Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Bio Efekt 17kw PROŚBA O POMOC ograniczenie spalania


Evqa

Rekomendowane odpowiedzi

Również budowalem dom i jest tysiąc innych spraw które wybijaja tok prawidłowego myślenia. 2 sprawa to człowiek zaufa takiemu hudraulikowi, który nawymysla na czym on się nie zna i w ogóle. A później wychodzą takie tematy. Niektórzy są chciwi i żerują na ludzkiej naiwności. Dobrze ze jest jeszcze takie forum i ludzie którzy bezinteresownie potrafią pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Evqa napisał:

@marekd Kto chciał mi pomóc, ten pomógł. Mówienie mi, co powinnam zrobić, kiedy już mleko się rozlało jest trochę nie na miejscu. Dom budujemy pierwszy raz w życiu i gdybyśmy mogli cofnąć czas, to milion rzeczy zrobiliśmy lepiej/taniej/korzystając z usług kogoś innego. 

 

Mój kolega mówi że pierwszy dom buduję się dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zaworu zwrotnego za pompa kotlowa :( A powrót z podłogówki podłączyl do zawory 3d następnie zz i do powrotu z grzejników? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót z podłogowki jest do dobrze:)

Powrót trójnik prawo zawór a lewo zz i powrót główny do 4D.

 Co do zaworu za kotłową... Opisywałem kiedyś w swoim wątku bo miałem złe doświadczenia z nim na powrocie za pompą kotłową. W sumie czemu ma on służyć? Jak niema pompy kotłowej woda się nie "cofa" a jak już jest pompa to może się cofać? Ja mam bez i żadnych nieprawidłowości w pracy instalacji nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwu nie cofnie wody do 4d bo zasilanie jest z kotł, a równowaga w obiegu musi być. Skoro bez pompy kotłowej nie cofa to i z pompą nie cofnie tym bardziej. 

Poza tym CWU u @Evqa jeszcze nie było używane i jest zamknięte więc nie mogło mieć wpływu na obieg wody i temperaturę powrotu. CWU w ich instalacji na rurkach 28mm jest tak sprawne że działa nawet grawitacyjnie, wolno ale dogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jest zalecane i dużo osób go ma ale i dużo niema. W moim przypadku  z zaworem ZZ na kotłowym pojawiał się problem taki że przy małym otwarciu zaworu 4d i przy wyłączonej pompie kotłowej (symulowana awaria), pompa CO nie była w stanie otworzyć zaworu zz na powrocie.

Będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączy priorytet CWU, zamknie siłownik i będzie OK.

Co do montażu tego ZZ na powrocie podłogówki mam jedna uwagę: należało tam chociaż z jednej strony wlutować śrubunek z nyplem. Co w sytuacji wymiany tego ZZ?  Cięcie i lutowanie na nowo....

image.jpeg.c8362de47866745e69345f6398860a31.jpeg

I "kapturki" na odpowietrznikach automatycznych muszą być zakręcone.

image.png.3901f373bfe8709e4fa2536983d4dd48.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt śrubunek mógł być przy zz ale było by go chyba ciężko tam wcisnąć brak miejsca, jest śrubunek przy samym zaworze 3d więc da się go wymienić lekko odchylając pionową rurkę powrotu.

@gmaj22 w czym ten priorytet pomoże? Bo się trochę zgubiłem pomiędzy postami.

Jest jakiś sposób aby zablokować obieg grawitacyjny na CWU? Czy tylko przymknięcie zaworów kulowych i niech pompa pokazuje co potrafi?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się.... Przecież nie obróci pionowej rurki powrotu wraz z trójnikiem, żeby wykręcić poziomą z ZZ. Ale to szczegół.

Priorytet zamknie mieszacz 4D  i wyłączy pozostałe pompy, stąd obieg CWU nie wpłynie ujemnie na pozostałe obiegi. Ochrona powrotu i tak nie jest wtedy potrzebna.

