Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Awaria węglowego i pilna wymiana na gaz. Termet? Junkers?


lintew

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich na forum, jestem tu nowy. 
Wczoraj rozciekł mi się wysłużony piec węglowy i niestety muszę pilnie wstawić coś nowego, już na gaz. 
Temat jest gorący, bo zima za pasem i muszę podjąć decyzję dosłownie na dniach. Nigdy nie zgłębiałem tematu, kompletnie się na tym nie znam, a tu muszę w kilka dni się habilitować z tej dziedziny. 
Od wczoraj próbuję się czegoś dowiedzieć, ale im więcej czytam, tym mniej wiem. 
Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Po krótce o obecnej sytuacji:
- dom wybudowany w latach 50. W zeszłym roku został ocieplony (10cm styropian), nowe okna plastikowe, 2szybowe
- sufit piwnicy ocieplony 5cm styropianem
- strych nieocieplony w żaden sposób
- instalacja wymieniona na początku lat 2000 na cienkie miedziane rurki
- wtedy też wymieniono żeliwne kaloryfery na "współczesne", radsony
- dom jest piętrowy, podzielony na dwa, niezależne i identyczne mieszkania po 95m2
- w każdym mieszkaniu jest 5 grzejników i po jednym małym w łazienkach
- mieszkania są zamykane, tzn. oddzielone od dość dużej klatki schodowej, na której są tylko 2 małe kaloryfery (czyli układ jak w bloku, czy kamienicy).

Po rozmowie z instalatorami dowiedziałem się tego, czego można było się spodziewać - każdy zachwala to co serwisuje a pozostałe krytykuje...
Piec jakiego szukam to kondensacyjny, 1 funkcyjny, ok. 25kw.
Mogę wydać większą sumę na piec, jeśli to jest tego warte. Nauczony doświadczeniem, wiem już że często "tanie jest drogie", ale z drugiej strony, jeśli u mnie tańsze ma się sprawdzić równie dobrze jak drogie, to po co przepłacać. 
Raczej zależy mi na możliwie bezawaryjnym i ekonomicznym piecu, tak żeby mnie potem nie zrujnowały rachunki za gaz i serwisy.
Moje pytania:
- Jak wielkie znaczenie ma moc minimalna? Czy dobrze rozumiem, że jeśli kupię piec min. 5-6kw, to w czasie ciepłych dni mogę zapłacić za gaz więcej niż przy piecu, który ma 2-3kw min?
- Jeśli tak jest, to czy ta różnica może być tak duża, że warto odrzucać wszystkie piece, które mają wyższą moc minimalną?
- Są też chyba piece, które płynnie obniżają moc. Tzn. chodzi o to, aby po osiągnięciu zadanej temp., np. 21st, piec się nie wyłączał do zera, tylko chodził na niskiej mocy i cały czas dogrzewał mieszkanie (lubimy ciepełko).
- Czy piec z taką funkcją "nie wyłączania się" zużyje więcej gazu niż piec który działa na zasadzie on/off? 

Moje typy, głównie ze względu na niskie moce minimalne to:
- Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C 
- TERMET ECOCONDENS CRYSTAL II PLUS 25
- Termet ECOCONDENS GOLD PLUS 25 

Czy dobrze kombinuję? Czy te tanie Termety są dobre, a ich niska cena wynika tylko  z tego że nie są "markowe"? 
Czy jednak szukać czegoś z wyższej półki, jeśli tak to czego?

DZIĘKUJĘ za pomoc, czas ucieka a my marzniemy! :)

Edytowane przez lintew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim domu, dolna niska moc jest tak ważna, głównie kieruj się dostępnością serwisu, i niech to montuje osoba która zajmuje się takimi właśnie serwisami. To jest ważniejsze niż te dolne moce, poczytaj tu o czyszczeniu "szybkowara" z Junkers a i ogólnie jak wygląda zlanie tematu dostępności serwisu 

http://domwlesie.eu/2015/12/12/junkers-story/

 

Co do kotłów Termet, to są składaki, cena i jakość dolnych półek, to coś dla "bohaterów swoich domów" co sami kupują na allegro i sami montują. Mało jest firm instalacyjnych które polecają je jako najlepszy z wyborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Odegree przestań chrzanić takie bzdury i nie obrażaj tutaj ludzi, którzy zrobili wiele rzeczy sami na swojej budowie i zapewniam Cię, że często gęsto dużo lepiej niż tzw. ,,specjalisty ". Z Twojej gadki wynika, że tylko ktoś kto ma papiery zrobi być może najlepiej, ale jestem pewny, że nie zawsze najlepiej, ale zawsze pewnie  naj .... drożej.  Nie będę Ci opowiadał historii mojej budowy, ale ostatni majster  ,,podobno dekarz" grzecznie oddał parę tysiączków. Z gadki wynika, że chyba s...sz kasą. .......................  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, piszesz o dekarzu co Ci kasę oddał, dobrze ja piszę o potencjalnym monterze kotła na którym ciąży odpowiedzialność i gwarancja 2 lat za spartolenie roboty, dziś np pompy w gazowkach są bardzo wrażliwe które wymagają fitroodmulnikow magnetycznych, płukania instalacji i samych dodatków chemicznych do nich. Niestety to nie są tanie rzeczy, ale dobra Ty to wiesz, piszę to dla innych, bo w razie biedy kiedy coś się popsuje w środku sezonu, przyjedzie serwis gwarancyjny i będzie zdziwienie. Osobiście uważam, że hobbyści mają bardzo dużą wiedzę, no dobra ale ilu ich jest?

