Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejniki spięte z naczyniem nie grzeją


bartek1972

Rekomendowane odpowiedzi

Mój problem jest następujący. Posiadam instalację rozprowadzoną w domu dwupiętrowym z kotłem na paliwo stałe (ekogroszek). Wszystkie linie grzeją prawidłowo oprócz jednej, która jest na II pietrze - dwa grzejniki. Jeden grzejnik grzeje tylko na 1/3 wysokości (od góry) drugi praktycznie wcale. Linia spęta jest z naczyniem wzbiorczym  otwartym (150 l). Na pierwszym grzejniku jest zwykły zawór kulowy na drugim jest zawór termostatyczny ( dość stary powyżej 10 lat). Są dni kiedy instalacja się "obudzi" i zaczyna lepiej grzać potem "umiera". Kocioł mam ustawiony na 60 stopni. Na tą częśc instalacji nie ma zaworu różnicowego także ta temp. idzie bezpośrednio na zasilania. Powrót przy piecu i grzejnikach lodowaty. Pomocy, już trzech fachowców próbowało rozwikłać tą zagadkę i nic. Pompę próbowałem na różnych prędkościach i zauważyłem, że im większa prędkość tym gorzej grzeje. W załączeniu uproszczony schemat.

shcemat instalacji co.cdr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zamiast do grzejników wali do naczynia i tu jest problem.Pompę przełóż na powrót i zlikwiduj połączenie naczynia z rurą  powrotną do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.a048c74a7153dd73de6cccf3b8206e63.png

Przede wszystkim poprawnie zabezpieczyć kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pomoa będzie pchała wodę na grzejniki z wyłączeniem naczynka, ale musi być zrobione jak gmaj22 narysował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedna sytuacja. Przed naczyniem na zasilaniu mam zamontowany zawór odcinający, który ma służyć odcięciu zasilania w przypadku konieczności demontaży naczynia. Jeżeli przydławię zasilanie, które idzie do naczynia, poprawa obiegu wody jest nieznaczna a praktycznie żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum to jeśli masz teraz nagrzaną instalację to ciśnienie się wyrównało w całej instalacji i jeśli zamkniesz zawór do naczynia to nic nie wykaże,  ale jeśli podniesiesz temperaturę na kotle to już powinno pokazać, mało tego jeśli będzie spadać temperatura to może zassać powietrze do układu. Pamiętaj co może się zdarzyć jeśli zakręcić (boom) więc nie kombinuj z tym zaworem, a najlepiej to pozbądź się go. Nie jestem specjalistą ale gmaj22 narysował ci jak to ma być i nie ma na tym odcinku do naczynia niczego prócz gołej rury, a także bartek1972 potwierdza to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2020 o 10:38, gmaj22 napisał:

image.png.a048c74a7153dd73de6cccf3b8206e63.png

Przede wszystkim poprawnie zabezpieczyć kocioł.

Mam jeszcze ostatnie pytanie. Chcę założyć nowe naczynie, czy wystarczy jak podepnę tylko rurę zasilającą nie łącząc jej (tak jak na rysunku) z wejściem dla rury powrotu? Niektóre naczynia mają tylko jedno wejście i wyjście na przelew. Czy mogę takie zamontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem tak jak polecał gersik "Pompa zamiast do grzejników wali do naczynia i tu jest problem.Pompę przełóż na powrót i zlikwiduj połączenie naczynia z rurą  powrotną do kotła. "

Był to dla mnie najszybszy i najtańszy sposób. Jednak ta operacja praktycznie nic nie dała. Nadal powrót jest zimny mimo zainstalowania pompy. Jeżeli odkręcę rurę powrotną od pieca to praktycznie nie ma w niej ciśnienia mimo pracy pompy. Woda wychodzi przerywanym strumienie pod bardzo niskim ciśnieniem. Jeżeli chodzi o naczynie to odciąłem powrót a rurę powrotną od naczynia połączyłem z zasilającą. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie lub schemat po przeróbce. Może na pozostałych grzejących "liniach" potrzebne jest kryzowanie. Przymknij lekko te grzejniki które najbardziej się rozgrzewają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem. Kocioł ogrzewa dwa piętra i na każde piętro jest osobna instalacja z osobną pompą z tego jednego kotła?

To słabe ciśnienie wypływa z kotła czy z pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na drugie piętro jest osobna pompa?

 Narysuj schemat całej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bajzel - człowieku czemu od początku nie narysowałeś jak wygląda cała instalacja? 

Pompy na obie kondygnacje powinny być wpięte równolegle na zasilaniu za zaworem 4d. Na 90% wystarczyłaby jedna na całą instalację . Tą drugą zamontuj na powrocie zaworu 4d do kotła i powrót będzie dogrzany. Bo czemu teraz miałby być dogrzany - pompa z piętra jest wpięta bezpośrednio w kocioł z pominięciem 4d i po drugie brak pompy w obiegu kotłowym.

Druga sprawa to przy pompie na powrocie naczynie powinno być na wysokości min 2m nad najwyższym grzejnikiem. Jeżeli jest za nisko może wyrzucać wodę przez naczynie co powoduje zapowietrzanie instalcji. Przy pompie na powrocie zapowietrzać się może przez odpowietrzniki automatyczne po stronie ssawnej pompy

image.thumb.png.1dcc02928e9d649a78b688e11956f329.png

po tej przeróbce naczynie tak jak jest teraz jest błednie podłączone(już tego nie zmieniałem) Trzeba podłączyć rurą wprost z kotła

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bartek1972 napisał:

Mam duży problem, żeby przejść bezpośrednio rurą do naczynia. Konieczne jest przebicie się przez trzy stropy, uszkodzenie podłogi w dwóch mieszkania itd.

Nie potrzeba takich kombinacji - wystarczy przełożyć pompę na ostatnim piętrze z powrotu na zasilanie i będzie OK - wtedy naczynie wystarczy że będzie ok 0,5m nad najwyższym grzejnikiem.

forum co.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zamknąć instalację kocioł musi być dopuszczony przez producenta do pracy w układzie zamkniętym(potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia) Gdy kocioł nie może pracować w układzie zamkniętym jest jeszcze opcja z wymiennikiem płytowym.Wtedy kocioł pracuje w układzie otwartym(naczynie w kotłowni) a instalacja w układzie zamkniętym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Tu idealnie pasowałby układ z wymiennikiem płytowym. Naczynie bezpośrednio nad kocioł. Cały obieg grzewczy po stronie wtórnej zamknąć i napędzać jedną pompą. Po stronie pierwotnej dwie małe pompy do CWU i wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.