Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czy istnieje możliwość zainstalowania podajnika?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem szczęśliwą (w co ostanio powątpiewam) :lol: posiadaczką pieca Viadrus U22 23,3kW.

Udręką jest jego doglądanie i codzienne dokładanie węgla lub temu podobnego, żeby tylko mieć tę ciepłą wodę. Proszę o radę czy istnieje możliwość zainstalowania do tego pieca podajnika. Instalator podczas montażu twierdził, że jest to możliwe, ale niestety wiele jego twierdzeń okazało się z czasem nieprawdą.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Tak na dobrą sprawę zamontowanie podajnika jest możliwe w każdym rodzaju kotła. W zależności od konstrukcji kotła przyjnie to formę podstawki pod kocioł lub przystawki do kotła wykorzystując dolne drzwiczki. Nie jest to jednak łatwe, co oczywiście nie oznacza, że niemozliwe. U Ciebie jest to nieco trudniejsza sprawa bo Viadrus to kocioł żeliwny. Sam mam taką konstrukcję w formie podstawki pod kocioł Ekocentr 24 kW ( kocioł stalowy konstrukcja spawana ) z palnikiem brucera i koszem zasypowym około 150 kg i znam osoby, które sobie coś takiego u siebie wykonały. Fakt, upraszcza to życie, kocioł staje się duzo mniej obsługowy. Koszty: plus minus 3 tys. zł. Na tą cenę składają się: sterownik do kotła z podajnikiem, palnik z podajnikiem, motoreduktor, kosz na opał wykonany na zamówienie. Koszty robocizny są różne. Mi zajęło przystosowanie swojego kotła około 3 dni łącznie z konieczną przeróbką instalacji, gdyż musiałem podnieść go o 50 cm. I jestem zadowolony bo działa to sobie świetnie.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję,

 

To "światełko w tunelu" :) jest dla mnie bardzo ważne. Muszę tylko poszukać fachowca, który podejmie się tej usługi. Dzisiaj odwiedził mnie instalator z tytułu jeszcze innnej przeróbki. Wskazał dużo błędów poprzednika, ale o podłączeniu podajnika kazał zapomnieć :P

Będę informować o postępach w sprawie, ku pokrzepieniu serc :lol: tych, którzy żałują, że nie zakupili pieca z podajnikiem od razu.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Sama wiesz na własnym przykładzie, że do tej decyzji potrzeba co nieco czasu. Na początku każdemu się wydaje, że co tam, dwa razy dziennie zejść do kotła to co to jest. Jednak tak to wychodzi, że jesteśmy bardzo zajęci i z czasem się okazuje, że może byłoby lepiej podjąć inną decyzję.

 

Na pocieszenie dla tych, którzy mają kotły bez podajnika powiem, że są one bardziej oszczędniejsze od tych z podajnikiem. Składa się na to wiele czynników, np. to, że kocioł z podajnikiem spala tylko jeden ( jeśli miał to dwa ) rodzaj opału i to wcale nie tak taniego. Zakladać awaryjne ruszta się nie chce, bo jak człowiek wróci z pracy złachany to chce mieć się w czym wykąpać - ciepła woda i mieć cieplo w zimie a nie łazić do kotlowni. Wygoda kosztuje, jednak na swoim przykładzie wiem, że czasami warto. Zamontowałem u siebie podajnik i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji. A koszty w porównaniu z poprzednimi zimami ocenię po tym sezonie.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję,

 

To "światełko w tunelu" :) jest dla mnie bardzo ważne. Muszę tylko poszukać fachowca, który podejmie się tej usługi. Dzisiaj odwiedził mnie instalator z tytułu jeszcze innnej przeróbki. Wskazał dużo błędów poprzednika, ale o podłączeniu podajnika kazał zapomnieć :P

Będę informować o postępach w sprawie, ku pokrzepieniu serc :lol: tych, którzy żałują, że nie zakupili pieca z podajnikiem od razu.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję,

 

Witaj jeszcze raz,

 

A dlaczego kazał zapomnieć?

