Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szukam kotła na pellet do małej kotłowni


ogienek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stoję przed trudnym wyborem kotła do małej kotłowni w łazience, wymiary miejsca na piec: 80cm szer. 75cm głębokości , 120cm wysokości.

Dom nieocieplony 90m2.

Myślę o LIDIA COMPACT 5-15kW, LIDIA COMPACT MINI 10kW,

Dopiero zacząłem poszukiwania, moja wiedza jest raczej kiepska, więc chciałbym uzyskać rzetelne informacje od użytkowników kotłów różnych marek, nie upieram się przy firmie KOZULSAN,.

Przeszukując u wujka Googla natrafiłem na firmę w Konstantynowie Łódzkim (mieszkam w Łodzi) gdzie zaoferowano mi kocioł THERMOROSSI COMPACT S13.

Proszę o Wasze opinie na temat tych kotłów oraz inne wskazówki, jak np. rzetelne firmy specjalizujące się w sprzedaży i montażu (najchętniej z woj, Łódzkiego).

Chciałbym zamontować kocioł jeszcze przed sezonem grzewczym w tym roku, mój budżet do ok.13.000zł. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jest mnóstwo tematów o wyborze kotła, naprawdę wystarczy trochę poczytać.  Napewno potrzebujesz czegoś co będzie modulowalo sprawnie od 3KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego eliks

Tak wiem że jest wiele do przeczytania i nożna całe dnie spędzić na przeglądaniu internetu, ja nie chcę uczyć się wszystkiego od podstaw i wyciągać wnioski które mogą okazać się błędne.

Dlatego napisałem na forum aby dowiedzieć się konkretów od użytkowników którzy mają doświadczenie w tych sprawach. Będę wdzięczny za podpowiedzi które firmy produkujące piece są godne zaufania i modele które są niezawodne przez dłuższy czas, oraz serwisanci i części zamienne są dostępne w razie awarii.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 13000 masz kilka dobrych kotłów (cena od najniższej)

Ferroli Biopellet Premium

Kotłospaw Slimko 

Biawar Pellux 

 

Musisz zobaczyć co Ci najbardziej pasuje bo kocioł to połowa sukcesu a druga rzecz to sama instalacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca naprawdę niewiele. Zatem musi być kompakt. Ze względu na ograniczony budżet i zapotrzebowanie na ciepło wybrałbym albo ferroli biopellet albo lidię. To sprawdzone kociołki. 

Jest jeszcze ZĘBIEC ONYKS 10 kW ale to nowość więc nie za wiele mogę powiedzieć. Ktoś już to posiada albo montował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź sobie na https://www.fuego.pl/  wybierz kotły na biomasę i tam wyfiltruj moc do 15 kW i wybierz pellet. Moim faworytem ponad 10 tys. zł jest https://www.fuego.pl/heiztechnik-one-8-kw.html  On chyba ma wszystko w sobie. Podłączasz zasilanie, powrót i tyle w temacie.  Do malutkich kotłowni, z brakiem miejsca chyba idealny. Z tańszych to chyba włoski Ferroli Biopellet Premium, ale z nim chyba się nie zmieścisz jeżeli chodzi o głębokość. Musi z tyłu trochę zostać miejsca na rurki, kolanka, rurę spalinową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za duża moc na ten dom? BTW, dlaczego HT ONE? Już widzę czemu 11 kW. Pewnie będziesz brał w fuego a 11 kW jest przeceniony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KarolBl

