Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja starej instalacji grawitacyjnej


Panstan

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, co dodac,co wywalić w kotłowni przy  częściowej modernizacji ogrzewania,kocioł DS zostaje. Teraz kocioł ogrzewa na grawitacji pietro i poddasze, oraz baniak cwu 140 L (są solary,ale działają niezależnie,nie podłączone do kotła). Pompa na powrocie, włączam tylko aby się nie zastała. Mam zamiar zmodernizować ogrzewanie parteru, dodając aluminiowe grzejniki na rozdzielaczach,a rury alu pex w podłodze. Co zamontować na wyjściu na nową instalację,zawór 3D z pompką,czy ta stara na powrocie wystarczy? Chodzi o to,że po wyłączeniu pompki chciałbym odciąć ogrzewanie parteru,a ogrzewać na grawitacji górę jak dotychczas. Jak to ugryżć aby nie zakłócić ogrzewania grawitacyjnego na górę. Stara instalacja wiadomo,grube rury i żeliwne grzejniki. Przy ogrzewaniu całego domu grawitacja już by nie działała,ale chodzi właśnie o zachowanie grawitacji na górze po odłączeniu parteru.

 

instalacja nowa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy zawór 3D przed rozdzielaczem plus pompka,zawór zwrotny i filtr? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Upraszczając schemat przeniosłem pompę z zaworem róznicowym na zasilanie, w zamyśle gdy pompka nie będzie włączona, ogrzewane byłoby tylko piętro z poddaszem,grawitacyjnie. Czy z grubsza ten schemat jest poprawny?1747755360_instalacjanowa.thumb.png.eb9efe2130ebd1b2db2710f9f117d4cc.png

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie "uproszczenie" prowadzi do nieszczęścia. Poszukaj, jest tu sporo sprawdzonych, dobrych schematów pasujących do Twojej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAk naprawdę nie chciałbym za duzo zmieniać w instalacji, po prostu przy okazji remontu mam okazje puscic pexy w podłodze z rozdzielaczy i zlikwidować część grubych rur na parterze (ale nie w samej kotłowni), dotychczasowa instalacja działa bdobrze. Ten pierwszy schemat odwzorowuje dokładnie moją instalacje (po prawej od kotła)rozdzielaczy jeszcze nie ma, będą za miesiąc.

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz montować pompy na zasilaniu jeśli nie chcesz nic przerabiać(przynajmniej nie na odcinku kocioł-naczynie). Zostaw tak jak jest w poście 1(bez tego połączenia zasilania z powrotem przed rozdzielaczem). Będzie działać na jednej pompie. Będzie wymagana regulacja hydrauliczna (zmniejszenie przepływu w starej części instalacji)

Edytowane przez hajtaler428
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dodatkowo przenieśc powrót z rozdzielacza przed pompę (na  ssanie)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Jak rozumiem regulacja, przy nowych grzejnikach, zaworami termostatycznymi? Na kotle utrzymuje zawsze temperature 60-65*C.

 

instalacja 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. A do ograniczenia temperatury bojlera mozesz zastosować zawór termostatyczny z siłownikiem lub głowicą z czujnikiem w bojlerze. 

Zeby mieć dodatkowo ochronę powrotu, to zamiast zaworu termostatycznego zastosuj zawór przełączający obieg zasilania bojlera na powró kotła.

Ponizej prosty szkic, z którego możesz zastosować podłączenie bojlera do swojej instalacji. Jaki siłownik/głowicę zastosujesz do zaworu przełaczajacego, zależy od mozliwości sterownika kotła.

image.png.731b21439fbe5121c7b15ea985578651.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2020 o 15:23, hajtaler428 napisał:

Będzie wymagana regulacja hydrauliczna (zmniejszenie przepływu w starej części instalacji)

