Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura powrotu, zadana CO a otwarcie zaworu


Kojoy88

Rekomendowane odpowiedzi

Wartości masz prawidłowe. A otwarcie zaworu na poziomie 85 procent odgrywa tu role drugorzędną. Jeżeli chciałbyś zmniejszyć otwarcie zaworu to musisz podnieść temp. kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tym. Otwarcie na 85% powinno skutkować niską temperaturą powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 zapewne wiesz, że tak nie musi być zawsze. Może zawór lata koledze od prawej do lewej. Może też być nieskalibrowany. Zauważ, że kolega ma pompę krótkiego obiegu. Może być za wydajna w stosunku do pompy CO. A zawór  dąży do uzyskania temp. zadanej. Stąd też otwarcie może być takie a nie inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużym otwarciu zaworu to temperatura za zaworem powinna być zbliżona do temperatury kotła.

To mi bardziej wygląda na otwarcie 15% i niepoprawnie zamontowany zawór z siłownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zamienione przewody siłownika lub niewłaściwie ustawiony kierunek otwarcia lub/i przegroda w mieszaczu..

Skoro jest pompa kotłowa, po co zatem ustawiono ochronę powrotu przez 4D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem chyba sam sobie sprawiłem, bo włączyłem ochronę powrotu dla kotła i ta funkcja ingerując w otwarcie zaworu prawdopodobnie go rozkalibrowała, obecnie wyłączyłem to (ochronę powrotu realizuje pompka krótkiego obiegu która włącza się gdy temp spadnie) i zrobiłem kalibrację zaworu, taka moja teoria, teraz zawór pracuje w okolicach 15%

 

dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a miałbym jeszcze jedno pytanie, czasami zawór otwiera się chwilowo i wraca do normy (wykres poniżej), oczywiście wtedy temperatura CO leci gwałtownie itd. wczoraj zrobiłem kalibrację to jeden skok z tego wynika ale już wcześniej widywałem takie skoki i nie wiem z czego to wynika, jakieś pomysły? dodam że nie było braków w zasilaniu w energię elektryczną

 

screen.thumb.jpg.744801378aa1b6d51905918f94345ad9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz ustawiony współczynnik proporcjonalności i czas pomiaru temp. za zaworem? I nieczułość mieszacza?

Edycja

To może być też wpływ pompki CWU. Po załączemiu grzania CWU temp. za zaworem spada. Zawór otwiera sie coraz bardziej. W momencie gdy CWU osiągnie zadaną pompa się wyączy. Temp za zaworem chwilowo rośnie. Zanim zawór ponownie się nie przymknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie parametry w opcjach (screen) i tak:

- kontrola temperatury 20 sekund

- czas otwarcia 2 minuty

- skok jednostkowy 1%

- minimalne otwarcie 0%

 

nie wiem gdzie by szukać tego współczynnika proporcjonalności, sterownik ST-555

screen.jpg

 

 

cwu wyłączona, od wczoraj mam ustawiony tryb "ogrzewanie domu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrola temp. moim zdaniem za często. Choć to zależy od średnicy zaworu, prędkości przepływu itd. Po wykresie widać jednak, że zawór lata up and down co chwila. Wzdłuż do 45 sek i obserwuj. Moesz dojść nawet do 1,5 min.

Czas otwarcia zaworu 2 min.. Co to za zawór?

Skok jednostkowy jest raczej za mały.  miedzy 5 a 10 procent. Ale to ustawienie żależy bezpośrednio od współczynnika proporcjonalności. Ten u Techa powinien być w menu instalatora. 

Minimalne otwarcie zaworu powinno sie mieścić z regułz pomiędzy 10 a 25 procent.

W swoim starym techu miałem jak poniżej

kontrola 1,5 min, skok 7%, czas otwarcia ( musi byc taki jak w instr zaworu ) 120s,  współ. prop. 10, min otwarcie 25 procent

Należy dążyć do tego żeby linia na wzkresie nie bła zbyt poszarpana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Outsider napisał:

Kontrola temp. moim zdaniem za często. Choć to zależy od średnicy zaworu, prędkości przepływu itd. Po wykresie widać jednak, że zawór lata up and down co chwila. Wzdłuż do 45 sek i obserwuj. Moesz dojść nawet do 1,5 min.

Czas otwarcia zaworu 2 min.. Co to za zawór?

ten czas otwarcia określa jak szybko zawór przejdzie z 0% do 100%, tak jest to opisane. Zmieniłem kontrolę temp do 45 sekund

Cytat

Skok jednostkowy jest raczej za mały.  miedzy 5 a 10 procent. Ale to ustawienie żależy bezpośrednio od współczynnika proporcjonalności. Ten u Techa powinien być w menu instalatora. 

Minimalne otwarcie zaworu powinno sie mieścić z regułz pomiędzy 10 a 25 procent.

W swoim starym techu miałem jak poniżej

kontrola 1,5 min, skok 7%, czas otwarcia ( musi byc taki jak w instr zaworu ) 120s,  współ. prop. 10, min otwarcie 25 procent

Należy dążyć do tego żeby linia na wzkresie nie bła zbyt poszarpana.

zmieniłem skok jednostkowy na 5%, z minimalnym otwarciem nic nie zmieniłem, natomiast nie potrafię znaleźć tego współczynnika proporcjonalności, mam tylko współczynnik mocy do ustawienia (mam 85%), może jakoś inaczej się to będzie nazywać? co ten współczynnik określa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te piki co mniej więcej dwie doby jest to automatyczna kalibracja zaworu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kojoy88 napisał:

co ten współczynnik określa?

Określa stosunek skoku jednostkowego siłownika do odchyłki temp za zaworem od temp do której siłownik dąży. Czyli im zawór jest bliżej temp zadanej tym skok staje sie staje sie mniejszy. 

Przejrzałem instruklcję twojego stera. I rzeczywiście nigdzie nie widzę tego współczynnika. Dziwne. Pewnie nie ma dostępu do tychustawień.

2 godziny temu, Kojoy88 napisał:

z minimalnym otwarciem nic nie zmieniłem

Należałoby coś ustawić . W trybie zimowym zawór nie powinien sie zamykać na max. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecność parametru współczynnika proporcjonalności zależy od sterownika oraz od wersji jego oprogramowania.

Jeśli nie ma go w głównym menu ustawień zaworu to jest on w algorytmie zaszyty na sztywno i nigdzie indziej tego niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.