Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła, dom 122m2 - modernizacja, tylko grzejniki, dobór mocy


kejno

Rekomendowane odpowiedzi

Ale jest jeden problem: po wyłączeniu z softu pompy, nadal działa pompka cyrkulacyjna wewnętrzna pompy. Jest tak  gdyż mam zrobiony start i stop pompy  od temp. bufora. Mogę zrobić to przy pomocy przekaznika salus , tylko muszę napisać trochę procedur zgodnych z krzywą . A to dużo zabawy... Przy stałej zadanej temp. pompy , to nie jest problematyczne ( daje wyłącz pompy przy zadanej temp. + 5 stopni i już), gorzej jak jest krzywa.

Edytowane przez piątrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w panasonoc tcap schodzi z moca do 34 Hz i pompka obiegowa zwalnia do przepływu ok 13l/min, w innych modelach panasa moduluje niżej sprężarka do ok. 19 Hz co przekłada sie na mniejszy pobór mocy i mniejsze taktowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja 5kW w temp. pow. 4* idzie stale na 400W poboru mocy dla sprężarki. Taktowanie mam dopiero od 12-14* na zewnątrz.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MORIA napisał(a):

No i minimalna modulacja dla t-capa - 34 Hz to chyba jakaś pomyłka.

też bym chciał żeby to była pomyłka, dobowy  pobór mocy akurat w moim przypadku zgadza się z podlicznikiem, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podlicznik pokazuje pobór chwilowy, czy tylko pracuje jako liczydło a potem uśredniasz wynik z doby dzieląc przez 24 ? Co do modulacji to zerknij np. tutaj

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?381273-Panasonic-T-cap-9kw-oraz-12-kw-Pytanie-o-zużycie/page4 .

Z palca sobie tego nie wyssałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MORIA napisał(a):

Z palca sobie tego nie wyssałem...

ja też nie , mam ciągły podgląd z aquaera service cloud na rózne parametry i w zadnym momencie nie zauważyłem modulacji sprężarki poniżej 34Hz , nie wiem może coś nie tak z moją pompą? poniżej przykładowy cykl pracy sprężarkiZrzutekranu(14).thumb.png.b21ae02190a85bc5e8ec1eb9c005cee3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MORIA napisał(a):

że tu może tkwić problem...

ale kto ma problem??? jak widąc pc schodzi z 60Hz do 34 po czym po 5 min się wyłącza, przy praktycznie stałym przepływie. Chciałbym zeby zeszła z moca do 19 Hz i zmniejszyła przepływ i popracowała dłużej ale tego nie robi. 

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Widocznie przy tych 19 Hz jej aktualana moc ma się nijak do zapotrzwbowania Twojego domu i możliwości instalacji co.. U mnie w okolicach od +8 do +5 pompa godzinami pracuje na takiej częstotliwości bez wyłączania. Ale jak temp. spadnie niżej albo przyjdą defrosty to zasuwa nawet chwilowo na 80 Hz i zanim zdąży zejść np. do 30 Hz już ma defrost i od nowa jazda. Ważne, że fabrycznie jest w stanie na takim poziomie pracować a reszta to warunki zewnętrzne, zapotrzebowanie na ciepło budynku, możliwości instalacji i oczywiście co w sterowniku nawklepywał instaltor albo właściciel... Ale fakt jest taki, że t-cap schodzi do 19-20 Hz bez problemu a nie jak oglaszasz światu minimum 34Hz. Nie sądzisz, że ktoś kto czyta Twoje wpisy w tej sprawie a jest sam zielony w temacie, może odnieść takie właśnie mylne wrażenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MORIA napisał(a):

Ale fakt jest taki, że t-cap schodzi do 19-20 Hz bez problemu a nie jak oglaszasz światu minimum 34Hz.

no to u mnie jest jakis problem byc moze z instalacją, dziwne jest jednak to że skoro pc nie jest w stanie utrzymac zadanej delty  to zamiast modulowac mocą w dół to sie wyłącza. Rozumiem ze tez masz tcap?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 7kW, co nie zmienia faktu, że działają bardzo podobnie a inni posiadacze t-capów podają takie charakterystyki jak Ci przytaczałem. Co konkretnie jest u Ciebie trudno powiedzieć bez znajomości wszystkich okoliczności, o których pisałem. Może po prostu pompa jest zbyt mocna a może instalacja nie jest w stanie przekazać wyprodukowanego ciepła na bieżąco a może zbyt mało wody w systemie a może coś kiepsko odhaczone w ustawieniach a może kilka lub wszystkie z tych rzeczy jednocześnie. Materia jest na tyle złożona, że nawet instalatorzy często nie ogarniają a,co dopiero użytkownicy...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie kazdy tcap jest taki sam, testowałem różne delty, zmieniałem temperatury krzywej, pc pracowała w temperaturach od -9 do +15 , regulacja temp na krzywej, prostej, termostat zewnetrzny, wewnętrzny, zmieniałem max przepływy i przez ten czas ani razu pc nie zeszła na częstotliwosc poniżej 34 Hz choćby na 5 minut, dlatego obawiam sie że ten typ tak ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  No jak nie schodzi jak na wykresie między godziną 12⁰⁵ a 12¹⁰ przez 5 minut schodził od 34Hz do zera (tak naprawdę do tych 19), czyli wyłączenia. Widocznie odbioru już nie było nawet dla tych 19 Hz. Przecież na wykresie nie ma raptownego spadku od 34 Hz do 0 w ciagu kilku sekund, czyli pompa jednak się moduluje niżej ale odbioru ciepła już nie ma i musi się wyłączyć. Czy tak ciężko postać z godzinę przy sterowniku i poobserwować co się dzieje z parametrami pompy w czasie pracy... Wykresy są fajne ale zobaczyć na własne oczy, jest jeszcze lepiej... Zawsze można jeszcze włączyć któryś tryb cichy i nie pozwolić pompie na zbyt szybkie wchodzenie na dużą moc, żeby potem nie musiała tak raptownie hamować.  Tak czy siak z dwojga złego lepiej jednak mieć pompę ciut  zbyt mocną niż za słabą. Z rozsądnym nadmiarem mocny zawsze możemy sobie poradzić ale jak brakuje to dopiero bieda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MORIA napisał(a):