To już tak ciężko otworzyć nawet linka z mego postu #7 i zajrzeć do zakładki "Parametry techniczne"? 8 kW i 11 kW mają zbiorniki 80 litrowe. Zmieści się pewnie jakieś 3-4 worki 15 kilogramowe pelletu. Coś za coś, kocioł wielkości małej lodówki, za bardzo nie ma tam miejsca. Z dostawką robi się 200 litrów, to już całkiem przyzwoicie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj wybór padł na 11kW ponieważ mam 90m2 nieocieplony stary dom z drewnianymi oknami i nieocieplonym strychem i nie chcę aby 8kW grzał z pełną mocą. (11kW lepiej mieć trochę zapasu jeśli będę chciał rozbudować instalację ). Kocioł ma wszystko co potrzeba wbudowane , więc sam go mogę podłączyć ( drobna przeróbka instalacji, zgrzać kilka rurek to potrafię, na pierwsze uruchomienie planuję wezwać serwisanta z HT, poza tym to rzetelna firma i części i serwis w całej Polsce. Tak zamawiam z Fuego (fachowe doradztwo), 

Jeszcze raz dziekuję za Wasze wpisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, ogienek napisał:

Moj wybór padł na 11kW ponieważ mam 90m2 nieocieplony stary dom z drewnianymi oknami i nieocieplonym strychem 

Ciekawe ile Ci pochłonie opału na sezon zimowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ogienek napisał:

Moj wybór padł na 11kW ponieważ mam 90m2 nieocieplony stary dom z drewnianymi oknami i nieocieplonym strychem i nie chcę aby 8kW grzał z pełną mocą. (11kW lepiej mieć trochę zapasu jeśli będę chciał rozbudować instalację ). Kocioł ma wszystko co potrzeba wbudowane , więc sam go mogę podłączyć ( drobna przeróbka instalacji, zgrzać kilka rurek to potrafię, na pierwsze uruchomienie planuję wezwać serwisanta z HT, poza tym to rzetelna firma i części i serwis w całej Polsce. Tak zamawiam z Fuego (fachowe doradztwo), 

No dobrze, to niech Ci służy kociołek - tylko patrz, aby nie było płaczu, że 11 kW dużo spala pelletu, albo kocioł zarasta smołą, bo przy wygrzanym domu może okazać się, że minimalna moc 4 kW to może być za duża. Daj znać jak się sprawuje. Jakieś wady pewnie wyjdą z czasem. Zalety też warto napisać. Pewnie będziesz pierwszym użytkownikiem tej "lodówki" na forum. Ja też kupowałem z Fuego kocioł, ale zasypowy 11 kW. Też rozmawiałem z człowiekiem z Fuego. Nie wyglądał na cwaniaka, uczciwe podejście do tematu. Nawet zwrot kotła można sobie zrobić jak minie 2 tygodnie, nie robią z tym problemu. W razie W jako alternatywa też byłby pelletowy typu lodówka z racji także małej kotłowni stąd na oku mam kilka kotłów "lodówkowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jedyny filmik na YT pokazujący HT One. O ile się nie mylę to ten pojemnik co spala się w nim pellet jest z nierdzewki, albo kwasówki. Nie wygląda jak zwykła stal węglowa. Nawet ma wyprowadzenie na wąż ogrodowy do napełniania wody, albo spuszczania wody z instalacji.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej 780. Funkcji full sterowania instalacja to napewno na plus. Nie wiadomo tylko jak zachowa się proces prowadzenia spalania w związku ze zmiennymi w instalacji. Ogólnie to taki polski ferroli czy red w wydaniu heitztechnik. Możliwość sterowania przez internet jest w cenie podstawowej kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 19.09.2020 o 08:43, emigrant napisał:

No dobrze, to niech Ci służy kociołek - tylko patrz, aby nie było płaczu, że 11 kW dużo spala pelletu, albo kocioł zarasta smołą, bo przy wygrzanym domu może okazać się, że minimalna moc 4 kW to może być za duża. Daj znać jak się sprawuje. Jakieś wady pewnie wyjdą z czasem. Zalety też warto napisać. Pewnie będziesz pierwszym użytkownikiem tej "lodówki" na forum. Ja też kupowałem z Fuego kocioł, ale zasypowy 11 kW. Też rozmawiałem z człowiekiem z Fuego. Nie wyglądał na cwaniaka, uczciwe podejście do tematu. Nawet zwrot kotła można sobie zrobić jak minie 2 tygodnie, nie robią z tym problemu. W razie W jako alternatywa też byłby pelletowy typu lodówka z racji także małej kotłowni stąd na oku mam kilka kotłów "lodówkowych".

