Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat do oceny. Pellet + inst. mieszana


arturwin87

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Oceńcie instalacje ze schematu. Kocioł Ferroli biopellet pro 12 kw + bojler. 

Czy zawór przełączający jest w dobrym miejscu? (widziałem na zimnej wodzie). 

Czy potrzebny jest zawór upustowy? 

Czy błędem jest brak naczyń przeponowego i wzbiorczego? 

Czy przed pompa z autoadaptem powinien być zawór VTA? 

SCHEMAT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór przełączający w dobrym miejscu.

Zawór upustowy potrzebny jeśli instalacja zamknięta tyle że nie sam upustowy ale też taki który jednocześnie dopuści wody dla schłodzenia kotła (dwufunkcyjny). Ewentualnie wężownica schladzajaca z zaworem jednofunkcyjnym. Naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa też są niezbędne. Naczynie wybiórcze jeśli instalacja otwarta.

Zawór mieszający na grzejniki niekonieczny jeśli są termostaty na grzejnikach ale zalecany.

Na podłogówkę lepiej zawór z siłownikiem i on do sterownika a nie pompa. Podobnie na grzejniki- lepsze termostaty na grzejnikach i ewentualnie zawór VTA a nie sterowanie pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UMS 4S2 nie obsługuje siłownika zaworu mieszającego. W zamontowanej rozdzielnicy jest pompa i zawór termostatyczny (foto). Grzejniki z termostatami. 

IMG_20200104_123026.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak tak to tak...

Zawór na OP powinien być z zakresem 20-43 st i ustawiony na minimum potrzebne do komfortu(pompa powinna pracować na stałe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skoro nie obsługuje siłownika a pompa ma chodzić cały czas to jak przy pomocy takiego modułu sterować ogrzewaniem w pomieszczeniu z podłogowką? 

IMG_20200209_191513.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturą za zaworem i przepływem - tak samo jak przy opcji z siłownikiem tyle że za siłownik będzie robić Twoja ręka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem z branży więc mało z tego rozumiem. Gdzie w takim razie podpiąć UMS by mieć termostaty pokojowe? Wiele tu schematów widziałem i na każdym ster przez pompy. 

A to zrzut z instrukcji. 

Screenshot_20200209-202829.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UMSa wpinasz w miejsce wyjścia na termostat. Potem z UMSa idą wyjścia na 2 termostaty. Pamiętajcie że kocioł ma naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to już wiem, że w miejsce termostatu w kotle. Ale co dalej przy dwóch obiegach? Pokój z grzejnikiem i pokój z podłogowką. Moduł steruje pompami a piszecie, że pompy powinny działać cały czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, arturwin87 napisał:

 piszecie, że pompy powinny działać cały czas. 

W takim razie wprowadzono Cię w błąd.W Twoim układzie praca kotła i pomp jest na zasadzie włącz jak chłodno,wyłącz jak dogrzane.

Kupując termostat pokojowy zwróć uwagę na możliwości ustawienia histerezy.Sugeruję,żeby miał możliwość ustawienia nawet  0,1 stopnia.Przyda się przy ogrzewaniu podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @g69. Twoim zdaniem schemat ok? Nie mam jeszcze w głowie jakiegoś konkretnego termostatu. Ogl w necie TECH st292v3. Czytelny wyświetlacz i można termometr zewnętrzny podpiąć oraz czujnik podłogi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ok.Może jedynie bym podpjął czujnik temperatury z UMS do sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@g69 Ok. Gdzieś o tym czytałem. 

W schemacie katalogowym Ferroli, zawór przełączający jest w innym miejscu. Podzielasz opinie @hajtaler428że tak, też jest ok? 

 

Mam jeszcze pytanie. Gdzie najlepiej wpiac drabinkę łazienkową? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak elastyczny jest gwarant.Czy np.wpinając bojler przed zaworem VTC nie będziesz miał problemów w razie jakieś usterki.Wtedy może być czepianie się wszystkiego,byle by nie naprawić usterki.Chyba,że rezygnujesz z gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ma być przed VTC( w obiegu kotłowym). A czy zawór na zasilaniu czy powrocie nie ma to znaczenia - działał będzie tak samo. W instrukcji samego zaworu też jest schemat z montażem na powrocie - zapewne z uwagi na pracę w niższej temperaturze.

Godzinę temu, eliks napisał:

Puławiak wpina bojler za VTC w razie W

A to "W" to jaka sytuacja ma być? 

 

4 godziny temu, g69 napisał:

.Czy np.wpinając bojler przed zaworem VTC nie będziesz miał problemów w razie jakieś usterki

A to niby dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, hajtaler428 napisał:

A to "W" to jaka sytuacja ma być? 

Przy dużym bojlerze z wydajną wężownicą będziesz miał chłodny powrót przez jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zasugeruje się schematem z Ferroli. Niech będzie tak jak sami zalecają. 

Polecacie jakieś termostaty pokojowe? Dedykowane Ferroli nie przypadają mi do gustu. Chciałbym coś z dużym wyswietlaczem. 

Następna sprawa to UPS. Czy do peleciaka też się przydaje? Pytam bo nie pracuje na podtrzymaniu jak ekogroszek czy zasypowiec. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat kupujesz jaki Ci się podoba, zwykły dwustanowy. Najważniejsze żeby miał odpowiednie histerezy które Ci pasują. Jeden potrzebuje 1*, inny 0,5* a jeszcze inny 0,2*. Jeśli duży ekran to Tech st-292, ja akurat wolę prostsze i bardziej intuicyjne Auratony, Eurostery i Salusy :-)

UPS sobie daruj, no chyba że mieszkasz na końcu świata gdzie co chwilę nie ma prądu. Skup się na innych rzeczach przy instalacji, tak jak Ci pisałem, np. wymiana tej pompy która siedzi w oryginale na coś porządnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak uważasz? Jest jakaś lipna, nie da rady czy po prostu warto mieć coś lepszego? 

Z tym upsem to masz rację. Na końcu świata nie mieszkam. Poczytałem trochę w temacie i na razie sobie daruje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ta pompa w Pro to zwykły chinol bez wodotrysków. W tym czerwonym Biopellet jest bodajże Wilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2020 o 12:04, eliks napisał:

 

Przy dużym bojlerze z wydajną wężownicą będziesz miał chłodny powrót przez jakiś czas.

Niekoniecznie- wystarczy odpowiednio dobrać przepływ przez wężownicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi o to żeby nie regulować i mieć spokojne głowy (instalatora jak skończy robotę i użytkownika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.