Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rodzaj rodzielacza dwufunkcyjnego


KamilLBN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem w trakcie remontu/przebudowy domu.  W pokojach zostają grzejniki panelowe, w przedpokoju,kuchni łazience będzie podłogówka. Wyszło po 5 grzejników i 5 pętli.  Chciałbym to ogarnąć jednym rozdzielaczem dwu funkcyjnym.   Zasilanie to kocioł na pellet i być może w przyszłości zostanie zastąpiony kotłem gazowym. 

Znalazłem takie dwa rozwiązania. 

spacer.png

spacer.png

Chodzi mi tylko o to które rozwiązanie lepiej się sprawdzi w instalacji mieszanej?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do kotła gazowego kndensacyjnego lub pompy ciepła,  to żadne z powyższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest do wszystkiego to jest do niczego-tyczy się rozwiązań chcianych przez autora postu.Żeby było to rozwiązanie uniwersalne (przyszłościowe)to należy zrobić dwa obiegi:osobny obieg grzejnikowy z pompą i osobny na ogrzewanie podłogowe z zaworem 3D z siłownikiem+pompa.Z tym że do kotła na pellet dla ochrony powrotu przydałby sie zawór stałotemperaturowy+pompa+sprzęgło.Niestety przy późniejszym kotle gazowym gadżety z poprzedniego zdania będą zbyteczne bo przy tak małej instalacji poszłoby to bezpośrednio z kotła gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sprzęgło i tak będzie potrzebne do gazowego - zostanie tylko niepotebny 3d do ochrony powrotu o wartości ok 300żł. No i pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest instalacja mieszana (podłogówka i grzejniki) to nie ma znaczenia rozmiar instalacji- będą dwa niezależne obiegi które należy odseparować od kotła sprzęgłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy różne zdania na ten temat) Wg.mnie jak przepływ w instalacji jest poniżej ok.1000l/h to pompy wiekszości kotłów dadzą radę.Grzejniki są zasilane z kotła a do podłogówki zaw.3D z siłownikiem i pompa.Oczywiście nie obejdzie się bez modułu mieszacza a nie każdy producent kotłów posiada w swojej ofercie takie rozwiązanie.Ale np.Junkers MM100 czy Vaillant VR70 mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wtedy pompy na odbiorach pracują w szeregu z pompą kotłową. A powinny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinny. Ale jest specjalny zawór mieszający "6-drogowy" który spełnia rolę sprzęgła i rozdziału na dwa obiegi. I to wszystko na jednej pompie :) Jak znajdę to wkleję. Z tym że to tylko do kondensata.

Mam... Primo Box:

2www.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że wszystko musi być w szafce? Całe sterowanie i mieszanie w kotłowni pod spodem, w szafce jedynie rozdzielacze na poszczególne sekcje/grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat ok. Rozumiem że na grzejnikach termostaty? Oczywiście zabezpieczenie musi być. Układ zamknięty jeśli producent kotła zezwala. Do grupy bezpieczeństwo jeszcze wężownica schładzająca albo zawór dwufunkcyjny dbv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak na grzejnikach będą termostaty. 

Zatem już wiem że muszą być dwa rozdzielacze, ale  naszła mnie kolejna wątpliwość.

Czy jeżeli zastosuje  VTA 522 Kvs 3,2   50-100m2 + pompa

oraz

VRG 132 Kvs 2,5 do 16 kW+ pompa + siłownik  i spięte to  Sprzęgło hydrauliczne SHE 40 – OC

Czy  to już wystarczy bezpośrednio do rozdzielczy, czy przy rozdzielaczach muszą być dodatkowe pompy?  Odległość tyg grup pomp to ok 2m.  

Może to głupie, ale nie mam pewności...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.