Sądzisz, że będzie na CWU obieg grawitacyjny w momencie, kiedy będą pracować pompy CO i PODŁ.? Obawiam sie raczej, że skoro nie ma ZZ na obiegu CWU, to pozostałe pompy będą podciągać z bojlera i na trójniku do CWU utworzy sie mieszacz. 

 Ale to "gdybanie" bo nie byłem na wizji lokalnej i nie wiem, jak sie ta instalacja zachowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 no fakt masz rację brak lewego gwintu. ZZ z mosiężnym trzpieniem więc może trochę wytrzyma.

@gmaj22 co do CWU zawór ZZ za pompą CWU jest co mnie właśnie zaskoczyło że grawitacja go otworzyła. Wcześniej nie zaobserwowałem grawitacji na tym obiegu a wczoraj po uruchomieniu kotła wraz z obiegiem co i podłogi, po poprawkach taka sytuacja miała miejsce. Zobaczymy może po uruchomieniu pompy kotłowej obieg CWU zostanie przyblokowany poprze zwiększone ciśnienie na powrocie co "dociśnie" zz cwu i nie pozwoli na obieg grawitacyjny. Również podgrzanie zasobnika(teraz jest kompletnie zimny 10stopni z uwagi na nieużywanie cwu) zniweluje grawitację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiecie, ale w Sasie gdy włączy się priorytet CWU i nawet tryb letni to i tak włączy się pompa podłogowa od progu załączenia a to skutkuje otwarciem się zaworu 4d :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jest to jest błąd sterownika techa.

U @Evqa pompa podłogowa jest jako dodatkowa 1 na 3d, wydaje mi się że 4d nie powinno się otworzyć, także przy trybie letnim również trzeba będzie ręcznie wyłączyć w sterowniku pompę dodatkową.

@Kazio321 znasz ten sterownik pewnie lepiej st 555p, właśnie w ustawieniach pomp dodatkowych jest taki parametr jak zadana zaworu, nie wiem co on zmienia, jest też w ustawieniach serwisowych 5162 coś takiego jak funkcja przepływu... Domyślnie włączona. Pojawiły się te opcje po aktualizacji sterownika, wiesz może jakie jest ich zadanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To otworzą się 2 zawory:( Ja u siebie zawór 4d włączam tryb ręczny a pompę podlogowa ustawiam na czujnik "bufor" i się nie załącza ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu to jest... Niestety to tylko tech. W tym wypadku używanie trybu letniego i priorytetu traci sens bez dodatkowych kombinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_20200115_123815_pl.techsterowniki.emodul.thumb.jpg.4551856845f8ff6cd052d126585b4f8f.jpgScreenshot_20200115_123623_pl.techsterowniki.emodul.thumb.jpg.b3b599d7e4c8920400e4696ae3828f7d.jpgW ustawieniach pomp dodatkowych nie ma parametru "zadana zaworu" są tylko takie parametry. A funkcja przepływu to jest mierzenie ilości podawanego powietrza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w pompę podłogi a następnie w ustawienia jej algorytmu.

Ok tak też się trochę domyślałem z tym przepływem tylko po co w tym wypadku drugi parametr hallotron wł/wył również w tym menu serwisowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haltron jest od dostarczenia powietrza a przepływ od jego mierzenia. A co do funkcji zadana zawory mogę jej nie mieć. Dzisiaj zaktualizuje sterownik to dam znać za co on odpowiada ;) W tym palniku Multi Flame jest coś takiego jak AIR FLOW CONTROL. I to jest ta opcja przepływu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no co Ty hallotron jest użądzeniem do mierzenia przepływu, powietrze dostarcza dmuchawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam coś mi się pokrecilo. Haltron jest do mierzenia. A dodatkowa funkcja przepływu do lepszego procesu spalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co ta funkcja dokladnie powoduje... oprócz włączenia na sterowniku, bo żadnego dodatkowego elementu w tym palniku niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.