Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa instalacja CO do kotła 5 klasy


kml

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Od trzech lat w domu rodziców pracuje kocioł 5 klasy z podajnikiem automatycznym na ekogroszek - SAS Efekt 14 kW ze sterownikiem ST-550 z PID. Kocioł ogrzewa nieocieplony dom z oknami pcv, którego powierzchnia użytkowa do ogrzania to mniej więcej 80 m2 oraz zbiornik CWO o pojemności 100 litrów. Dotychczasowa instalacja CO to grzejniki stalowe żeberkowe i stalowe rury o średnicy zewnętrznej 5 cm (nie znam grubości ścianek). Za przepływ wody z kotła na instalacje jest odpowiedzialny zawór czterodrogowy z siłownikiem a kocioł pracuje w trybie PID. Zamontowane są również dwie pompy, do CO i CWU. System ten sprawdza się całkiem nieźle, pomieszczenia są dogrzane a grzejniki ciepłe. Aktualnie przy lekkiej zimie temperatura wody jaka idzie na instalacje to 35°C a gdy jest potrzeba dogrzania co sygnalizuje regulator pokojowy to temperatura wzrasta do 40°C. Spalanie sezonowe ekogroszku jest między 3,5 a 4 tony (wrzesień - maj).

Teraz pojawia się pytanie - czy warto wymieniać dotychczasową instalacje CO na nową, a jeśli tak to na jaką? Na co zwrócić uwagę przy ewentualnej wymianie? Mam tu na myśli rodzaj grzejników (stalowe / aluminiowe) i rur. Pytam ponieważ grzejniki żeliwne dłużej utrzymują ciepło niż ich nowsze odpowiedniki. Przez to (tak mi się wydaje) piec pracuje równo i w opisywanym przypadku praktycznie nie przechodzi w tryb nadzoru. 

Proszę o porady co zrobić, zostawić tak jak jest czy dokonać wymiany instalacji CO. Jaki wpływ miałaby taka wymiana na zużycie ekogroszku?

 

Pozdrawiam,

Kamil

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 14kW na chałupę 80m2 - 3 razy za duży... lepiej nie tykaj tej instalacji bo zmniejszysz zład wody. Było zamiast tego kotła założyć klimę kanałową za 5000 i było by ciepło, bezobsługowo i ekologicznie. A tak mała klita a taki kocioł (ja mam 10kW kocioł do chałupy 180m2 i chodzi na jakieś 3kW).

Jeśli chcesz modernizować CO weź im klimę kanałową (o ile da się ją jeszcze zainstalować) jeśli nie pompę ciepła powietrze - woda o mocy około 7kW i rachunek za prąd będzie oscylował w granicach 2500PLN/rok (po ociepleniu chałupy styro 15cm.) Z czystego powietrza weźmiesz pompę ciepła i w zależności od dochodów zapłacisz dużo mniej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
38 minut temu, kml napisał:

Uściślając - kocioł jest ustawiony na 85% mocy a dom to stare budownictwo. Kocioł był wymieniany w ramach poprzedniego programu podobnego do aktualnego czyste powietrze.

Pomimo braku ocieplenia ten kociol wciaga troche za duzo. Po piewsze ze jest na tem metraz kilka razy za mocny. Drugie to sugerowalbym zejsc z moca w dol. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Żeby nie zakładać nowego tematu to podepnę się pod kolegi temat 

Mam taki schemat od kolegi @sambor

zaw 4-D jeden obieg (2).jpgi w tym schemacie będzie wpięty rozdzielacz do grzejników i teraz pytanie  czy jeden rozdzielacz da radę na dwa poziomy to znaczy parter 6 grzejników panelowych plus drabinka w łazience i OP w łazience a w piwnicy 4 grzejniki panelowe i teraz pytanie jaki rozdzielacz będzie odpowiedni do tego i czy jeden da radę na wszystko?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.