Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła


del1985

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem "świeżym" użytkownikiem forum. logując się tutaj liczyłem na fachowe porady.. bardzo się rozczarowałem.. zasięgałem rad głównie prywatnie. bo wszystkie wątki ogólne to szkoda czasu, tylko wymądrzanie się, a temat główny schodzi na boczny tor .. Ten post to tylko przestroga dla nowych użytkowników. większość to raczej reklama. Kotły duńskie np. Nie twierdze że to zły wybór  ale gdyby były tak zaj..... nie byłoby tylko jednego dystrybutora w pl. Pana Puławiaka z kolei większość poleca jako fachowca. sam się tutaj "reklamuje". A gdy chce się później cokolwiek to pisze:. Grzeje kocioł ? Grzeje a inni są bez ogrzewania !!!! I to jest priorytetowe !!! Jak widać zarobek jest najważniejszy. słaby to fachowiec mimo wiedzy.. liczą się dla niego tylko nowi klienci. 

Wydawało mi się że takie fora są nie dla reklamy, tylko obiektywnej oceny tego co się  ma. a tutaj każdy zaczyna ocenia coś czego nie ma.. w sumie to mój błąd oczekując czegoś innego :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie oceniam nikogo. i też nie neguję żadnej pomocy. jestem laikiem. zalogowałem się po to aby ktoś mi pomógł. ale moje wrażenie po kilku rozmowach jest takie że każdy reklamuje kotły włoskie i duńskie. Windhagera to nie bo np. cena zabija, a tak na prawdę to różnica kilu tysięcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie masz porównania a czytając forum powinieneś zrozumieć dlaczego nie ma 20 wątków o blackstarze czy lagunie lub ferroli bo rzadko są z nimi problemy i dlatego są polecane. Każdy decyzję podejmuje jednak sam i będzie ponosił konsekwencje tej decyzji. Myślę że to niedługo zrozumiesz. 

Ta mapa pokazuje jakość kotła i sterowania. Zresztą w eksploatacji sam się obroni bez zbędnych słów. 

Screenshot_20200307_232237.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć sie również (przede wszystkim) do użytkowników (przynajmniej kilku) takich i innych kotłów/instalacji/pomysłów ktore Cie interesują.

 

7 minut temu, pospisz napisał:

Niestety nie masz porównania a czytając forum powinieneś zrozumieć dlaczego nie ma 20 wątków o blackstarze czy lagunie lub ferroli bo rzadko są z nimi problemy i dlatego są polecane

@pospisz co oznaczaja te cyferki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość kotłów duńskich zainstalowanych w całej Europie. Najważniejsze jest jednak to że kocioł i sterowanie pochodzi od producenta. Miałem sytuację że zdalnie wgrano klientowi poprawkę i gdybym go nie poinformował to o niczym by nie wiedział bo nie było przestoju w pracy kotła. Tak się dba o klienta. Oprogramowanie jest cały czas testowane w fabryce i udoskonalane i jest zrobione pod kocioł a nie odwrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospisz nie twierdzę że jest inaczej.. Że to zły wybór. tylko cena? uważasz że taki RTB jest lepszy niż Windhager? a jeśli chodzi o mapę to ona z dużo nie pokazuje dla mnie.. Windhager nie chwali się chyba ile ma kotłów na świecie (chyba) ( choć zupełnie nie znam marki, ale czytałem że prócz ceny nie ma większych wad). Jeszcze raz też zapytam dlaczego jest tylko jest jeden oficjalny dystrybutor w pl skoro to taki "ideał"? Pellet to nie jest przyszłość także wg mnie nie warto inwestować wszystkich pieniędzy w to. 

wydaję mi się też że forum jest po to aby wyrazić opinię o tym co się ma, ewentualnie aby instalatorzy określili co nie wymaga od nich intencji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@del1985 Sa lepsze kotly. Z tego co slyszalem Windhager przewaza kazda pojedyncza dawke paliwa. A taki niemiecki okofen… sa modele z silnikiem stirlinga np. Ale ceny takich wynalazkow zaczynaja sie od 40 tys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale każdy na forum pisze że warto dołożyć kilka tysięcy a mieć spokój. różnica w cenie między RTB a Windhager proszę uwierzyć, że jest wręcz nie "duża". gdybym miał warunki i wiedział że pellet to przyszłość nawet bym się tutaj nie logował  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
W dniu 8.03.2020 o 00:00, del1985 napisał:

ale każdy na forum pisze że warto dołożyć kilka tysięcy a mieć spokój. różnica w cenie między RTB a Windhager proszę uwierzyć, że jest wręcz nie "duża". gdybym miał warunki i wiedział że pellet to przyszłość nawet bym się tutaj nie logował  

 

Jezeli z cena kotla dochodzimy lub przekraczamy 30 Tys to warto juz spogladac w strone PV i PC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz

Ale black star jest jednym z tańszych kotłów stąd taka ilość sprzedaży w ich kraju.

