Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy konieczne jest sprzęgło hydrauliczne?


WojciechDudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Planuję wymianę kotła węglowego na gazowy.
Powierzchnia ogrzewana 100m2, parter i 1 piętro.
Instalacja jest nowa, miedziana. Całkowitą pojemność instalacji oceniam na maksimum 150 litrów.
Kocioł będzie zabudowany w przyziemiu. Będzie jeden obieg grzewczy na wszystkie grzejniki + zasobnik na CWU.
Mam dwie wyceny.
Pierwsza: kocioł Junkers GC7000iW 24kW + zasobnik 120l na CWU. W wycenie jest ujęte sprzęgło hydrauliczne i dodatkowa pompa na obiegu CO.
Druga: kocioł Buderus GB122 20kW + zasobnik 100l na CWU. W wycenie nie ujęto sprzęgła, a obieg CO zapewnić ma pompa wewnętrzna z kotła.

Z różnych względów bardziej podoba mi się wycena na Buderus. Instalator zapewnia mnie, że nie ma najmniejszego sensu instalacja sprzęgła. Ma rację? Czy w instalacji jak moja można nie montować sprzęgła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, WojciechDudek napisał:

Pompa będzie musiała pokonać maksymalną wysokość ok. 5m. Nie więcej.

Wysokość instalacji nie ma znaczenia - może być nawet 10m

Kocioł 24kW do takiego domu to trochę za dużo -  weź 20kW ale też coś junkersopodobnego

Sprzęgło zbędne, natomiast warto przeliczyć grzejniki dla temp zasilania ok 52-55C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić czy te grzejniki , które masz obecnie będą prawidłowo działać przy niższych temp zasilania.

Grzejniki dobierane do inst z kotłem węglowym są dobierane dla temp rzędu 65-70C na zasilaniu grzejnika.

Oczywiście takie temp osiągniesz na kotle gazowym ale będą one nieekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem za bardzo jak to sprawdzić. Grzejniki stalowe, stosunkowo nowe (10 lat). Nie bardzo wiem jakie mogłyby być inne. 

Przy kopciuchu trudno trzymać określoną, stałą temperaturę. Palę ok. godziny 17 do 60 stopni. Potem zamykam, temperatura skacze do ok. 75 max, po czym spada do 45 - 50 w kilka godzin. W domu jest wtedy 23 stopnie. Dokładam trochę węgla ok. 21 i rano w domu jest ok. 21 stopni. W sumie spalę ok. 10 - 13 kg węgla na dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest za gorąco?

Chodzi o to, że jak zejdziesz na grzejnikach na  temp zasilania ok 52*C to w domu  możesz mieć 19*C, trzeba to obliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jeśli teraz mam przez powiedzmy 2h 65-75 stopni, przez powiedzmy 4h 50 stopni, przez powiedzmy kolejne 4h 40 stopni, a przez resztę doby znacznie poniżej 30 stopni i da się żyć, to wg mnie ciągła temperatura obiegu 30-35 powinna dać na pewno nie mniej stopni w domu. Zapewne to bardzo uproszczony sposób rozumowania ale lepszego nie mam. Rano w obiegu jest już 20-25 stopni max. Przed godziną 17 nawet 18, bo w kotłowni jest raczej zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób tego nie policzysz.

Poczekaj do pierwszej zimy, i wtedy zobaczysz czy grzejesz tak jak trzeba czy wymieniasz na większe .

Może część zamian da się zrobić między pokojami.

Przy kotle gazowym grzejesz wg wskazań termostatu i ew czujnika pogodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie myślałem. W tej chwili mam 22.3 stopni w miejscu gdzie planuje zamontować termostat. Zakładam, że ustawię powiedzmy 22.5 i kocioł powinien do tego nagrzać. Zużycie gazu to inna kwestia ale decydując się na wymianę mam świadomość możliwych wyższych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odemnie, ostatnio duzo studiowalem na temat nowych kotłów buderus gb122 i junkers 2300iw sa to nowe kotły male,zgrabne z fajnym designem i tyle. W srodku bardzo plastikowe,pompa co ustawiana manualnie. Brak możliwości podlaczenia pompy cyrkulacyjnej do kotla i sterowania cyrkulacja. Ogolnie sporo instalatorow bardziej polecaja cerapur smarta -5C i buderusa gb072. Jak chcesz z nowych to ten 7000iw jest bardzo fajny. Mysle ze 14 kw w twoim przypadku bylby wystarczający oblicz na cieplowlasciwe co ci pokaze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2020 o 21:46, hyden napisał:

Tak odemnie, ostatnio duzo studiowalem na temat nowych kotłów buderus gb122 i junkers 2300iw sa to nowe kotły male,zgrabne z fajnym designem i tyle. W srodku bardzo plastikowe,pompa co ustawiana manualnie. Brak możliwości podlaczenia pompy cyrkulacyjnej do kotla i sterowania cyrkulacja. Ogolnie sporo instalatorow bardziej polecaja cerapur smarta -5C i buderusa gb072. Jak chcesz z nowych to ten 7000iw jest bardzo fajny. Mysle ze 14 kw w twoim przypadku bylby wystarczający oblicz na cieplowlasciwe co ci pokaze

To możesz mi odpowiedzieć czy lepiej wziąć gb122, czy gb072 z dopłatą 1100 zł, bo 062 już nie sprzedają. Mam dom 140 m2 użytkowej z parametrami przekraczającym wymagania na 2021 rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Podepnę się pod temat żeby nie zakładać nowego. Czeka mnie wymiana pieca na miał z podajnikiem na kocioł gazowy. Dom po przebudowach i obecnie są trzy układy c.o. i na każdym pompa c.o.  Jeden układ grzejniki i dwa układy podłogówki. Domyślam się że do takiego czegoś trzeba sprzęgło? Będę wdzięczny jeśli mi ktoś wyjaśni zasadę sprzęgła. Na tą chwilę rozumiem że montujemy sprzęgło i podpinamy wszystkie trzy uklady z pompami i na piecu dajemy np. 40st.  W sprzęgle będzie 40 st i na układ grzejników tyle pójdzie a na podłogówkę zredukujemy i damy 30 st. Poprawcie mnie jesli źle rozumiem. Pytanie mam takie. Jeśli na każdym układzie będzie sterownik pokojowy to kiedy piec się wyłączy? Jak wszystkie układy będą nagrzane to co da sygnał żeby piec się wyłączył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba zrozumiałe zobrazowane jak to działa i jaki ma sens. 

A kocioł ma tak sterowanie, że wyłączy się sam jeżeli temperatura na wyjściu przekroczy zadaną o wartość którą najczęściej da się ustawić. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.