Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki piec + sterowanie


MajkB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję fachowej porady, jaki wybrać piec gazowy dla mojego domu. Gaz ziemny. Do tej pory ogrzewałem się piecem na pellet Haiztechnik 20kW i nie było problemu. Jedynie przy niskich temperaturach lub dużych wiatrach spalanie wzrastało dość znacznie. Do tej pory sterowanie ogrzewaniem wyglądało tak, że jeżeli chodzi o grzejniki zrezygnowałem z termostatu i korzystałem z głowic i dla podłogówki również zrezygnowałem z termostatu i sterowała nią pogodówka.

Dom 281m2 + garaż 63m2, dwie kondygnacje: PARTER 5 grzejników + drabinka w łazience + 85m2 podłogówki. Piętro 6 grzejników + drabinka w łazience, podłogówka tylko w łazience, sterowanie RTL (nigdy nie mogłem dobrać temperatury :-( ) Garaż 1 grzejnik + 1 drabinka w łazience, żeby temperatura nie spadała poniżej 5'C. Budynek b. dobrze docieplony 16cm styropian grafitowy, okna 3 szybowe, docieplenie poddaszy 40cm, mostków termicznych brak, zbiornik CWU 200l

W sklepie z piecami gazowymi zaproponowali mi piec kondensacyjny Junkersa (zapomniałem jaki model chyba 24kW) z płynną regulacją mocy, jednofunkcyjny, z możliwością sterowania dwoma obiegami, dla podłogówki sterowanie pogodówką, dla grzejników termostat, stwierdzili, że to aktualnie najbardziej oszczędne piece. Oprócz tego zasugerowali, żebym w kotłowni zainstalował sprzęgło z zestawami pompowymi dla dwóch obiegów i zainstalował nowy wkład kominowy, bo aktualny ma 150mm. 

Czy to dobre rozwiązanie, jaki konkretnie piec wybrać? Czy dokonywać zmian w kotłowni (sprzęgło itp.)? Czy piece Junkers są faktycznie najoszczędniejsze? Sterowanie termostatem dla dwóch kondygnacji, gdzie dół jest wspomagany podłogą wydaje mi się bezsensu. Dla podłogówki to wiadomo, że czujnik pogodowy, ale czy pompa ma chodzić na okrągło, czy powinna się sugerować jeszcze termostatem? Jeżeli wybiorę sterowanie głowicami, to czy piec powinien być doposażony w jakiś czujnik? Instalator powiedział mi, że przy gazie ziemnym warto zainstalować dodatkowy malutki zbiornik na gaz w kotłowni, żeby piec lepiej działał. W miarę interesowania się tematem każdy oczywiście poleca inną markę Vissmana lub Vailanta w szczególności. Zależy mi, żeby cały zestaw jaki zamontuję ładnie działał, temperatura w domu była optymalna i oczywiście żeby rachunki za gaz były jak najmniejsze. Dotychczas spalałem 5 ton pelletu na cały rok, co przy cenach z tego roku to 5 tys. zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym spalaniu to nie wiem czy na gazie będziesz miał taniej, do tego kocioł z odpowiednim osprzętem też swoje kosztuje.

Dlaczego rezygnujesz z pellet u ?

Ja bym zobaczył na instalację która obecnie masz, może tutaj są jakieś kwiatki przez które dużo spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnuję, bo pojawiła się możliwość skorzystania z dofinansowania i poprowadzili gaz koło mnie, wcześniej nie było. Pellet wymaga trochę obsługi, częstego czyszczenia pieca (zanieczyszczony pali więcej), czyszczenia tacy palnika - praktycznie co dwa dni, dostarczania, składowania, dokładania pelletu. Na dodatek cena pelletu z 750zł urosła do 1050zł i nadal rośnie :-(. Kupuję pellet jednego producenta, ale ze względu na składowanie, pellety z różnych dostaw mają różną wilgotność i wagę, a to znowu wymaga zmiany ustawień i ważenia pelletu. Także trochę zabawy jest. Biorę pod uwagę to, że mogę tracić więcej na ogrzewanie, pomimo, że przelicznik energii pokazuje, że koszty ogrzewania pelletem i gazem są bardzo zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym negował, bo sam mam gaz i jest świetnie, tyle tylko że u Ciebie dużo w kotłowni będzie trzeba zmienić a to sporo kasy.