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W swoim domu zrobiłem dokładnie tak samo - do nowego kotła żeliwnego dołożyłem podstawkę o wysokosci 50 cm w której znajduje się palnik. Środek dodatkowo wyłożyłem cegłą szamotową. Do kompletu jeszcze doszedł podajnik i sterownik. Funkcjonalnośc taka sama jak zestawów droższych o 100% od własnego rozwiązania tylko nie wygląda tak ładnie.

Pozdrawiam. Cetnar

post-468-1217769475_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podobnie jak koleżanka jestem przed taką decyzją z tą różnicą że u mnie się da wstawić każdy palnik. Nawet w prywatnej rozmowie z inż. od producenta powiedział jak to zrobić i co dołożyć i gdzie aby grało. Mój kocioł daje spore możliwości ze względu na konstrukcje stalową i duże gabaryty komory zasypowej. Przeróbka jednak wiąże się ( i tu pytanie ) z ingerencją płaszcz wodny ( wstawienie kołnierza dla palnika - brucer). Jak myślicie czym to spawać. U producenta powiedzieli że w osłonie argonu. A czy nie lepiej acetylenem ? Mam dwóch speców i obaj chwalą swoje metody. Co o tym myślicie. Piotrze jeśli możesz wyceń taki projekt orientacyjnie Ile palnik ( brucer ), motoreduktor ( nord) sterownik ( ognik pid) i reszta ( np kosz czy co tam jeszcze potrzebne). Wiem już że paliwo którym chcę palić w przerobionym kotle z podajnikiem idzie bardzo dobrze stąd pomysł aby przyspieszyć inwestycje i oszczędzać już od września.

Pozdrawiam

 

 

PS: Koleżanki i Koledzy podzielcie się swoimi pomysłami na przeróbki kotów.

 

 

TOMASZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Nie musisz ingerować w płaszcz wodny. U siebie też zrezygnowałem z takiej mozliwości i w ten sposób mogę palić tak jak dotychczas mial, zrebki i inne rodzaje opału a jeśli chcialbym "puścić" kocioł w tryb automatyczny wtedy włączam brucera. Odsługuje to wszystko jeden sterownik. Ingerencja w płaszcz wodny wiąże się w ograniczeniem a właściwie rezygnacją z dużej komory zasypowej ( niezbędnej do palenia np. dużych kawałków drewna ). Jednak żeby połączyć obie ten funkcje, czyli nie rezygnować z istniejących funkcji kotła a mieć podajnik z palnikiem trzeba podnieść kocioł o minimum 50 cm. na wysokość tą składają się: sam palnik, wielkość pojemnika na popiół ( jaki sie chce ) i niezbędna wysokość do zamontowania deflektora ( koniecznie ! ).

 

Sprawa wyceny - na priv lub telefon, bo należy wskazać konkretne modele i producentów a to byłaby reklama.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam do autorki postu, to że masz żeliwny kocioł nie skreśla cię z listy tych co chcą mieć zamontowany palnik na miał lub eko-groszek, są firmy które do tych kotłów dorabiają fabryczne drzwiczki popielnika w których jest montowany właśnie taki palnik lub tez palnik na olej, i zamawiasz montujesz i odpalasz. Niestety nie wiem czy to robi Vidarus czy inna firma bo sam już nie pamiętam widziałem twój piec i do niego właśnie palnik na olej dorobiony fabrycznie. Poszukaj w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widzę u kolegi cetnara kocioł na paliwo stałe w układzie zamkniętym?! Jeśli tak to pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i szczęścia. A co do przeróbki Viadrusa to nie jest to niemożliwe ale będzie kłopot bo to kocioł żeliwny tak jak pisał kolega piotrek automatyk i dodatkowo wiąże sie to z utratą gwarancji na kocioł. A do Viadrusa faktycznie można zamontować fabryczny palnik olejowy lub gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo diękuję koledze kwinto29 za życzenia - to miłe :) Kocioł na paliwo stałe jako wymiennik wyposażone jest w palnik na biomasę czyli w sumie prawie taki jak gazowy ;) Oczywiście układ zamknięty nie został wykonany z braku wiedzy - zresztą temat ten poruszany był bardzo często na tym forum.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.