Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła


del1985

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, del1985 napisał:

właśnie @Puławiak

@Tomek0407

w sumie logując się tutaj powinno się być świadomym, że polecane będą kotły na których instalatorzy zarabiają. Także to moja wina :)

Bo na tych nie polecanych kotlach to instalatorzy nie zarabiają ba wręcz dokładają do nich kasę................ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2020 o 00:39, del1985 napisał:

właśnie wątki na forum sprowadzają się do tego typu rozmów.. przeczytaj to i tamto.. wystawiając ten post chciałem tylko zaznaczyć moje poirytowanie rekomendacją tylko kotłów włoskich i duńskich.. nie ma nic polskiej  produkcji godnego polecenia?  zaraz napiszą że jeśli chcesz siedzieć w kotłowni to kup kocioł xyz. 

Polecam kotły polskich producentów i już pisałem dlaczego - generalnie są tańsze i dzięki mniejszej ilości bajerów typu kompresja popiołu mniej się w nich może zepsuć. Według mnie kupowanie kotła pelletowego w cenie zbliżonej do powietrznej pompy ciepła jest trochę bez sensu, a np. 8 kW Panasonic T-CAP kosztuje ok. 18 tys zł, potem 12  kW ok. 24 tys zł, więc peleciak za 10-12 tys jeszcze sens ma ale za 15 czy 18 tys przy maksymalnym zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie do 12 kW to wg mnie pomyłka.

 

W dniu 8.03.2020 o 00:03, Visitor1230 napisał:

Jezeli z cena kotla dochodzimy lub przekraczamy 30 Tys to warto juz spogladac w strone PV i PC. 

Racja, albo w ogóle PV + kocioł elektryczny i G12W na tanie  uzupełnianie braków w produkcji prądu przez PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SUSPENSER czy jest sens przy PV taryfa G12W? PC to dzisiaj na inwerterze ma chodzic nonstop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
34 minuty temu, SUSPENSER napisał:

Polecam kotły polskich producentów i już pisałem dlaczego - generalnie są tańsze i dzięki mniejszej ilości bajerów typu kompresja popiołu mniej się w nich może zepsuć.

Tak tylko, ze nasi producenci proponuja dzialanie kotla jak na zalaczonych obrazkach. Jaka moz tu byc strata opalu? No wlasnie. Nasze kotly zeby dzialaly prawidlowo, palacz musi miec niesamowite wyczucie i znac wszelkie niuanse zwiazane z ustawieniami.  Taki Plum. to dobry sterownik jak na nasze krajowe warunki. Ale zeby go ustawic, utrzymac ekonomie spalania trzeba ciagle grzebac i rozumiec jak dzialaja algorytmy. W takim weglu np. SKZP... Swietby sterownik. Ale juz by mi sie nie chcialo naprawde juz przy nim siedziec. 

Normalny Kowalski ma wtedy w kotle cos takiego:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25701-kociołek-stalmark-ekosilver-pellet-początki/page/13/?tab=comments#comment-509297

I dla porownania moj kociol. Przy ktorym trzeba co chwile cos dosterowywac. A dziala przy buforze tylko na maxie. To np dopracowanie ustawien w modulacji mnie nie dotyczy.

 

ekosilver.jpg

elosilver 2.jpg

Biawar 1.JPG

Biawar 2.JPG

Biawar 3.JPG

 

Nie moge cos edytowac. Dzis nie kupilbym Biawara. Pomimo tego ze wymiennik jest swietny i przemyslany. Ma szamoty dopalajace.  A jego izolaca i strata postojowa temp wrecz wzorowa.