Może zostawić tego pelletowca i dołożyć pompę ciepła, lub kocioł elektryczny plus panele pv ?

 

Jeśli jednak ostatecznie gaz to Junkers będzie ok, kolega @teres ma w tym spore doświadczenie co trzeba dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 17.01.2020 o 16:02, MajkB napisał:

Dom 281m2 + garaż 63m2, dwie kondygnacje: PARTER 5 grzejników + drabinka w łazience + 85m2 podłogówki. Piętro 6 grzejników + drabinka w łazience, podłogówka tylko w łazience, sterowanie RTL (nigdy nie mogłem dobrać temperatury :-( ) Garaż 1 grzejnik + 1 drabinka w łazience

Możesz to narysować w formie schematu? Zwłaszcza z uwzględnieniem czy rozdzielacze do podłogówki masz podłączone wprost z kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszystkie zawory są w kotłowni, to ja bym zrobił tak:
1) dał nowy kocioł Junkers ZSB 24-5C + sprzęgło + czujnik sprzęgła
2) dorzucił moduł MM100 do sterowania zaworem 3 drogowym do podłogówki

i masz wszystko ładnie ogarnięte przez kocioł Junkers. Ewentualnie możesz dorzucić jeszcze jeden moduł MM100 dla lepszego sterowania obiegiem grzejników, ale to niekonieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MajkB napisał:

Jak działa czujnik sprzęgła? Uruchamia piec gdy spada w nim temperatura wody?

A moduł MM100 steruje siłownikiem od zaworu 3 drogowego?

Tak MM100 steruje siłownikiem zaw.3D Ma odpowiednie styki do podłączenia siłownika i pompy.Sam moduł jest podłączony z kotłem magistralą e -Bus Masz zawory zwrotne w odpowiednich miejscach?jak w poniższym załączniku

hj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MajkB napisał:

Jak działa czujnik sprzęgła? Uruchamia piec gdy spada w nim temperatura wody?

A moduł MM100 steruje siłownikiem od zaworu 3 drogowego?

Ustawia temperaturę na sprzęgle (czyli na grzejnikach jeśli są podpięte bez zaworu 3D) według krzywej grzewczej.

MM 100 steruje siłownikiem zaworu 3 drogowego na podłogówkę według osobnej krzywej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, teres napisał:

Ustawia temperaturę na sprzęgle (czyli na grzejnikach jeśli są podpięte bez zaworu 3D) według krzywej grzewczej.

MM 100 steruje siłownikiem zaworu 3 drogowego na podłogówkę według osobnej krzywej.

Czyli, że piec grzeje wtedy kiedy dostanie informację ze sprzęgła. A co w przypadku gdy ta temperatura będzie za mała, aby dogrzać któreś pomieszczenie, gdzie znajduje się tylko grzejnik? Lub gdy np. w łazience będę chciał mieć temperaturę wyższą o jeden, dwa stopnie? Trzeba wtedy wybrać wyższą temperaturę na sprzęgle, aby dogrzała wszystkie grzejniki, a po uzyskaniu zadanej temperatury głowica wyłączała grzejnik? Czy w takim przypadku konieczny jest termostat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MajkB napisał:

Czyli, że piec grzeje wtedy kiedy dostanie informację ze sprzęgła. A co w przypadku gdy ta temperatura będzie za mała, aby dogrzać któreś pomieszczenie, gdzie znajduje się tylko grzejnik? Lub gdy np. w łazience będę chciał mieć temperaturę wyższą o jeden, dwa stopnie? Trzeba wtedy wybrać wyższą temperaturę na sprzęgle, aby dogrzała wszystkie grzejniki, a po uzyskaniu zadanej temperatury głowica wyłączała grzejnik?

Dokładnie tak, krzywą grzewczą sprzęgła dopasowujesz do grzejników. Na poszczególne pomieszczenia regulują głowice termostatyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.