Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosba o pomoc w ustawieniach


Chirro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dom ok 140m2, na dole podlogowka u gory 5 grzejnikow. Ocieplony 15cm i 15 welna dach. Kociol GB 062 24kw ze zbiornikiem CWU 200L i sterownik rc 310 na parterze. Z kotla wychodzi jeden obieg rozdzielany na zaworze trojdroznym (na zaworze mieszajacym afriso na podlogowke z rozdzielaczem na 7 obiegow) i pozniej zas powrot laczy sie do jednej rurki przed kotlem.

Szukam optymalnego ustawienia kotla zeby pracowal w miare stabilnie i ekonomicznie,chce utrzymywac w pomieszczeniu 22 stopnie a w obnizeniu 21. Problem jest w tym ze kociol zadal 50stC pochodzil chwile w tej temp, nastepnie obnizyl na 47, potem 45 i 40. Gdy obnizyl na 40 temperatura byla jeszcze ponad 46 i sie wylaczyl.. itak dziwnie pracuje takimi cyklami. Mimo ze ustawiona temperatura pomieszczenia 21,5 a ma ustawione 22.
Serwisant ustawil mi w ten sposob jak na foto. Dziwnie pracuje bo co chwile sie zalacza i wylacza, jak juz pracuje zmienia temperature zasilania.
Jak by to ustawic zeby sobie grzal stabilnie a jakos tak nie wariowal. Moze lepiej ustawic grzanie wg temp zewnetrznej. Ktos ma jakies sprawdzone ustawienia badz jakas podpowiedz?
pozdrawiam!

IMG_20200116_175014.jpg

IMG_20200116_175021.jpg

IMG_20200116_175031.jpg

IMG_20200116_175122.jpg

IMG_20200116_175145.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To ustaw 'wpływ pomieszczenia' na 0K.

 

Wlacz wg krzywej grzania i zobacz co będzie. Jak się włącza i wyłącza, to zmniejszasz punkt końcowy krzywej.

 

 

Albo zrobi się gdzieś za zimno, albo przestanie się wyłączać. Wtedy przestajesz zmniejszać.

 

Ps. Niedawno był prawie identyczny problem u kogoś... Poszukaj na forum. Też miał obwód podłogówki sterowany poza piecem i sterownik był w pokoju z podlogowka.

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie różnej temperatury w ciągu dnia chyba nie ma sensu, ponieważ ustawieniem na kontrolerze nie sterujęsz temperatura w żądnym pomieszczeniu.

 

Temperaturą w pokojach z grzejnikami sterujesz za pomocą termostatow.

 

Temperaturą w pomieszczeniach z podłogówką sterujesz za pomocą urządzenia, które steruje podłogówką .

 

Na sterowniku ustawilbym na 24h stała temperaturę 21stC. To jest temperatura neutralna na kontrolerze: wyłącza dodatkowe przesunięcia krzywej grzania.

 

Po ustawieniu 21stC (i ustawieniu wpływu pomieszczenia na 0K!!) całym systemem sterujesz tylko za pomocą krzywej grzania.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dom jest przegrzany, to obniz temperaturę w grzejnikach i podłogówce (odpowiednimi urządzeniami). Po co się męczysz?

Jeżeli piec się wyłącza, to obniz krzywa grzania.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego Chirro, miałem albo dalej mam z tym problem, ale już mi tak bardzo nie wadzi. 

Mianowicie, piec mi się włączał ok 100/24h, po wprowadzeniu ustawień, które zalecił mi gbbsoft udało mi się zredukować dużą ilość załączeń pieca. Od 3 tygodni próbowałem różnych zmian w krzywej, na chwilę obecną zostałem na p.pocz 25 i p. koń 60 przy temp max -20 stopni. 

Teraz mam około 50 startów dziennie, przy czym każde uruchomienie CWU to u mnie 2 starty palnika więc myślę, że około 20-30 razy to są same starty na CWU w zależności jak używamy. Spalanie za ostatnie 3 tygodnie wyszło mi 6m3/24. Przed grzebaniem w piecu miałem 7m3, przy bardzo podobnych temperaturach, albo nawet ciut cielpejszych. W domu mam cały czas 22,5 w pomieszczeniu gdzie jest sterownik i cała podłogówka, natomiast grzejniki na górze ustawienie na termostatcie 3, termometr w pokoju pokazuje 22-23 stopnie.

Może uda mi się jeszcze zredukować to jakoś ale i tak chyba nie jest źle skoro przy -8 w nocy i -4 dzień zjadło mi 7,2 m3.

Od razu napiszę, że przy ustawieniu wg, temp zewnętrznej pompa działa cały czas, nawet jeżeli piec nie grzeje. To tak abyś nie szukał później odpowiedzi jak ja dlaczego pompa działa cały czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale przykrecilem na termostatach u góry a na dol na podloge dalem na AFRISO pozycje 3 i podaje teraz jakies 29 stopni na podlogowke. No zobaczymy jak będzie, a mam pytanko czy ma to jakies znaczenie jakie ustawie ogrzewanie podloga czy grzejniki? Wplyw i tak mam na 0K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2020 o 10:28, Chirro napisał:

czy ma to jakies znaczenie jakie ustawie ogrzewanie podloga czy grzejniki? 

Z mojej wiedzy to ustawienie wpływa na dwie rzeczy:

- mnożnik (1 czy 3) używany przy liczeniu przesunięcia krzywej przy różnicy miedzy temperaturą zadaną w pokoju na sterowniku a temperaturą zmierzoną przez niego w pokoju, pomnożone to przez 'wpływ pomieszczenia'

- mnożnik (1 czy 3) używany przy liczeniu przesunięcia krzywej w sytuacji, gdy temperatura zadaną w pokoju na sterowniku jest inna niż 21stC.

Więc: jak (a) ustawisz 'wpływ pomieszczenia' na 0K oraz (b) 21stC na sterowniku, to wg mnie (choć mogę się mylić) ustawienie 'czy grzejniki czy podłogówka' nie ma wpływu.

 

PS. Przy +8stC na zewnątrz to mi też już zaczyna taktować. Przy +15 to ja mam ustawiony 'tryb letni', aby się w ogóle wyłączył, bo taktowanie jest tak duże, że nie ma sensu w ogóle grzać.

PS2. Dla każdego domu zawsze istnieje taka temperatura na zewnątrz, przy której każdy piec zacznie ci taktować. W końcu przy +20 na zewnątrz każdy piec musi na 100% taktować, no chyba, że ktoś ma ustawiona +30stC w środku... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.