Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dylemat po zainstalowaniu fotowoltaiki - wykorzystanie energii.


mysiul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, posiadam dom o pow. 140 m2 z ogrzewaniem na pellet o mocy 15kw. Od kilku dni jestem również szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej o mocy 6 kw. 

Foto działa idealnie, a planowany uzysk roczny ma wynieść ok. 6500 kwh wobec zuzycia na poziomie 3500 kwh. Zastanawiam się jak wykorzystać nadwyżkę energii, na początku była pompa ciepła, ale..... jak zaczelem czytać o gwarancji. 24 m-ce..... tyle kasy, a gwarancja jak na lodówkę... Inny wariant jest taki, że w dużym salonie planuję zamontować klimatyzację z funkcją dogrzewania w zimie, a 3 pokojach myślałem o grzejnikach hybrydowych (konwekcja/podczerwień) marki Radialight, których koszt też nie jest mały (2000W ok. 1700 zł/szt). Cel jest taki żeby ograniczyć maksymalnie spalanie pelletu i nie oddawać za darmo energii do PGE.  Ostatnio zacząłem również czytać o kotłach elektrycznych, ale w tym wariancie chyba zabranie mi prądu.

Fotowoltaikę można w przyszłości rozbudować do np. 9,90 na drugim łańcuchu.    Jaki wariant wybralibyście na moim miejscu. Dzięki za pomoc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mysiul napisał:

a 3 pokojach myślałem o grzejnikach hybrydowych (konwekcja/podczerwień) marki Radialight, których koszt też nie jest mały (2000W ok. 1700 zł/szt).

Używałem takiego grzejnika o mocy 1000 W w pokoju o powierzchni 9m2 w drewnianym, ocieplonym domku weekendowym. Grzejnik generalnie dawał radę, ale tak samo grzeje zwykły olejowy grzejnik za 200 zł. Moim zdaniem szkoda kasy. Zamontowałem klimę i mam spokój. Ogrzewanie jest o wiele wydajniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje założyć klimę tylko w salonie, ponieważ dom jest parterowy i dość rozłożysty. Nie będę robił klimy w każdym pokoju ponieważ będzie to spory koszt. Czy dwa grzejniki 2000 w pokojach 18 + 15 m nie spowodują, że cała nadwyżka energii zostanie zużyta? :) dom jest nieźle ocieplony, rok budowy 2011.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mysiul napisał:

Od kilku dni jestem również szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej o mocy 6 kw. 

Foto działa idealnie, a planowany uzysk roczny ma wynieść ok. 6500 kwh wobec zuzycia na poziomie 3500 kwh. Zastanawiam się jak wykorzystać nadwyżkę energii,

Z 6KW na dachu nie uzyskasz tego co zakładasz. ( 6500kwh). Liczył bym raczej w okolicach 5700kwh. 

Jeżeli będziesz używał intensywnie klimy w lato, to obawiam się, że na okres przejściowy, aby coś tam dogrzać, to już zabraknie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mysiul napisał:

Czy dwa grzejniki 2000 w pokojach 18 + 15 m nie spowodują, że cała nadwyżka energii zostanie zużyta? :)

Nadwyżka zniknie prędzej niż zdążysz to zauważyć.

 

3 godziny temu, mysiul napisał:

Nie będę robił klimy w każdym pokoju ponieważ będzie to spory koszt

Oczywiście, że spory. Ja właśnie u siebie zakładam ( multisplit ) i mam zamiar nią ogrzewać przede wszystkim. I jeżeli następna zima  bedzie podobna, w moim przypadku teooretycznienie przy nadwyżce z PV w granicach 3000 kWh moge się stać niemal nieżależny w kwestii ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień sobie żarówki na zwykłe wolframowe, bez żadnych inwestycji chałupę sobie jesienią dogrzejesz nadmiarem prądu:-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam


Moze glupio zapytam


Po co koledze instalacja 6 kw skoro zuzywa o 2 tys mniej kwh


Jaki jest planowany okres zwrotu



Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie oplata za magazynowanoe wynosi 20% aczkolwiek proponuje sledzic wypowiedzi bo doczytalem ze za chwile zmienia firma oplaty na 30% o konsumentach indywidualnych nic nie pisza na razie

Okolo 2. Lat temu tauron probowal doprowadzic do zmiany przepisow ktore pozwalalyby wylanczac producentow zielonej energii ze wzgledu na zabezpieczenie sieci i to samo przeczytalem wczoraj (znajde link to wrzuce) ze ten temat wroci bo przy takim przyroscie ilosci producentow siec wymaga rozbudowy i pytanie kto za to zaplaci


Dlatego tez zapytalem o okres zwrotu bo moze sie znaczaco wydluzyc a kazda awaria platna przez inwestora doprowadzi do sytuacji ze wskaznik "npv" wyjdzie zero czyli cala impreza wyjdzie na zero nic nie zarobimy i nic nie stracimy

Pozdrawiam



Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna ustawa ma trwać do 203x któregoś ale prezes URE już coś wspomina o magazynach energii, każdy falownik obecnie sprzedawany ma także gniazdo DRM do zdalnej regulacji produkcji. Kto wcześniej założył ten ma szansę na zwrot a dzbany niestety stracą jak założyli na ostatnią chwilę - życie. Nie wiem na co liczyli.

Z drugiej strony jak zniechęcą ludzi to ci zaczną zdejmować te ozdoby z dachów zaraz jak się zwrócą i znowu rząd zacznie płacić kary do unii za OZE. Jak zwykle w tym kraju jest bałagan i nie wiadomo w którą stronę to pójdzie trzeba by prezesa spytać czy nie przegłosuje nocą jakiejś ustawy likwidując całą branżę jak futerka czy wiatraki.

Ale z drugiej strony czy to pierwszy raz w tym kraju, przecież my w takim bałaganie prawnym funkcjonujemy od zawsze wystarczy spojrzeć na ogrzewnictwo. Najlepiej to zlikwidować to państwo z dykty niech każdy sobie robi wszystko na swoją rękę będzie najtaniej i wydajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytujac jednego z uczestnikow filmu o premierze olszewskim

"Oddalismy wladze oszołomom"

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.