 

 

Biawar przekroj.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie z tematem ale moim zdaniem pouczające .W Basel (szwajcaria ) mieście które lezy w trzech krajach rodowity szwajcar nie zamieszka w innej dzielnicy i nie zrobi zakupów we Francji czy Niemczech mimo że może kupić taniej .Zarobione pieniądze wyda w swoim kraju żeby państwo mogło funkcjonować na wysokim poziomie ale ma dostęp do równorzednych produktów i nie czuje się robiony w hu...U nas odwrotnie ten zarabia kto kogo wykręci lub oszuka daleko nam do ich mentalności . Jeżeli kowalski wiedział by że nie kupuje problemów kupił by rodzimy produkt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, PioBin napisał:

@SUSPENSER czy jest sens przy PV taryfa G12W? PC to dzisiaj na inwerterze ma chodzic nonstop.

Jeśli nie ma pełnego pokrycia wtedy ma sens, tylko uwaga przy podpisywaniu umowy na opłaty handlowe - link

https://czysteogrzewanie.pl/2019/07/jak-uciec-od-oplaty-handlowej-za-prad/#comment-24178

Moja klima z inwerterem się nie obraża na mnie pomimo używania jej tylko w taniej taryfie [13-15 idzie na maksa ustawiona na grzanie do 30 C].

 

30 minut temu, Visitor1230 napisał:

Tak tylko, ze nasi producenci proponuja dzialanie kotla jak na zalaczonych obrazkach. Jaka moz tu byc strata opalu? No wlasnie. Nasze kotly zeby dzialaly prawidlowo, palacz musi miec niesamowite wyczucie i znac wszelkie niuanse zwiazane z ustawieniami.  Taki Plum. to dobry sterownik jak na nasze krajowe warunki. Ale zeby go ustawic, utrzymac ekonomie spalania trzeba ciagle grzebac i rozumiec jak dzialaja algorytmy. W takim weglu np. SKZP... Swietby sterownik. Ale juz by mi sie nie chcialo naprawde juz przy nim siedziec. 

Normalny Kowalski ma wtedy w kotle cos takiego:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25701-kociołek-stalmark-ekosilver-pellet-początki/page/13/?tab=comments#comment-509297

I dla porownania moj kociol. Przy ktorym trzeba co chwile cos dosterowywac. A dziala przy buforze tylko na maxie. To np dopracowanie ustawien w modulacji mnie nie dotyczy.

 

Hm ja tych producentów nie polecam - ci moi dają inne sterowniki i żaden z dziesiątek użytkowników nie ma czarno w kotle, przy uruchomieniu ustawia się przesyp i reszta dzieje się sama.

Mam ekogroszkowego Skam-PV 13ze sterownikiem SPPv2 [dla nie znających tematu podobny w ustawieniach do SKZP tyle, że nie dotykowy] i przy zmianie na pelety ustawiam podawanie 2 razy większe np. z 3 na 6s i skracam czas przepalania w podtrzymaniu z np. 60 do 5 minut - ot cała filozofia zmian nastaw i to w kotle na ekogroszek.

Ciepłomierz wykazuje, że sprawność mam wysoką, w kotle czysto więc jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wnętrza Stalmarka to by jeszcze kapliczke na zaprawie postawił.

Z praktyki można stwierdzić kilka rzeczy o których trąbie:

1. Użytkownicy nie chcą grzebać w ustawieniach, większość nie ma o tym zielonego pojęcia, a edukować się nie chcą - takie ich prawo. Jak kupujesz pralkę, chcesz włożyć brudne pranie, wyciągnąć suche i nie masz ochoty rejestrować się na forum co by pogadać o algorytmie prania. Pewnie są i tacy - tak jak my gdybiemy na tym forum. Dlatego całe modulacje często są wyłączane i jedziemy jak dwustan w węglaku jak 20 lat temu.

2. Trzeba założyć, że użytkownik nie będzie robić nic, czyli korekt temperatur też raczej robić nie będzie - i tutaj sprawdzają się termostaty lub zawory mieszające z pogodówką i obniżeniem zadanej - dlaczego? Bo klient nie dzwoni - ma ciepło, a czy mu tam trochę temp spada, czy cuś - kto na to patrzy - znów się znajdzie jakiś pasjonat co wykresy przeglądać będzie - ale jak przegląda to i pewnie ustawić coś potrafi.