Podzielę się na pewno wrażeniami po odpaleniu kociołka, człowiek z Fuego z którym rozmawiałem na początku zaproponował tańszy kociołek HT ONE BASIC 11kW (tańszy o 3K) ale do niego trzeba kupować osprzęt pompę obiegową zawór mieszający z siłownikiem, ma wbudowane naczynie przeponowe. Czyli tak na prawdę do instalacji będę potrzebował tylko komina z kwasówki.

W dniu 19.09.2020 o 09:27, pospisz napisał:

To raczej 780. Funkcji full sterowania instalacja to napewno na plus. Nie wiadomo tylko jak zachowa się proces prowadzenia spalania w związku ze zmiennymi w instalacji. Ogólnie to taki polski ferroli czy red w wydaniu heitztechnik. Możliwość sterowania przez internet jest w cenie podstawowej kotła? 

Nie ma wbudowanego sterowania przez NET, to jest opcja dodatkowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz

Jak na polski kocioł jest drogi, za drogi. Nawet wersja HT One Basic co jest dość mocno okrojona jest mało co tańsza od full wersji. Widocznie produkt głównie nastawiony na eksport.

11 minut temu, ogienek napisał:

Podzielę się na pewno wrażeniami po odpaleniu kociołka, człowiek z Fuego z którym rozmawiałem na początku zaproponował tańszy kociołek HT ONE BASIC 11kW (tańszy o 3K) ale do niego trzeba kupować osprzęt pompę obiegową zawór mieszający z siłownikiem, ma wbudowane naczynie przeponowe. Czyli tak na prawdę do instalacji będę potrzebował tylko komina z kwasówki.

Wersja Basic jest totalnie bez sensu. Mało tańsza od wersji wypasionej i do tego nie ma automatycznego czyszczenia wymiennika ani palnika. Wersja full umie wszystko. W wersji full nawet jest ochrona powrotu kotła. Jak będziesz podłączał sam to na każdym króćcu w kotle daj śrubunek. W razie W będzie banalnie prosto wypiąć cały kocioł z instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę otrzymałem ofertę na w/w kotły(Heitztechnik) . Miałem kontakt również z firmą Brager która też tania nie jest. Dla mnie jest to raczej wersja eksportowa nie przystosowana na polski rynek który mógł by wypromować produkt. Widocznie ludzie tam pracujący wiedzą lepiej podobnie jak z pelletem dopóki nie było koronawirusa producenci pelletu mieli w d...  Polski rynek zbytu teraz to się zmieniło i sami dzwonią. Miałem kiedyś znajomego produkował cegłę silikatowa i sprzedawał 90% produkcji na eksport a tylko 10% w Polsce. Po stracie jedynego głównego kontrahenta zagranicznego firma upadła ku przestrodze dla firmy heitztechnik gdzie na tamtym rynku serwis jest podstawą i nikt błędów nie wybacza a raczej płaci kary umowne. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia po co w wersji 8 i 11 kW  1 calowe króćce zasilania i powrotu. Co to ma niby dać jak i tak wodę tłoczy pompka. O ile dobrze kojarzę 1 calowa rura potrafi przenieść 100 kW energii cieplnej. Gdzieś jest filmik w necie z instalacji w Norwegii. Klasyczny, nieduży domek jednorodzinny, kanadyjczyk. Instalacja grzejnikowa, bezpośrednio od kotła do grzejników idą rurki cieńsze niż 15-tki miedziane. Wszystko działa jak trzeba. U nas jakaś moda, że w obrębie kotła rury jak dla kotłów 100 kW z wymuszonym obiegiem pompowym.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.