Skocz do zawartości
IGNOROWANY

termet gold pompa i przepływ


aje

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Piec Termet Eccodense Gold Plus 20 + biawar quattro 150 czy tam 160l, 

Instalacja - 100% podłogówki, rozdzielacz na parterze i pietrze wszystko leci z pieca bez dodatkowej automatyki.

P08 - 1 - podłogowe

Ogólnie nie miałem problemu aż do paru dni wstecz. Ostatnio zauważyłem że podłoga jest zimna, podchodzę do pieca niby grzeje podłogówkę, podchodzę do rozdzielacza ale przepływu nie ma na rotametrach.

Wyl/wł piec i wszystko wraca do normy.... dzisiaj podobna sytuacja z tym że dzisiaj mam wolne i się przyjrzałem temu bardziej dokładnie.

Na rotametrach przepływ jest ale minimalny, patrze na piec przytrzymuje reset i w info mam PR 51, czyli pompa leci na 51%, ale czemu ????

W instrukcji patrząc na parametry nie widzę nigdzie parametru aby ustawić na sztywno pompe dla c.o, albo możliwość podbicia min dla C.o. 

Proszę o pomoc, jak to ustawić aby działało. DOdam że ostatnio miałem problem z prądem i parę razy popsotsu byl zanik fazy wiec piec się wyłączał i włączał ( biła różnicówka ), wcześniej piec chodził cały czasz na 90% bo tak jest ustawiony max, albo poprostu nie zauwazylem ze spada, ale podloga zawsze byla taka na granicy lekkociepla/zimnawa a nie poprostu zimna..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak ślepy ja, faktycznie P14.

 

Hmm w l3 czasami nie przechodzi wtedy kiedy jest za mały przepływ i za szybko się nagrzewa ? przy dużym przepływie nie powinno to nastąpić. na razie ustawiłem na p14 - 90.

 

Wcześniej jak ustawiałem rotametry to 85% wydatku pompy to takie minimum dla mojej instalacji aby ustawić przepływy na rotametrach, poniżej nie ma wystarczającego przepływu dla instalacji.

 

Wiec w tej chwili mam:

min/max

p14 - 90

p18 - 95

Jeszcze pytanie od czego piec uzależnia zwiększenie/zmniejszenie obrotów pompy ? bo moje myślenie jest takie że ustawienie minimum poniżej wydatku potrzebnego do obsługi instalacji jest błędem.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak jest duży przepływ to wtedy wraca cieplejsza i potrzebuje mniej energii żeby podgrzać (tak źle i tak niedobrze). Ja bym zszedł do 80 %. 

Kocioł obrotami pompy reguluje sobie różnicę P13 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK mam włączoną funkcje eco ? poczytalem i mam mętlik w głwie czy ja wyłączyć czy nie ?

 

Z tego co rozumiem ECO jest po to zeby po nagrzaniu wody, utrzymywac jej temp "lekkim ciurkiem" zamiast nagrzewac pomieszczenia i stygnac, piec caly czas grzeje i nie dopuszzcza do wystygniecia - OK.

 

Ale jesli mam zasilanie jedynie pompa z pieca, to taki " ciurek" bedzie nie wystarczajacy... aby zasilic wszystkie obiegi podlogowki.

 

 

Wiec pytanie wylaczyc eco ?

czy moze pobawic sie p14 min, tak aby na kazdym przeplywomierzu byl przeplyw ale lekko mniejszy przy osiagnieciu parametrow ECO ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że idealnie jest jak pompa przy podłogówce pracuje cały czas, ale nic się nie stanie jeżeli zatrzyma się powiedzmy 3 razy na dobę na parę minut. Gorzej jeżeli z jakichś powodów pracuje w cyklu dajmy na to 5 min praca 3 min przerwa. 

Dlatego to pytanie, tylko mało precyzyjnie zadane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO właśnie pompa często się wyłącza, stąd to pytanie, precyzyjniej to od rana jest ok, a jak już podłoga się nagrzeje, to przechodzi w cykl 15 może 30min i nie załącza się po 3 ale później

 

Dlatego chciałbym wydłużyć prace pompy po zaniku palnika. Bo przeciez woda w podlodze wystudzi sie szybciej niz stojaca woda w kotle, i zanim kociol załapie aha trzeba grzac to cała woda w podłogówdze się wystudzi - przynajmniej tak mi sie wydaje.

 

 

PS. w instrukcji znalazlem taka wzmiankę w punkcie 2.4.5 w Uwagach jest napisane " Tryb pracy ECO jest nieaktywny w przypadku przejscia sterownika w tryb funkcji Pogodowej"

 

tzn. że jesli mam ustawiony param p15 - 1(eco włączone) to on i tak nie działa ? czy nie powinienem móc włączyć 1 a jakoś mam ją włączoną ? mam podłączoną pogodówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca. Nie widzę takiego wpisu w mojej instrukcji. 