3. Trzeba dostosować kocioł do kotłowni - więc tutaj czy ma taki, czy sr*ki wymiennik ma mniejsze znaczenie - ma się mieścić. I tutaj czasem kotły kompakt będą mieć wyższość lub takie kotły kompakt z osobnym zbiornikiem - mimo, że czyszczenie na kucka może wnerwiać.

Co do cen - polskie kotły są drogie na to co sobą prezentują, ale to już było poruszane w innym wątku (badania, kombinatoryka z piątą klasą, Zusy, ekologie itd).

15k za kocioł pelletowy też bym raczej nie dał, zwłaszcza za np. kipiego obudowanego ceramiką na jakimś podłym wymienniku...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Co do Kipiego. Zawsze zastanawialo mnie jak to jest mozliwe, ze one maja plomien na foto caly czas 100%. Przecierz wystarczy ze sypnie sie nowa dawka i plomien na kilka sekund maleje. To normalne zachowanie. W kipim albo jakis algorytm czujki foto tego nie wylapuje. Albo co jest bardziej prawdopodobne to to,  ze foto umieszczone jest w palniku i wylapie spadek plomienia jak na palniku naprawde juz przygasa.  Wot  technika. Ktora tak naprawde nie informuje o rzeczywistach warunkach w komorze spalania. U siebie mam foto poza palnikiem. I wylapuje ona nawet najmniejsze spadki jasnosci wewnatrz komory spalania. I w realnych warunkach plomien w dobrze ustawionym palniku wacha sie pomiedzy 75 a 100%. W kipim tego nie widac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @del1985 jeżeli miał bym pójść w rodzime konstrukcje to wolałbym zamiast kipiego to. Czyli wymiennik że skama pv pionowo - poziomy ze specjalnie zrobionym otworem montażowym na palnik Viper który to potrafi zejść do małych mocy i sterownikiem skzp04 z aplikacja i sterowaniem przez internet. Wszystkie trzy podzespoły sprawdzone i przetestowane przez wielu użytkowników. Tutaj wiele filmów z pracy tego palnika.

 

IMG_20200309_125650.jpg

IMG_20200309_125638.jpg

IMG_20200309_125505.jpg

IMG_20200309_125550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tu zalet ponad SV-200 no bo czy w tym palniku gazy ze spalania uciekają w górę nie spalone i dlatego nad nim musi być deflektor by je dopalać ?

Czy przy spalinach na poziomie 60-80C wymiennik kotła na końcu przed wlotem do komina nie skoroduje przedwcześnie  z powodu pojawiającego się kondensatu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sv200 też się samoczynnie czyści i wygasza? Raczej nie. Po drugie mały metraż, jeżeli dom ocieplony więcej będzie stał niż grzal, lepiej żeby poszedł na wyższych spalinach i się wygasił. 

PS. @SUSPENSER byłem pierwszym zadowolonym z palnika rynnowego i wiem o czym mówisz ale bez przesady. 

To u mnie na rynnie palilo się jak z palnika gazowego i były pierwsze rozmowy z Pieklorzem o zabudowaniu rynny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rynny gazy uciekały w górę i dlatego powstał palnik rurowy by tego unikać - Viper to palnik tyglowy i tu gazy też uciekają jak z rynny.

SV200 w wersji peletowej się wygasza gdy tak mu sterownik każe a potem rozpala, czyści się tak, że syf sam wylatuje z niego w bok i spada do popielnika - tak to działa przy ekogroszku i przy pelecie też bo paliłem nim w swoim SV200

"Po drugie mały metraż, jeżeli dom ocieplony więcej będzie stał niż grzal, lepiej żeby poszedł na wyższych spalinach i się wygasił."

Właśnie o to mi chodzi, że nie ma sensu aż tak z mocą schodzić na niskie spaliny tylko niech się rozpali, podziała z wyższymi i się wygasi - tak to w SV200 peletowym działa.