Nie twierdzę,że jest zły dlatego,że tani, ale pierwsze wrażenie dla kogoś kto lubi "bajery" jest naprawdę niezłe-tablet/sterowanie i wygląd całkiem ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, del1985 napisał:

ale każdy na forum pisze że warto dołożyć kilka tysięcy a mieć spokój. różnica w cenie między RTB a Windhager proszę uwierzyć, że jest wręcz nie "duża". gdybym miał warunki i wiedział że pellet to przyszłość nawet bym się tutaj nie logował  

 

W domu który ma niecałe 70m2 i kotłowni o wymiarach 1m na 1,8m każdy kocioł pelletowy pasuje jak pięść do oka. Na priv polecałem ci alternatywne sposoby ogrzewania domu, ale uparłeś się na pellet, najlepiej żeby taki pelleciak miał funkcjonalność Laguny albo RTB i kosztował najlepiej 10 tyś, ale tak się nie da, niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównujesz najdroższa wersję RTB do serii Basic Winhagera tutaj jak salonie płacisz za dodatkowe opcje. 

Zresztą ja polecam Blacstara + w wersji Fumus i uważam że to najlepszy wybór. 

 

@Jamjestcichy

Mylisz się ta okładka jest najmniej ważna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wątki na forum sprowadzają się do tego typu rozmów.. przeczytaj to i tamto.. wystawiając ten post chciałem tylko zaznaczyć moje poirytowanie rekomendacją tylko kotłów włoskich i duńskich.. nie ma nic polskiej  produkcji godnego polecenia?  zaraz napiszą że jeśli chcesz siedzieć w kotłowni to kup kocioł xyz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661 jako alternatywę podałeś tylko pompę ciepła ciepła i to zaznaczyłeś jednym zdaniem. gdzie u mnie nie ma warunków na ten moment. Bo to stary dom, bez podłogóki,  trzeba by przewymiarować grzejniki itd.

A jeśli chodzi o peleciaki to polecasz kotły NBE gdzie piszesz że sam byś chętnie "zobaczył w akcji taki kocioł" tzn że znasz tylko z forum.  A samego forumowicza poleciłeś z którym było "0" kontaktu przez kila dni.. to jest dobra reklama? jak się coś **** to pisz do duńczyków? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
7 godzin temu, del1985 napisał:

właśnie wątki na forum sprowadzają się do tego typu rozmów.. przeczytaj to i tamto.. wystawiając ten post chciałem tylko zaznaczyć moje poirytowanie rekomendacją tylko kotłów włoskich i duńskich.. nie ma nic polskiej  produkcji godnego polecenia?  zaraz napiszą że jeśli chcesz siedzieć w kotłowni to kup kocioł xyz. 

Dunskie i wloskie maja to do siebie, ze sa konstrukcjami dzialajacymi. I to bardzo dobrze. I sa za akceptowalne pieniadze.  Mamy relacje uzytkownikow. Mozna posledzic na stockercloud i przyjrzec sie jak pracuja. ile spalaja, porownac wykresy, modulacje itd. Jezeli jestes poirytowany zawsze mozesz kupis cobie Tekle, Defro jakies, wynalazki smieciuchowe z dostawionym palnikiem na pellet. Bedziesz wtedy walczyl z sadza, moze nawet smola, czesto z zapakowa do nich niskiej jakosci chinska technika. Kup sobie Biawara. To porzadny kociol i z chyba najlepszym na chwile obecna sterowaniem Plum. Ale bedziesz przy nim siedzial o ile masz czas i wyczucie. Mi zajelo dwa dni dosterowanie sondy po zmianie pelletu. Jezeli nie dostawiasz bufora to miej swiadomosc ze polskie kotly i modulacja to dwie biegunowo odlegle sprawy. Zwlaszcza te z dlugimi, zmijkowymi  poidajnikami pelletu. Mozesz zaoszczedzic tez na sondzie i bedziesz walczyl z sadza itd. Kup sobie cos polskiego to wtedy zrozumiesz co mam na mysli.Dlaczego ja mam Biawara a nie dunczyka czy wlocha? Z niewiedzy. Dzis bym kupil jeden z tych dwoch. 

