warto dać tak jak piszesz.

Jak się pozamykają termostaty, to pompa w kotle ma za duży wydatek i zawory na grzejnikach zaczynają stukać,

Aby to usunąć potrzeba albo pompę w kotle na niższy bieg albo wstawić do kotła zawór nadmiarowo-upustowy różnicy ciśnień i wyregulować nim przepływy tak aby grzejniki były cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Jak się pozamykają termostaty, to pompa w kotle ma za duży wydatek i zawory na grzejnikach zaczynają stukać,

Wystarczy ze pompe na rozdzielaczu ustawie na mniejszy bieg i tez jest dobrze bo jak piec przełaczy sie na cwu to pompa od rozdzielacza pcha wode w powrót do kotla i odwraca obieg w grzejnikach i zawory stukaja przez chwile jak piec powraca na grzanie C.O przez ta chwile jak zawór  3d w piecu sie przestawia.

Moze warto bylo bu wstawic bufor przy rozdzielaczu i rozgraniczyc obieg grzejnikowy i podlogowke? Myslalem o czyms takim.

20220909_124140.thumb.jpg.929fea2ac51d20a9972bad5202655d24.jpg

 

 

A masz jakis sprawdzony uklad zaworu 3d ze sterownikiem pogodowym?

I do pieca tez dodac sondę pogodowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz bufor to nic w grzejniki nie pójdzie!

Potrzeba sprzęgło, a za sprzęgłem pompę na grzejniki i pompę z zaw 3-D na podłogę.

Do kotła na pewno sonda temp zewnętrznej nie zaszkodzi, a w okresach przejściowych zmniejszy zużycie gazu.

Pompę masz , to kup sam zaw 3-D  odpowiednim Kvs + siłownik + sterownik pogodowy np Tech I-1 do tego na powrót trzeba jeszcze zaw zwrotny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myslalem i tu jest problem bo rury od grzejnikow sa łaczone pod posadzką wiec niewykonalne.

To zostane przy tym co jest tylko ten rozdzielacz bym zmienił i teraz pytanie co kupic zaproponujesz cos?

I moze podpowiesz jak wysterowac petle ogrzewania ile siłownikow podłaczyć i gdzie termostaty?

Opisac ile mam pętli i w jakich pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor powiedzmy 100 litrów podłączony równolegle pełni również rolę bufora i można podłączyć grzałkę. Za buforem dwa obiegi pompowe. No to klapa z tymi rurami w posadzce.

image.thumb.png.582e54e6e479dbfd12a6438693705c4b.png

W takim wypadku optymalnym będzie zastosowanie układu pompowego z siłownikiem mieszającym obrotowym jak na zdjęciu powyżej + sterownik do mieszacza (nie termostatyczny). Jaki masz kocioł ? Przeważnie producent kotła jako opcję dodatkową ma swoje sterowania.

Ta listwa tech L-5 budzi moje obawy. Napięcie 230V a listwa nie zamknięta i zabezpieczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lipa. A taki zawor termostatyczny mieszajacy albo 3-D mniej blokuje przepływ wody z kotła na rozdzielacz niz układ ten co mam z kapilara?

@vps1 ten uklad z buforem by mi pasował bo mam PV i mógł bym grzać grzałką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszy kvs jest z zaworze z kapilarą (bardzo stare rozwiązanie), zawór mieszający 3d (termostatyczny) ma większy kvs od kapilary lecz do współpracy z kotłem kondensacyjnym moim zdaniem powinien być zastosowany zawór 3d obrotowy z siłownikiem i najlepiej sterowany z automatyki pogodowej kotła. 

Przykładowy schemat

kocioł dwufunkcyjny - sprzęgło za sprzęgłem dwa obwody NIEZALEŻNE grzejniki i podłogówka. Sterowanie obiegami na podstawie krzywej grzewczej osobno dla grzejników i podłogówki. Kocioł otrzymuje informację jaką temperaturę wody ma dostarczyć do każdej ze stref grzewczych.  Opcja dodatkowa w każdej strefie może być zamontowany termostat pomieszczenia. 

image.png.2d26038c9b5dc2b86a2394be4fb18514.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz jest nastepny problem bo moj kocioł obsluguje tylko sonde zewnetrzna(pogodowke) i nic wiecej. Immergas victrix tera 24 2f 

A osobny regulator pogodowy do zaworu 3-D nie bedzie blokował przepływu gdy kociol bedzie grzał wode do 50 stopni? Bo gdy bedzie grzał wode w okolicy 35 stopni to powiedźmy ze zawor bedzie otwarty na maksa wiec z przeplywem kocioł nie bedzie miał problemu.

Pytam bo chce sterowac grzejnikami poprzez głowice elektryczne i ustawiac temp dzień/noc

Cos w tym stylu.działa ona na podobnej zasadzie jak głowica termostatyczna zawsze ma jakiś mały przepływ

https://allegro.pl/oferta/inteligentna-glowica-termostat-tuya-zigbee-wifi-9876471548

A w salonie chce założyć termostat z czujnikiem podłogi bo mam kominek i podłoga sie nadmiernie wychładza i pozniej piec chodzi pare godzin zeby dogrzac podłoge jak zgaśnie w kominku i oszczednosci zadnych nie ma.

I jeszcze pytanie co z dwiema łazienkami ( podłogówka) montowac termostat czy nie?

 

49 minut temu, vps1 napisał:

Ta listwa tech L-5 budzi moje obawy. Napięcie 230V a listwa nie zamknięta i zabezpieczona.

Listwe przeniose na sciane nad skrzynke bo raczej grupa pompowa nie wejdze, i tak samo gniazdko przeniose.

A gdyby zrobic ten układ z buforem?

20220909_124123.thumb.jpg.ea8b37cf4c51f933e11a986e8cb938dc.jpg

Zwiekszył by sie zład wody o 100l przez co piec powinien dłuzej pracować bez taktowania i miał by dłuzszy postój, a gdybym grzał jeszcze grzałka to cieplejsza woda by poszła na powrót i piec by sie niezałaczył. Tylko czy to w praktyce by tak wyszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, vps1 napisał:

Rozdzielacz firmy FINISH plus sterowanie siłownikiem z firmy Tech I-1

image.png.291f3d6923be1bb98c62ac5fa1ceef69.png

Można kupic taka grupe mieszającą ale bez pompy? Bo nigdzie nie moge znaleźć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ok to podsumowując zawor 3d z siłownikiem i sterownikiem pogodowym dla ogrzewania podłogowego i ustawiona KG i do tego pogodowka do kotła aby sterowala temperatura na grzejniki? 

Termostaty w łazience,salonie i najzimniejszym pokoju?

Tak by to miało wygladac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach tradycyjne głowice termostatyczne? 

A mogą byc elektrozawory na grzejnikach takie jak na rozdzielaczu i termostat on/off?

Na rozdzielaczu jaki zakres temperatur był by ustawiony? Chodzi mi o KG. Bo na grzejniki mysle ze byl by to przedział około 36-50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.