No jak nie schodzi jak na wykresie między godziną 12⁰⁵ a 12¹⁰ przez 5 minut schodził od 34Hz do zera (tak naprawdę do tych 19), czyli wyłączenia.

tak analizując to można przyjąć że moja pc moduluje nawet do 10 HZ ........przez 15 sekund, chyba nie o to chodzi

 

21 minut temu, MORIA napisał(a):

Z rozsądnym nadmiarem mocny zawsze możemy sobie poradzić ale jak brakuje to dopiero bieda...

raczej odwrotnie, wolałbym aby mi się załączały grzałki przez parę dni w roku przy temp. poniżej -10 st niż przez 80 % sezonu grzewczego mieć taktowanie

19 minut temu, MORIA napisał(a):

Zawsze można jeszcze włączyć któryś tryb cichy i

pracuje właściwe non stop w trybie cichym 3 i wtedy równo na 35 HZ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Dlatego radziłem, żeby obserwować na bieżąco co jest na sterowniku a nie na wykresie, bo jak sam zauważyłeš na wykresie pompa chodzi i na 10 Hz...

 Co do taktowania to wg panasonica jest wtedy, gdy średniorocznie na jedno włączwnie sprężarki jest mniej niż 20 minut pracy. Masz u siebie mniej  ?

   Dalej nic nie wiemy Twojej instalacji i domu oprócz tego co masz przy awatarze a to jeszcze nic nie mówi. A skoro nic o tym nie piszesz, to zapewne nie zdajesz sobie nawet sprawy jakie to ma znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz pomóc??????????

dom 200 metr. ściany pustak + cegła, docieplony 8 cm, strop ocieplony wełną 20 cm na skosach  25 cm na płasko, parter piętro, 100 % grzejniki stalowe purmo różnych mocy w sumie ok 15szt,  pc tcap 9 kw monoblock, układ szeregowy , bufor na powrocie 170 l, grzeje CO i CWU -300 l,  regulacja temperatury krzywa grzewcza 15-34,  -15 -40, delta 6, max przepływ pompki obieg ok31 l/min, to jest jedyna pompka, wszystkie grzejniki ciepłe, temp. w domu piętro-24, parter -22, PC włacza sie na ok. 40 minut w trybie cichym ( bez trybu cichego na ok25 minut), przerwa 35 minut, przy obecych temp. 0,+2, wczoraj 12 defrostów,, przy kazdym defroscie liczy wł/wł sprężarki, łacznie w ciągu doby pewnie ze 25 x, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MORIA napisał(a):

  ...  Tak czy siak z dwojga złego lepiej jednak mieć pompę ciut  zbyt mocną niż za słabą. Z rozsądnym nadmiarem mocny zawsze możemy sobie poradzić ale jak brakuje to dopiero bieda...

Już kilka lat temu, gdy zgłębiałem tajniki doboru mocy pompy, większość specjalistów radziła dla naszej strefy klimatycznej dobierać na styk, nigdy z naddatkiem. Większość okresu grzewczego mamy w temperaturach albo występowania defrostów, albo nadmiernego taktowania ze względu na ciepłe dni. Jedno i drugie powoduje taktowanie lub jak w przypadku panasa i defrostów podwójne starty spreżarki na cykl. Producent uznaje za normę 4 cykle startu na godzinę pracy sprężarki. Pomimo niewielu godzin pracy może dojść do zużycia sprzętu poprzez wykorzystanie limitu rozruchów właśnie przez taktowanie przewymiarowanej pompy. Nie wiem jak to będzie wyglądać w rzeczywistości, gdyż temat jest jeszcze zbyt świeży i problemy zaczną się pojawiać pewnie dopiero za kilka/kilkanaście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek767

Czego jeszcze chcesz, nie jest źle. Na pewno nie masz taktowania. Będzie chłodniej, cykle będą dłuższe. Jak chcesz mieć jeszcze dłuższe to zwiększ zład wody ale nie widzę takiej potrzeby.

@carinus 

Też obawiałem się o te starty i nawet pytałem jednego gościa od panasonica. Odpowiedź była uspokajająca i można ją było zrozumieć w ten sposób, że właśnie po to są te dwa starty przy defroście, żeby sprężarka miała  lżej, czyli pewnie praca na mniejszym ciśnieniu i obciążeniu. Na podliczniku widzę, że taki rozruch jest bardzo łagodny i pobiera na początku około 200 W, czyli mniej niż większość lodówek... Pozwala to mieć nadzieję na większą trwałość.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.