Edit: A zle dosterowany kociol to strata opalu. Poprzedni sezon przeznaczylem na nauke tego kotla. Rok do roku, porownujac miesiace o podobnej pogodzie przy zlym wysterowaniu spalanie bylo wyzsze o 20-25%!. A co trzeba Dosterowac prawidlowo? U mnie odpada fuzzy logic na modulacji bo kociol pracuje na mocy max przy buforze. A parametry do ustawienia sa jak ponizej:

dawka paliwa , przerwa i nadmuch dla 100, 50 i 30% mocy. Fuzzy logic modulacji mocy Parametr A ( Zakres zmian mocy dla proporcjonalnego wzrost spatku temp zadanej). Parametr B calkoiwanie dla warunkow jak powyzej. Parametr C( nagle zmiany temp zadanej dla warunkow jak powyzej) To akurat jest proste.

Analogiczna sytuacje mamy w przypadku fuzzy logica sondy. Tylko tu jest troche trudniej. Trzeba zdefiniowac referencyjne poziomy nadmiaru tlenu w spalinach dla poszczegolnych progow mocy. Jezeli bedzie go za duzo wychladzasz kociol. Jak za malo masz za obfity plomien i kopcenie z komina. 

Fuzzy logic sondy, regulacja mocy wentylatora, parametr A( ustawienie podobnie jak przy modulacji mocy, z tym ze tu wyznacznikiem jest nadmiar tlenu). Parametr B analogicznie. Parametr C analogicznie. Tu dochodzi jeszcze zakres regulacji w %. Do tego dochodzi jeszcze calkowanie i PI wentylatora. 

Poziom tlenu zalezny jest od nadmuchu i ilosci podawanego paliwa w czasie. Czyli ustawienia fuzzy logica mocy i nadmuchu dla progow maja zasadniczy wplyw na powyzsze. Trzeba na parametrach ustawic odpowiednie reakcje pracy wentylatora czy to w czasie czy zakresie. Wystarczy, ze pellet bedzie podawany nierownomiernie, albo bedzie zbyt duzo pylu na dnie zbiornika. Przy zlych nastawach plomien czy poziom nadmiaru tlenu  lata jak glupi w te czy we wte. A przyrosty temperatury sa mizerna. Albo kociol tez kopci.

Jezeli czujesz sie na silach ….

Reasumujac. W dunczyku a szczegolnie we wloskich konstrukcjach algorytm robi za ciebie cala powyzsza robote. Nasi producenci sa jeszcze w epoce kamienia lupanego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2020 o 22:29, del1985 napisał:

Jestem "świeżym" użytkownikiem forum. logując się tutaj liczyłem na fachowe porady.. bardzo się rozczarowałem.. zasięgałem rad głównie prywatnie. bo wszystkie wątki ogólne to szkoda czasu, tylko wymądrzanie się, a temat główny schodzi na boczny tor .. Ten post to tylko przestroga dla nowych użytkowników. większość to raczej reklama. Kotły duńskie np. Nie twierdze że to zły wybór  ale gdyby były tak zaj..... nie byłoby tylko jednego dystrybutora w pl. Pana Puławiaka z kolei większość poleca jako fachowca. sam się tutaj "reklamuje". A gdy chce się później cokolwiek to pisze:. Grzeje kocioł ? Grzeje a inni są bez ogrzewania !!!! I to jest priorytetowe !!! Jak widać zarobek jest najważniejszy. słaby to fachowiec mimo wiedzy.. liczą się dla niego tylko nowi klienci. 

