Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa IBO 25-60/180 - dziwny hałas


rmj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam pompę CO  IBO OHI 25-60/180  od jakiegoś czasu pompa na 1 biegu wydaje dziwny dźwięk jakby włączony odkurzacz . Pomagało przełączenie na 2 bieg i praca na tym biegu niestety teraz ten sam dźwięk występuje na 1 jak i 2 biegu. Pompa odpowietrzona. Czy ktoś wie co może być nie tak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to co?

Te pompy to wytrzymują 1- max 2 sezony i do wymiany, jak każda skośnooka.

Przyczyn może być dużo - coś z łożyskami, coś z wirnikiem silnika i wyważeniem , coś z wirnikiem pompy  - to trzeba sprawdzić , ale lepiej kupić nową.

Jak pompa była głośna na 1 biegu a na drugim nie to znaczy że wibracje przechodziły w zakres wyższych częstotliwości i nie były słyszalne ale jak się mocniej wyrobiło,

to są słyszalne na obu biegach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. U mnie wytrzymała 2 miesiące. A co polecasz z nowych pomp GRUNDFOS ALPHA 1L 25-60 180 czy  Ferro 25-60 180 lub jakaś inna propozycja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LFP EXPERIA 25-60/180 czy zwykła LFP 25-60/180 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jednorodzinny Powierzchnia do grzania około 150m kw. Nie posiadam ogrzewania podłogowego. Grzejników posiadam 14 sztuk.

Na piętrze mam problem z jednym grzejnikiem przy pompce IBO 1 i 2 bieg nie radzi sobie ( grzejnik grzeje do połowy) muszę przełączyć na 3 bieg wtedy grzejnik od góry do dołu grzeje jednakowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem zamów Hydraulika który będzie potrafił zrównoważyć przepływy w instalacji. Jeśli nie masz zaworów na powrotach grzejników trzeba je zamontować. Pozdrawiam Hermogenes

Np. taki lub innej firmy

https://onninen.pl/pl-PL/regutec-dn15-1-2-grzejnikowy-zawor-odcinajacy-katowy-nikiel-0355-02-000-imi-heimeier,HAV188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rmj napisał:

Dom jednorodzinny Powierzchnia do grzania około 150m kw. Nie posiadam ogrzewania podłogowego. Grzejników posiadam 14 sztuk.

Na piętrze mam problem z jednym grzejnikiem przy pompce IBO 1 i 2 bieg nie radzi sobie ( grzejnik grzeje do połowy) muszę przełączyć na 3 bieg wtedy grzejnik od góry do dołu grzeje jednakowo.

Kolego, metrów mamy tyle samo, do tego grube, stalowe rury, 103 żebra alu i 2 spore grzejniki C22 + 2 drabinki. Pompa Wilo mniejsza od Twojej obrabia obie kondygnacje na połowie mocy. Brak Ci tego o czym pisze @Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentuje się grzejnik na przedpokoju . Rury mam 1/2 cala piony.

 

20200113_170011.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Jak to co?
Te pompy to wytrzymują 1- max 2 sezony i do wymiany, jak każda skośnooka.

Ja jestem wyjątkiem potwierdzającym regułę bo u mnie taka pompa.zamontowana przez dewelopera wytrzymała 4 sezony. W tym roku wymieniłem na taką z autoadaptacją bo miałem problem z gwizdaniem w grzejniku łazienkowym po zamknięciu głowic termostatycznych. Stara poszła do pudełka i na półkę na wszelki wypadek.

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, rmj napisał:

Tak prezentuje się grzejnik na przedpokoju . Rury mam 1/2 cala piony.

Tym dolnym zaworem przydław grzejniki na parterze, szczególnie te mniejsze np ten na co masz na zdjęciu.

Jak to wykonasz to ten co nie grzeje będzie grzał jak trzeba z pompą 25/40.

Co do pomp ibo to kiedyś były trochę lepsze, wiem to gdyż ibo miała siedzibę w tej samej wiosce co moja firma i kilka razy miałem namawianie na towar od nich.

Teraz ibo jest dużo dalej , więc mam spokój.

Ja takich pomp nie uznaję tylko - grundfoss forever!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie montuj w ten sposób głowic, bo będą zawyżać. Tzn. ustawione np. na 20 C, będą zamykać już przy 17-18 C. 

Głowica pokazana na zdjęciu to bodajże jedyny niedopuszczalny sposób montażu.

Jeśli głowica za bardzo wystaje, np. w wąskim przejściu, można dać grzejnik typu VK lub tzw. zawór termostatyczny kątowy trójosiowy- figura specjalna, gdzie głowica jest w osi grzejnika (na przedłużeniu śrubunka). Na grafice to zawór w lewym dolnym rogu.

image.jpeg.ae1260c22efdfd5b250f5271ae318a41.jpeg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 8 lat skośnookiego "global trade", działał niezawodnie (teraz leży jako rezerwa). Teraz od 1,5 roku mam energooszczędną IBO. Poczekam czy potwierdzą się opinie forumowych ekspertów co do trwałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Ja jestem fanem elektronarzędzi z Lidla. Wyrzynarka i wkrętarka jeszcze żyją, a robotę zrobiło to niesamowitą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internetach piszą, że tylko niebieski bosch i metabo, bo lidl to szajs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu ;-) moja instalacja jest do wymiany. Część tej instalacji pamięta lata 80 :-) a wiadomo budowało się z tego co było czyli raz 3/4 cala rurka kawałek dalej 1/2 cala i spawane łączenia itp. przykład na zdjęciu wyjście z pionu na grzejniki

20191219_123446.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa stopniowanie średnic  , a znajdź teraz taką stal na rurki  jak kiedyś ? A czy do wymiany to sam osądż może trzeba by częściej jak raz na 30 lat ją wypłukać .

 

48 minut temu, o6483256 napisał:

W internetach piszą, że tylko niebieski bosch i metabo, bo lidl to szajs.

Ja też nie wierzyłem dopóki  nie zacząłem używać już parę lat , a może to konkurencja sieje zamęt  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z instalatorem który podłączał mi piec i mówił mi, że nie może być tak jak Ja mam czyli zasilanie od pieca 3/4 kawałek dalej 1/2 cala i łączenia spawane. Główne piony mam już 1/2 cala ale w piwnicy przeplatanka.

Instalacja nigdy nie była płukana. Nie wiem jak wykonać i jaki środek użyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio płukalem 28 letnią instalację wodą i pompą od hydroforu :-) Wyszło idealnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentuje się moja instalacja z wadliwą pompą IBO

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/30746-palnik-sv200/?do=findComment&comment=493707

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.