Czytajcie dtr jakie są wymagania co do montażu, jakie zalecenia odnośnie komina, itp.

A żeby było taniej to wypełnić wniosek na program czyste powietrze, wziąć dofinansowanie i będzie lżej. Jedna wada tego rozwiązania jest taka, że Pan Mietek złota rączka jak Faktury nie wystawi to i zwrotu nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka to tajemna wiedzę kryje w sobie np. wspomniany  ,, komin". której to nie ogarnie średnio technicznie kumaty gość. Proszę Cię nie pisz takich dyrdymałów, bo zaczyna mi tu                  ,, pachnieć" właśnie kimś z branży co za byle g.... o kasuje jak za zborze. Tym bardziej, że z przekazem wspomniałeś o,, tych kupujących na Allegro i sobie instalujących" Jak masz takie mądrości wypisywać to daruj sobie. Odnośnie Allegro i pewnej hurtowni na jaką złapałem namiar to od ceny ogólnie wszędzie podobnej rekuperatora w wielu roznch sklepach dostałem tam rabat na 2 tysiace. Nie pisz, że nie na temat, tylko kolego co niektórym  ,, spejslistom"" to się w głowie poj... o. Idąc Twoim tokiem myślenia nic nie rób sam tylko

,, specjslisty" 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za gość, co ty masz z tymi drogimi specjalistami z branży, to po pierwsze, po drugie nie pisz mi gdzie i co mam pisać, gówno ci do tego, takie samo forum Twoje jak moje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko forum nie jest od tego, żeby krytykować innych,  że kupili,, składaka"  Termeta. Skoro srasz kasa to się ciesz i korzystaj, s nie woź  się tutaj. Krytyka to może być, ale  konstruktywna i merytoryczna. Z sąsiada też się śmiejesz i krytykujesz, że ma gorsze auto, albo sam sobie wymienił np. klocki hamulcowe, które być może kupił na        , Allegro". Żal mi Ciebie...... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lintew napisał:

- Jak wielkie znaczenie ma moc minimalna? Czy dobrze rozumiem, że jeśli kupię piec min. 5-6kw, to w czasie ciepłych dni mogę zapłacić za gaz więcej niż przy piecu, który ma 2-3kw min?
- Jeśli tak jest, to czy ta różnica może być tak duża, że warto odrzucać wszystkie piece, które mają wyższą moc minimalną?
 

Dla takiej instalacji moc minimalna nie ma większego znaczenia, równie dobrze może być 4kW jak i 6kW.

Jak kocioł osiągnie zadaną temp sam się wyłączy,  grzejniki to nie podłogówka przy której ideą jest grzanie non stop,

tu wyłączenie kotła jest oszczędnością a nie tragedią.

Oczywiście obowiązkowy jest czujnik temp zewnętrznej i termostaty pokojowe w każdym z mieszkań - połączone równolegle na listwie kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje panowie za udział w dyskusji, ale chyba nieco zeszliście z tematu...
Instalować pieca oczywiście nie zamierzam samodzielnie, tak jak pisałem na wstępie jestem z tego 'lewy'.

@sambor Dziękuję za rzeczowy wpis i rozjaśnienie sytuacji z mocą. 
Czy w tej sytuacji możesz odnieść się konkretnie do kotłów, które wskazałem? A może polecisz coś innego?
Nie chcę napisać, że cena nie gra roli, ale jestem skłonny zapłacić kilka tysięcy więcej za piec, jeśli jest tego faktycznie warty. Pytanie, czy warto w moim przypadku (bo to prosta instalacja, jak sądzę)?
Najważniejsze dla mnie kwestie to możliwie bezawaryjna i ekonomiczna praca i dostępny serwis (dobrze, żeby też nie był skandalicznie drogi).

Jeszcze kwestia termostatu pokojowego, napisałeś o dwóch. Odwiedził mnie już jeden instalator i twierdzi, że wystarczy jeden termostat pokojowy, np. na parterze. Piętro będzie sobie regulować temp. za pomocą termostatów na kaloryferach. Czy ma rację, czy jednak termostat pokojowy powinien być na obydwu poziomach, pomimo tego, że będą instalowane nowe termostaty na kaloryferach (obecnie ich nie ma)?
 

Edytowane przez lintew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty na grzejnikach to podstawa , nie ważne ile będzie termostatów pokojowych.

Twoim największym problemem jest obecnie wybrać z natłoku wiedzy i bełkotu  te elementy które cię interesują i ocenić ich przydatność dla swoich celów.

Kocioł to proponowałbym któryś z termetów , więcej do szczęścia nie potrzeba.

Pamiętaj o koncentrycznym wkładzie kominowym.

Z opisu domu wynika że piętro będzie bardziej niedogrzane niż parter, może warto ocieplić strop ( podłogę na strychu), nawet rozłożoną luźno wełną mineralną.

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Twoim największym problemem jest obecnie wybrać z natłoku wiedzy i bełkotu  te elementy które cię interesują i ocenić ich przydatność dla swoich celów

O tak! :)

Jeszcze wracając do Termetów - widzę, że większość stosuje Golda, są jakieś poważniejsze różnice między nim a Crystalem, które mogą mieć dla mnie znaczenie? Jak o nich czytam, jako laik, to nie widzę jakichś większych różnic.
Samych Goldów jest też kilka (mają różne oznaczenia, WKDxxx), czy któryś jest lepszy a inny gorszy?
Pozostaje jeszcze regulator, też jest ich kilka, możesz coś podpowiedzieć?

Ocieplenie strychu jest w planie, ale dopiero za jakiś czas.

Edytowane przez lintew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.