Wydawało mi się że takie fora są nie dla reklamy, tylko obiektywnej oceny tego co się  ma. a tutaj każdy zaczyna ocenia coś czego nie ma.. w sumie to mój błąd oczekując czegoś innego :) 

Tak masz rację tak często odpowiadam ale niestety trzeba wybierać. Zwłaszcza zimą kiedy jedna osoba siedzi sobie w grzanym ciepłym domu tylko coś tam jej się nie podoba a druga osoba siedzi w zimnej chacie bez ogrzewania bez ciepłej wody co byś wybrał? A po drugie my też mamy domy rodziny i inne bliskie osoby którym trzeba poświęcić czas - ja nie mam czasu normowanego nie pracuje od 7 do 15 i po tych paru godzinach nie mam wolnego który mogę poświęcić na bliskich. Twój dzień pracy kończy się z chwilą wyjścia z miejsca pracy a mój niestety nie bo nie tylko na miejscu montażu pracuje ale też muszę zrobić zakupy muszę muszę rozliczyć montaż.Musze wystawić faktury itd zrobić inna papierkowa robotę. W międzyczasie jeszcze odpowiedzieć na maile telefony dogadywać się z dostawcami itd. 

Jeśli chcesz oddam ci w sezonie mój telefon tak na tydzień sam zobaczysz jak to jest. 

A jeszcze teraz ludzie chcą wszystko na teraz zaraz za sekundę. I wywierają taka presję że czas to masz ochotę porostu............  Telefonem................... To wszystko i wyjechać w Bieszczady. 

A do tego większość klientów traktuje nas jak instrukcje na nóżkach. Albo infolinię bo po co czytać instrukcje jak łatwiej zadzwonić. I w obraz sobie ze masz tak h klientowi kilka setek i każdy od ciebie oczekuje kilkadziesiąt minut poświęconego czasu. 

A co do nowych klientów to są zajebiscie ważni bo to główne ogniwo w tym łańcuchu pokarmowym. Z nich żyjemy żyją nasze rodziny. Z nich się finansuje naprawy gwarancyjne dojazdy do klientów itp. Utrzymuje się firmę telefon internet itd płaci się za szkolenia i inne tym podobne pierdoły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, del1985 napisał:

 

Wydawało mi się że takie fora są nie dla reklamy, tylko obiektywnej oceny tego co się  ma. a tutaj każdy zaczyna ocenia coś czego nie ma.. w sumie to mój błąd oczekując czegoś innego :) 

I wcale się nie dziwię, że Kol. się rozczarował.  I tak decyzję będziesz musiał podjąć sam. Jak zmieniałem sposób ogrzewania domu to wszedłem na https://cieplowlasciwie.pl tam dokonałem analizy i mogłem zorientować się ogólnie na co mnie stać. Wtedy padło na pelet. To zawsze jest  kompromis między wygodą, możliwością dostępności paliwa a kosztami. Rozumiem, że w Twoim przypadku wybór paliwa to  tylko pellet? To teraz nie dziw się, że zadając pytanie jaki kocioł wybrać to co Ci odpowie dystrybutor? Panie mój bo ..... same superlatywy, instalator Panie taki bo JA potem nie mam problemów z Panem i już nie musimy się widzieć. 

Wybierz jakieś sobie jakieś powiedzmy 3 typy i szukaj odpowiedzi który z nich najbardziej będzie odpowiadał Twoim założeniom, wybierz kocioł który mam najmniej wad. Bo każdy jakieś mankamenty ma. I polecam czytać DTR-ki, instrukcje itp.Powodzenia w poszukiwaniach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, del1985 napisał:

Pospisz nie twierdzę że jest inaczej.. Że to zły wybór. tylko cena? uważasz że taki RTB jest lepszy niż Windhager? a jeśli chodzi o mapę to ona z dużo nie pokazuje dla mnie.. Windhager nie chwali się chyba ile ma kotłów na świecie (chyba) ( choć zupełnie nie znam marki, ale czytałem że prócz ceny nie ma większych wad). Jeszcze raz też zapytam dlaczego jest tylko jest jeden oficjalny dystrybutor w pl skoro to taki "ideał"? Pellet to nie jest przyszłość także wg mnie nie warto inwestować wszystkich pieniędzy w to. 

wydaję mi się też że forum jest po to aby wyrazić opinię o tym co się ma, ewentualnie aby instalatorzy określili co nie wymaga od nich intencji.

 

A dlaczego jest tylko jeden oficjalny dystrybutor Windhagera w Pl. Pewnie z tego samego powodu z jakiego jest tylko jeden dystrybutor kotłów Blackstar/RTB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.