"PS. @SUSPENSER byłem pierwszym zadowolonym z palnika rynnowego i wiem o czym mówisz ale bez przesady. 

To u mnie na rynnie palilo się jak z palnika gazowego i były pierwsze rozmowy z Pieklorzem o zabudowaniu rynny. "

Jak widać pomysł był doskonały i dzięki niemu powstały nareszcie nowoczesne palniki a nie retorty znane od lat 40-tych z USA zaimportowane w latach 90-tych do kraju i tylko lekko modyfikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naturalny płomień w górę w Viperze uważam za zaletę. Temperatura spalin przy w/w wymienniku na pewno będzie trochę wyższa niż na SV200. Sam wiesz że deflektor to tylko na badania, w warunkach domowych tego nie potrzebujesz, różnicy też nie zauważysz. Niewątpliwą i unikalną zaletą Vipera jest zejście na bardzo niską moc bez kopcenia. Jak na razie żaden nasz rodzimy palnik tego nie potrafi. Tutaj może palić się kilka kulek, ale system doprowadzania powietrza sprawia że tutaj nie ma z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że niewiele ludzi się tym jara. Czy ma modulacje, czy działa włącz wyłącz - ludzi to nie obchodzi. Najlepiej jak działa w ten sposób, że nie trzeba do kotła co chwilę podchodzić. Większość ludzi woli za święty spokój dorzucić wiadro pelletu do spalenia. Osobiście uważam, że lepiej jechać w takim dwustanie włącz wyłącz z buforem niż modyfikować jakieś algorytmy. Jeśli ładujemy jedną mocą to korekta sprowadza się do ustawienia powietrza i tyle. To samo można zrobić z większą histerezą bez bufora. Ludziom to wystarcza.

SV200 na pellecie będzie mieć sporo plusów - relatywnie niska cena za możliwości, spokój sumienia, że można węglem przypalić w razie jakby było drogo, prosta budowa - jak tylko sterowanie nie spieprzą to powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby tylko nie bylo jak w Argos Pid Plus ze jest mieszacz a nie ma pogodowki. Miec mieszacz w weglaku ze stala temp to to samo jakbys to na zaworze i termometrze ustawil. Jako ze pelleciaki ida do nowych domow to ze 2 obiegi pasuje miec plus obsluge bufora. To ma byc przyszlosciowe. Plum to ma, tech, brager, oni sa ustawieni dzieki modulom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, shogunzlasa napisał:

jest mieszacz a nie ma pogodowki

Ale ten mieszacz moze regulowac na podstawie odczytu ciaglego z temp. pomieszczenia. Pogodowka nie musi mu byc potrzebna (chociaz wskazana) Czy tak zostal zaprogramowany - nie wiem.

 

5 minut temu, shogunzlasa napisał:

To ma byc przyszlosciowe

Przyszlosciowe beda projekty sterownikow wykonywane indywidualnie/konkretnie pod dane obiekty, zrodla ciepla i mozliwosci "techniczne, analityczne" inwestorow. + aktualizacje/poprawki/update i zmiany wprowadzane zdalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle to zrozumialeś priorytetem ma być spalanie i różne konfiguracje instalacji. Jeżeli zaznaczysz mieszacz lub bufor to z góry odchacza się  wiele innych funkcji a niektóre znikna. Nie będzie grzebania czyli zaprzeczeń 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, ze MA BYC a czy z tego ktos skorzysta to juz inna opcja. Uzytkownicy SKZP czekaja na modul rozszerzen juz kilka lat, tech i plum maja to na standardzie. Podobnie jakas pokojowka itp. Na plytce elektronicznej kosztuje to pare zlotych, a czy kupisz tam czujnik, dopiszesz pare linijek kodu i czy bedziesz uzywac to juz co innego. Argos pid wyklada sie na braku pogodowki czyli nie ma wyjscia na jeden czujnik, paru linijek kodu, ale internet jest w standardzie... Tutaj z tego co wiem ma byc dobre podejscie do tematu, ciekawi mnie kto ten sterownik robi... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.