A w odniesieniu do wyłączania się kotła i pompy, to może da się tak dobrać parametry, żeby się nie odstawiał. Podaj wszystkie parametry jak masz ustawione to może coś zaradzimy. A jeszcze pytanie, czy masz jakiś dodatkowy sterownik czy tylko czujnik zewnętrzny i kocioł puszczony na pracę ciągłą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podaje parametry:

NW - parametr nie widoczny

P01 00 40
P02 00 80
P03 00 80
P04 15 00
P05 45 00
P06 NW
P07 00 01
P08 00 01
P09 00 01
P10 00 01
P11 00 02
P12 00 01
P13 NW
P14 00 75
P15 00 01
P16 00 00
P17 NW
P18 00 95
P19 00 85
P20 00 05
P21 00 75
P22 00 00
P23 00 00
P24 00 20
P25 00 03
P26 00 01
P27 NW
P28 NW
P29 00 55

 

Reglulator to Termetowski TERMET ST-292 v2 ( bezprzewodowy)

https://www.termet.com.pl/produkt/termet-st-292-v2/16

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem parametry i takie spostrzeżenia. Jeżeli zdarza się blokada L3 przy startowaniu kotła to możesz jeszcze obniżyć P1 na 20. 

I jakoś nie mam przekonania do tej funkcji Eco. Próbowałeś ją wyłączyć i korzystać ze standardowej regulacji PWM z różnicą temperatury P13 np 6*

I czy regulator pokojowy wyłącza kocioł, czy kocioł nie osiąga temperatury w pomieszczeniu i następuje blokada L3? 

Bo może jeszcze obniżyć krzywą żeby dłużej dochodził do zadanej pomieszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie kocioł się wyłącza mimo nie osiągniętej temperatury przez regulator.

 

L3 się nie zdarza.

 

W ogóle kocioł grzeje tak żeby nie osiągnąć temperatury regulatora :) tylko trzyma 0,2 poniżej.

W sensie, jak ustawie na regulatorze 22 stopnie, to regulator nie przekroczy 21,8, gdy ustawie 23 to regulator nigdy nie pokaże powyżej 22,8 itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla mnie wyłącza go sterownik pokojowy, nie ma innej opcji. Albo gubi zasięg, albo jednak osiąga zadaną temperaturę i wyłącza. 

Zwiększ zadaną w pokoju (drastycznie na 27 *) i zobacz czy będzie pracować cały czas żeby ją osiągnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pracuje z domu i mam okazje obserwować zachowanie instalacji.

 

Możliwe ze masz racje i coś jest na linii piec - regulator albo regulator - odbiornik - piec.

 

Bezprzewodowy regulator ma odbiornikiem wyglądający jak zasilacz podpięty do pieca. Posiada on przekaźnik, jak regulator mówi grzej to zapala sie zielona lampka na zasilaczu i słychać cyknięcie przekaźnika z zasilacza.

 

Zauważyłem dzisiaj że:

- regulator mówi cały czas  grzej - miga cały czas słoneczko, temp. zadana 25st.

- rozdzielacze mają rotametry magnetyczne, jako że biuro mam blisko rozdzielacza to z otwartymi drzwiami słyszę jak obieg ustaje bo rotametry robią charakterystyczne cyk cyk :) jak po kolei tłoczki wracają na pozycje 0.

 

Taka sytuacja zachodzi mniej wiecej co kazde 5 minut :(

 

wiec się temu przyjrzałem bliżej

 

- regulator mówi grzej cały czas to się nie zmienia

- ale będąc w kotłowni słychać jak cyka przekaźnik z zasilania

- i wtedy przestaje grzać

- i znowu po 2 - 5 min zaczyna pracować ponownie

 

 

Co zrobilem:

- wyłączyłem ECCO

- odłączyłem odbiornik regulatora i zmieniłem P26 - 2 pogodówka bez regulatora

 

Dam znać pod wieczór moje obserwacje, puki co jak na razie chodzi cały czas.

 

PS. tak sie zastanawiam, jak przy opcji bez regulatora obniżyć na noc temperaturę.

 

Ogolnie temp. pożądana to dzien - 22 i noc - 19 może 20.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wykluczyć wpływ termostatu pokojowego należy wstawić zworę w miejsce wpięcia tego termostatu - czyli przywrócić stan fabryczny.

Ten objaw z wyłączaniem to to że kocioł za szybko osiąga temp zadaną wody - należy pewnie zmniejszyć moc grzania albo zwiększyć przepływ wody - prędkość pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.