Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pokój dogrzany, CWU dogrzane a zawór 4d otwarty


bamboy92

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób załączona powyżej progu

Następnie próg ustaw na 50 stopni 

Obniżenie pokojówki które miałeś to dotyczyło zadanej zaworu czy kotła?

Wejdź również w menu/ustawienia instalatora/regulator pokojowy/tryby regulatora i tam wyłącz sterowanie pompą i kotłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się co chcesz osiągnąć po dogrzaniu pomieszczenia. Jednym pasuje aby kocioł się wygasił i sterownik wyłączył pompy. Innym pasuje ciągła praca pomp i zmniejszenie wartosci zadanej mieszacza jak jest nagrzanie pomieszczenie

Zobacz co u Ciebie się sprawdzi

Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Darekgra napisał:

 

 

40 minut temu, Darekgra napisał:

Zrób załączona powyżej progu

Następnie próg ustaw na 50 stopni 

Obniżenie pokojówki które miałeś to dotyczyło zadanej zaworu czy kotła?

Wejdź również w menu/ustawienia instalatora/regulator pokojowy/tryby regulatora i tam wyłącz sterowanie pompą i kotłem.

 

Próg na 50? Teraz temperaturę zadania zaworu mam ustawiona na 40.

 

Jeżeli wyłącze sterowanie pompą i kotłem z regulatora to nie będzie tak że piec nie będzie wiedział jaka jest temperatura w pomieszczeniach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten próg odnosi się do aktualnej temperatury na kotle.

Piec wiedzieć nie musi :) ważne że sterownik będzie wiedział, ustaw obniżenie zadanej zaworu po dogrzaniu oraz dostosuj krzywą grzewczą do zapotrzebowania budynku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeszcze jedno pytanie. Jak mam ustawić żeby po dogrzaniu CWU i co wyłączyć zawór 4d? 

Wygląda to tak że temperatury CO i CWU osiągnięte. Na noc mam zadane 21stC na pokojowe czyli o 1st mniej niż w dzień. Teoretycznie do rana temperatura powinna się utrzymać na poziomie 21stopni. Wody gorącej w nocy też nikt nie używa. A zawór cały czas dąży do tego żeby uzyskać temperaturę zadana przez co wychladza piec.. Czy kocioł nie mógłby się całkiem wygasic i rozpalić dopiero gdy pokojowka da sygnał o tym że temperatura w pokoju jest za niska? Próbuje coś zrozumieć ze wcześniejszych odpowiedzi na temat ale te zmienianie ustawień mi nie wychodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez wyłącznie zaworu 4D, dobra bez znaczenia bo i tak niema takiej opcji bo jest to niepotrzebna.

Zawór 4D z CWU nie powinien mieć nic wspólnego, jak nie używasz cwu to ustaw obniżenie nocne.

44 minuty temu, bamboy92 napisał:

A zawór cały czas dąży do tego żeby uzyskać temperaturę zadana przez co wychladza piec.

Po to właśnie on jest aby utrzymywać temperaturę zadaną.

 

44 minuty temu, bamboy92 napisał:

Czy kocioł nie mógłby się całkiem wygasic i rozpalić dopiero gdy pokojowka da sygnał o tym że temperatura w pokoju jest za niska?

to jest do zrobienia za pomocą funkcji opisanej w instrukcji do sterownika jako Funkcja rozpalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bamboy92 napisał:

APC3

APC3 K czy slim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś mi podpowiedzieć jak to zrobić żeby jakoś sensownie ustawić ten piec? Bo teraz mam dogrzane CWU i CO. Temperatura kotła zadane również osiągnięta. Czyli wszystko przez noc mogłoby sobie po mału stygnac. Ale nie... Bo temperatura zaworu zadana nie została osiagnieta i zawór będzie pobierał ciepło z kotła żeby się dogrzac. Temperatura pieca zadana spadnie poniżej histeryzy i znowu rozpalanie. Nie wiem czy to zrozumiale opisałem ale mam nadzieję że da się coś z tego zrozumiec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra On ma pokojówke ST-292 v2, więc może sobie zaprogramować na niej przedziały godzinowe i temperatury jakie chce. A mieszacz będzie jedynie obniżał o kilka stopni po jej osiągnięciu. Jak za mocno wystudzi układ, to ramo żeby to ponownie wygrzać, spali więcej peletu  niż w nocy "zaoszczędził"