Dzieki za odpowiedzi.  Jak najłatwiej zrealizowac zmniejszenie przepływu w starej części,biorąc pod uwagę,że czasami bedzie ona smigac na grawitacji (pompa wyłączona,nowa część nie będzie pracować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy,została mi zaproponowana opcja dołożenia drugiej pompy, tym razem na zasilaniu nowej częsci instalacji, czy to ma sens?( Czy lepiej już zostac przy poprzednim schemacie na jednej pompie na powrocie, przy regulacji przepływu w starej części instalacji?  Wydaje mi się,że ta jedna pompa 60tka pociągnie przecież cały układ

instalacja 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu. Nie można jej zamontować na zasilaniu bo będzie podłaczona wtedy szeregowo z pompą na powrocie. Żeby było poprawnie przy dwóch pompach należałoby tą z powrotu przenieść na zasilanie ale za odejściem rury do naczynia. I należałoby też przepiąć wtedy zasilanie CWU pod którąś z pomp. 

Zostaw tą jedną pompę bo ona spokojnie wystarczy. Tym bardziej 60ka. Potrzeba tylko wspomnianej regulacji - albo przez nastawę wstępną na zaworach termostatycznych(jeśli takie zawory są) albo przez zawór grzybkowy lub zasuwę zamontowaną na pionie starej części . Podobnie na CWU

Dla uspokojenia powiem Ci że u siebie mam podobną sytuację - dom był rozbudowywany, parter na grawitacji a dobudowane piętro na rozdzielaczu. W instalacji 11 grzejników i 2 pętle podłogówki na RTLach . Pompa 60ka pracuje na 1 biegu i wszystko działa. Z tym że regulacja też była konieczna.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tak jak radzi @hajtaler428 z pompą na powrocie. Dodatkowo możesz przemyśleć mój wariant podłączenia wymiennika CWU.  To tylko niewielkie zmiany w obrębie bojlera, nie ruszasz miejsca podłączenia powrotu CWU z powrotem do kotła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, tak myślałem. Zawór grzybkowy czy zawór z głowicą jak napisał kolega gmaj na cwu nie ma problemu. Na pionie instalacji byłby problem, ale montując zawory przy grzejnikach, zwiększonego przepływu Herzado grawitacji, chyba dałoby się to wyregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli Herz TS-E na zasilaniu bojlera? To zawór przelotowy - jak się zamknie, to nie masz ochrony powrotu. Przełączający ją zapewnia, bo albo przez bojler, albo "skrótem" do powrotu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na mysli,aby zamontować przy żeliwniakach takie zawory HERZ-ZAWT2P , bo teraz są pokrętła sprzed 30 lat, i ew regulować przepływ

https://instalhurt.sklep.pl/p/61/2481/herz-zawor-termostatyczny-3-4-zwiekszony-przeplyw-zawory-grzejnikowe-glowice-akcesoria-grzejnikowe.html

 

A do regulacji temp cwu zawór 3d coś w ten deseń - ten drugi

https://pex.pl/p/185/1851/zawor-3-drogowy-herz-calis-1-cal-zawory-mieszajace-automatyka-i-sterowanie.html

tylko głowicy nie ma z kapilarą

 

 

 

zawHerz.jpg

zawór2.jpg

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma, jak jest.... w innym wątku wczoraj wklejałem.  ma miec gwint M28x1,5 i zakres 40-70 C

HERZ GŁOWICA Z KAPILARĄ 40-70 stopni 2m OKAZJA 844 - 2218228576 - oficjalne  archiwum Allegro

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem,chodziło mi ze przedstawiony przeze mnie zawór go nie ma...ale teraz już ma ;)   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy ew dodanie prostego sprzęgła hydraulicznego na nowa część instalacji oraz pompki za sprzęgłem po stronie nowego obiegu rozwiąże temat regulacji hydraulicznej całego układu? Stara częśc zostałaby taka sama (przy pracy całego układu włączana pompka na powrocie starej części). Czy w tym przypadku działałaby tez ochrona powrotu? Nie widziałem jeszcze takiego układu ze sprzęgłem tylko na 1 obiegu,a drugi obieg oddzielnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.