Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie grzejników i zaworów 1/2" do instalacji TECE 17x2,75mm


Maciej-M

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam produkowane pod indywidualne zamówienie grzejniki i zawory z podłączeniem 1/2 cala. W mieszkaniu, tak jak w całym bloku, mamy instalacje wykonane z rurek TECE flex opisywanej jako "16 mm" ale o rzeczywistym rozmiarze 17 x 2,75 mm. W momencie zamawiania grzejników uzyskałem informację od hydraulika (tego samego co wykonywał instalacje w budynku dla dewelopera), że nie będzie problemu z ich podłączaniem, gdyż producent TECE posiada do tego odpowiednie złączki (eurokonus). Gdy ściany zostały wykończone, grzejniki wyprodukowane i przyszedł czas montażu hydraulik rozłożył ręce, gdyż "w hurtowni" wprowadzili go w błąd, i takie złączki są, ale tylko do zaworów i grzejników na 3/4 cala (tutaj link do produktu na stronie producenta). Telefonicznie próbowałem interweniować u producenta, ale potwierdzili, ze złączek z TECE 17 x 2,75 mm na 1/2 nie produkują, choć pół świata grzejnikami na 1/2 cala stoi. Jestem w kropce, za grzejniki i zawory zapłaciłem ponad 10 tyś zł, a przez brak złączek, które powinny kosztować kilka złotych za sztukę, nie jestem w stanie ich podłączyć. Podczas rozmowy z pracownikiem TECE zaproponowano mi abym użył powyższej firmowej złączki na 3/4 cala, a następnie dokupił najzwyklejszą redukcję 3/4" GZ do 1/2" GW. Tak zrobiłem i pokazałem patent hydraulikowi, jednak taka konfiguracja nie daje szczelności, filmik który obrazuje problem pod tym adresem. Pierwszy eurokonus który włożyłem do zaworów na filmie to fabryczna złączka dołączona do zaworów, ale z wyjściem na standardowe instalacje 16 mm, więc nie jestem w stanie jej zastosować u siebie. Po wkręceniu redukcji, eurokonus który starałem się włożyć, to już element z złączki na 3/4 cala do 17 x 2,75 z firmy TECE. Jak widać, pierwszy eurokonus mocno "siedzi" na swoim miejscu, natomiast eurokonus TECE do 3/4" z redukcją ma luz.

Proszę o pomoc, nie jestem hydraulikiem, a zwykłym "Kowalskim" który ma problem, więc przepraszam jeśli coś napisałem niejasno. Jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji lub zdjęć, proszę o informację. Jestem w stanie wynagrodzić pomoc osobie, która zasugeruje wyjście z problemu, inne niż kucie wykończonych ścian lub wymiana grzejników i zaworów za które już zapłaciłem i których nie mam możliwości oddać/wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16x2 a 17x2,75 to "tylko" 0,5 mm różnicy.  Weż kawałek rurki TECE 17x2,75, nałóż nakrętkę, rozkalibruj rurę do 16x2 (kalibrator wg specyfikacji podłączenia grzejnikowego), skręć i sprawdż szczelność. Nakrętka może przesuwać się z oporem po rurce, ale choć sposób jest nieco drastyczny, to najprostszy, więc może  okazać się najskuteczniejszy. W tej sytuacji jedynie metodą prób i błędów cokolwiek wskórasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TECE nie robi rur 17x2,75.

Wszystkie złączki EUROKONUS mają gwint wewnętrzny 3/4 cala dla rur do średnicy 20mm. Nikt nie robi z gwintem 1/2 cala.

W zestawie masz końcówki do podłączenia, 16x2, próbowałeś ich?

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Gonzo19 napisał:

TECE nie robi rur 17x2,75

Robi...

SPRAWDŻ

I ważna informacja:

 Do rur z opisem:
17 × 2,75 należy stosować złączki dotychczas opisywane fi 16 mm

Jak pisałem, najprostsze rozwiązania są najlepsze i najskuteczniejsze :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic prostszego jak sprawdzić wg ":recepty" w poście #3 :)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta metoda nie zadziała. Złączki standard nie wciśniesz na rurę Teceflex. Należałoby nakrętkę rozwiercić lub "spiłować" ale to nic nie da, bo poza nakrętką trzeba jeszcze nasunąć pierścień, który się rozszerzy na tyle, że jego "nowa" średnica nie pozwoli naciągnąć na niego nakrętki lub wejdzie na tyle płytko, że gwintu nie złapiesz.

Tu się trzeba trzymać rozwiązań systemowych. Podałem wyżej jak to można rozwiązać.

Autor chyba już odpuścił, ale podsunę jeszcze jeden pomysł. Zamiast tej zwykłej redukcji z filmiku lepiej użyć fragmentu ze śrubunka mosiężnego 1/2" http://www.instalfix.pl/pl/p/Srubunek-prosty-stozkowy-12-mosiadz/781. Ten element WZ śrubunka posiada wytoczoną powierzchnię stożkową, która będzie dobrze doszczelniać połączenie przy dokręcaniu eurokonusa. Być może trzeba będzie wymienić tylko oring na "grubszy". 

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , zapewne chodzi o rurę wielowarstwową 16x 2,2  , wymiar tej rury zewnętrznej to ok 17,2 mm,  wewnątrz to ok  11,3 mm ,  Zewnętrzny wymiar tej rury nie pozwala zrobić typowej nakrętki 1/2 " z takim otworem. Ale można to rozwiązać troszkę inaczej , jutro postaram się wrzucić filmik z rozwiązaniem. pozdrawiam Tomek B .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie , akurat przestawiana była maszyna i udało się na szybko ustawić już w dniu dzisiejszym, specjalną redukcję która łączy nypel 1/2" wychodzący np z grzejnika z adapterem na nakrętkę 3/4" . Jak by było coś takiego potrzebne to zapraszam do kontaktu. pozdrawiam Tomekb.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązałem do kupna najzwyklejszej redukcji którą polecił hydraulik. Te złączki mają trochę inny kształt kielichowy i nie powinno być problemów ze szczelnością w zastosowaniu zwykłej redukcji. Sam kiedyś coś takiego montowałem i nic nie ciekło.  Jeśli jednak byłby problem to zwykła mufa 1/2 i zastosowanie tego nypla załatwi sprawę. 

Edytowane przez Rafciop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.