@bamboy92 Musisz zrozumieć, że kocioł i histereza kotła to jedno, mieszacz i histereza mieszacza - drugie a pokojówka oraz histereza temperatury w pokoju -trzecie. Sztuką jest tak ustawić, żeby wzajemnie sobie nie przeszkadzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 tak może ustawić pokojówkę wg widzimisię,

Wiem że to wygaszanie przez pokojówkę jest dla mnie osobiście słabe, samo rozpalanie (podsyp) pochłania mniej więcej tyle peletu co 1,5h pracy w Pid nadzór a potem jeszcze gonienie kotła bo na bank wystudzi się mocno, po kilku latach jeszcze problem cieknącego kotła.

Ale jeśli użytkownik się upiera :)

17 minut temu, bamboy92 napisał:

Bo temperatura zaworu zadana nie została osiagnieta i zawór będzie pobierał ciepło z kotła żeby się dogrzac.

Sam zawór sie nie dogrzewa on nie jest odbiornikiem ciepła tylko twój dom, a zawór pilnuje temperatury zadanej aby dogrzać dom a potem utrzymać temperaturę w instalacji aby pokryć straty ciepła Twojego domu. Trzeba to tylko logicznie wszystko wyregulować i ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy niczym się nie upieram. Chcę seansownie palić. Miałem nadzieję że ktoś mi podpowie w jaki sposób najlepiej użytkować piec. Co mi radzicie jako już doświadczeni posiadacze tego typu pieców? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, bamboy92 napisał:

Czy mógłbyś mi podpowiedzieć jak to zrobić żeby jakoś sensownie ustawić ten piec? Bo teraz mam dogrzane CWU i CO. Temperatura kotła zadane również osiągnięta. Czyli wszystko przez noc mogłoby sobie po mału stygnac. Ale nie... Bo temperatura zaworu zadana nie została osiagnieta i zawór będzie pobierał ciepło z kotła żeby się dogrzac. Temperatura pieca zadana spadnie poniżej histeryzy i znowu rozpalanie. Nie wiem czy to zrozumiale opisałem ale mam nadzieję że da się coś z tego zrozumiec. 

Moim skromnym zdaniem powinieneś uaktywnić funkcje rozpalania, uaktywnić ogrzewanie domu i odznaczyć, że używasz regulatora rs. Tak bynajmniej ja u siebie widzę. Kocioł dostanie sygnał i się powinien wygasić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może po kolei a postaramy się coś pomóc

wklej zdjęcia całej swojej instalacji przy kotle

opisz co masz, dokładnie jaki sterownik

czy masz zainstalowany emoduł, jeśli tak to było by fajnie jak byś wkleił plik z wszystkimi ustawieniami kotła

jeśli nie to musisz opisać, lub wkleić zdjęcia ostawień sterownika (całe menu podstawowe i instalatora) troch ochę tego jest i zęby sprawnie poszło trzeba wiedzieć wszystko ponieważ niektóre ustawienia mogą między sobą kolidować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gilal napisał:

Moim skromnym zdaniem powinieneś uaktywnić funkcje rozpalania, uaktywnić ogrzewanie domu i odznaczyć, że używasz regulatora rs. Tak bynajmniej ja u siebie widzę. Kocioł dostanie sygnał i się powinien wygasić

Jeśli ma duże odbiory to może to być bez sensu i nieuzasadnione ekonomicznie bo kociołek może rozpalać się co kilka godzin, może okazać się iż praca w nadzorze będzie bardziej ekonomiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem tylko kolega tak właśnie by chciał aby kociołek się wygaszał. Dlatego wcześniej pisałem, że trzeba to dopasować do swoich wymagań i instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak, wyłączyć mu regulator pokojowy w menu instalatora a załączyć na zaworze. Zadaną dać 65c histereza 15. Obniżenie pokojowki dać wstępnie na 5/6stopni. Kociołek będzie się wygaszał ale jak spadnie temp na CO do 50 znów rozpali. Tylko już szybciej się dogrzeje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku chyba najlepiej będzie powrócić do ustawień fabrycznych. 

Mam regulataror pokojowy tech st 292v2

Sterownik przy piecu APC3 zdj na dole

Tryb Pracy > Pompy rownolegle

Menu ustawien

>regulator pokojowy>regulator standard 1 (do wyboru jeszcze regulator spk lux, regulator standard 2,pokojowka pompa co) 

>ustawienia zaworów>zawór wbudowany1

>temperatura zadana 40

>Histeryza 2.0

>pogodowka wyl

>regulator pokojowy "spk lux standard" (i tu nie wiem czy dobrze zaznaczone mam bo do wyboru jeszcze "spk lux" i "regulator standard zaworu" 

>obniżenie pokojowki 20

>roznica temp pomieszczenia 0.5

>pokojowka pompa zaworu (odznaczona) 

>zmiana temperatury zadanej 1

 

Ochrona powrotu>wlaczona

Pompa zaworu>zawsze zalaczona

 

IMG_20200119_101910.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wszystkie zawory 3 i 4 D działają wszystkich firm jednakowo nie zależnie z jakim sterownikiem. Nie zamyka Ci do końca się zawór bo siłownik był źle założony.

Siłownik na zawór zakłada się tylko w pozycji jak jest sam zawór w połowie otwarty. Popatrz sobie na rysunek.

1550036055_OperaZdjcie_2020-01-19_105517_www_wita_pl.thumb.png.100a5798718851e33c53c6870889cdde.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kazio321 napisał:

A może by tak, wyłączyć mu regulator pokojowy w menu instalatora a załączyć na zaworze. Zadaną dać 65c histereza 15. Obniżenie pokojowki dać wstępnie na 5/6stopni. Kociołek będzie się wygaszał ale jak spadnie temp na CO do 50 znów rozpali. Tylko już szybciej się dogrzeje. 

Jak wyłączysz regulator to nie będzie działać nigdzie, aby regulator nie wygaszał kotła trzeba wyłączyć funkcję rozpalania w menu instalatora.

Aby kociołek rozpalał się od histerezy CO należy włączyć w menu PiDnadzór  funkcję wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że co? Ustawia regulator histereza 0.5

Sterowanie pompy regulatorem off

Temp załączenia pompy od 50c

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, bamboy92 napisał:

regulator pokojowy "spk lux standard" (i tu nie wiem czy dobrze zaznaczone mam bo do wyboru jeszcze "spk lux" i "regulator standard zaworu" 

tutaj ustaw standard

 

46 minut temu, bamboy92 napisał:

>obniżenie pokojowki 20

za dużo ustaw np. 4 stopnie

 

46 minut temu, bamboy92 napisał:

roznica temp pomieszczenia 0.5

to niema wpływu przy twojej pokojówce

 

46 minut temu, bamboy92 napisał:

pokojowka pompa zaworu (odznaczona) 

to wyłącz

 

46 minut temu, bamboy92 napisał:

>zmiana temperatury zadanej 1

również nie ma wpływu przy twojej pokojówce

 

46 minut temu, bamboy92 napisał:

Pompa zaworu>zawsze zalaczona

tu zmień na włączona powyżej progu i ustaw próg na 50 stopni

 

9 minut temu, Kazio321 napisał:

Że co? 

@Kazio321 no właśnie o co pytasz??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi Ci od pid nadzór to tak funkcja wygaszania off. Ale wtedy trzeba dobrze ustawić parametry na PID nadzór 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kazio321Jeśli wyłączy w pid nadzór funkcję wygaszania to kociołek będzie cały czas pracował w okolicach zadanej CO lub przechodził w nadzór, jeśli ma pracować zgodnie z histerezą CO to ta funkcja musi być włączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.