Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Jedno Czy Dwufunkcyjny?


majre

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

Pytanie jak w temacie, wiem że nie raz się pojawiało ale pozwoliłem sobie je zadac Wam ponownie.

 

Bylem zdecydowany na piec jednofunkcyjny z zasobnikiem Junkersa.

Dom 122m2, zbudowany z porothermu, docieplony styropianem 12 stką, okna termoplast.

 

Dom kupiłem w stanie deweloperskim, poprzedni właściciel rozprowadził ogrzewanie w tym wyprowadzenie pod grzejniki.

Pozostał "tylko zakup pieca".

Dziś instalator namieszał mi w głowie. Stwierdził że układ poboru cieplej wody w domu jest dobrze zaplanowany (zlew w kuchni 0,5 m - za ścianą łazienka tak samo, górna łazienka ok 3m), więc piec z zasobnikiem jest zbędny i szkoda kasy (i miejsca - tego mam mało w pomieszczeniu gospodarczym przeznaczonym między innymi na piec, pralkę i filtr do wody). Co Wy możecie mi doradzić. W starym domu miale wodę ogrzewana junkersem gazowym więc do dłuższego oczekiwania na wodę jestem przyzwyczajony, ale zawsze nowe może być lesze:).

Zależy mi głównie na tym aby nie było spadku ciśnienia i temperatury wody kiedy uruchomi się dwa pobory wody jednocześnie, oraz na obniżeniu kosztów eksploatacji. Dodam że mam bardzo kiepską wodę b. dużo kamienia (stad montaż filtrów do wody).

Ponadto instalator jest zdania, że skoro nie ma poprowadzonej cyrkulacji tak ważnej w przypadku pieca jednofunkcyjnego, należy wybrać dwu funkcyjny. - (czy jest sens "dorabiać" cyrkulację kiedy wewnątrz mam zaszpachlowane i dwa razy zagruntowane?

 

Dzieki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Postaram sie pomoc.

 

"Dom kupiłem w stanie deweloperskim, poprzedni właściciel rozprowadził ogrzewanie w tym wyprowadzenie pod grzejniki"

 

- Pytanie czy sa już grzejniki zamontowane czy wystaja tylko same rurki. Należy przeanalizować dobór grzejników ze względu na ich moc przy uwzględnieniu jakim parametrem chcemy wygrzewać instalacje. Jak i jakiego rodzaju kocioł chcemy zakupić niskotemperaturowy czy kondensacyjny.

 

"Pozostał "tylko zakup pieca"."

 

- można przyjąć "tylko" ale jeśli nam nie zalezy lub mamy wielcej kasy do wydania na ewentualne błędy popełnione przy zakupie urządzenia.

 

"Dziś instalator namieszał mi w głowie. Stwierdził że układ poboru cieplej wody w domu jest dobrze zaplanowany (zlew w kuchni 0,5 m - za ścianą łazienka tak samo, górna łazienka ok 3m), więc piec z zasobnikiem jest zbędny i szkoda kasy (i miejsca - tego mam mało w pomieszczeniu gospodarczym przeznaczonym między innymi na piec, pralkę i filtr do wody). Co Wy możecie mi doradzić. W starym domu miale wodę ogrzewana junkersem gazowym więc do dłuższego oczekiwania na wodę jestem przyzwyczajony, ale zawsze nowe może być lesze:)."

 

- Brawo za rozkład instalacji i idealne usytuowanie pomieszczeń. W takiej instalacji nie ma różnicy jaki system zastosujesz. Kocioł z zasobnikiem czy przepływowy. Nie masz wielu punktów poboru wody. rzepływowy nie znaczy gorszy. kwestia ciśnienia wody w instalacji i jakości wykonanej instalacji c.w.u. bez zbędnych przewęzeń.

 

"Zależy mi głównie na tym aby nie było spadku ciśnienia i temperatury wody kiedy uruchomi się dwa pobory wody jednocześnie, oraz na obniżeniu kosztów eksploatacji. Dodam że mam bardzo kiepską wodę b. dużo kamienia (stad montaż filtrów do wody)."

 

- Spadki są wtedy kiedy masz mega wylewki, a za malą średnice instalacji cwu. To jest raczej kwestia techniczna. Na rynku są urządzenia dwufunkcyjne, dzieki którym masz komfort użytkowania w dwóch punktach poboru. Obnizenie kosztów to zapewne kocioł przepływowy, który jest ekonomiczniejszy w przypadku podgrzewu takiej ilości wody jaka aktualnie potrzebujesz. Kocioł z zasobnikiem podgrzewasz wode i tracisz na jej stygnięciu. Efektywność i ekonomia przygotowania wody, to inaczej ilość mocy przezkazana na jej przygotowanie oraz jej efektywne przekazanie zagospodarowanie, Tutaj nie ma dużego wyboru większość producentów oferuje 24-30kW na potrzeby cwu. w urzadzeniach przeplywowych. Ale pytanie na ile sa w stanie zmodulowac moc w przpadku przejścia na c.o. i realizowanego podgrzewu jesienia i wiosną. Gdzie potrzebujesz minimalna moc do dogrzania niewielkiego budynku. Hm i tu zaczynaja sie schody z ekonomia i komfortem. Jak nastawisz sie na duzą moc zabezpieczajaca odpowiednie przygotowanie cwu to tracisz na minimalnej mocy. Oczywiście sa produkty na rynku gdzie przygotowuja dużo wody przepływowo z efektywnościa ok 95,1% i moduluja przyzwoicie 1/5 ale nie za 6000 czy 7000 tyś. Dodam ze 24kw kocioł z zasobnikiem ma efektywnośc w zalezności od zastosowanej wężownicy w zasobniku i automatyki 50-55%. Martwił bym sie kamieniem bo przepływowe maja wymienniki płytowe które sie zatykaja przy twardej wodzie i trzeba je częściej płukac. Na to jest też rozwiązanie np kotły z wymiennikami rurowymi i małymi buforami wodnymi kilkunasto litrowymi. jest to rozwiaznie oszczędne przepływowe ale przystosowane na twardą wode. Akurat tutaj zzastanowił bym sie nad takim własnie rozwiazniem.

 

"Ponadto instalator jest zdania, że skoro nie ma poprowadzonej cyrkulacji tak ważnej w przypadku pieca jednofunkcyjnego, należy wybrać dwu funkcyjny. - (czy jest sens "dorabiać" cyrkulację kiedy wewnątrz mam zaszpachlowane i dwa razy zagruntowane?"

- A to kaze tobie robić cyrkulacje na kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem. Nikt Ciebie do tego nie zmusi, poprostu w zbiorniku nalezy zaslepić wyjście cyrkulacyjne i wszystko na temat. Zresztą uwazamże jest to nonsens aby pokowac finanse na cyrkulacje na 5mb instalacji.

 

a jeszcze jedno odnośnie junkersa nie proponował bym rozwiązań na aluminiowo-krzemowych wymiennikach. Koszty serwisowania są wysokie i efektywnosc kiepska. Ta z katalogu utrzymuje sie przez pierwsze dwa tygodnie a potem tragedia. Lepiej wybrać producenta, który ma kilkadziesiat lat doświadczeń w kondensacji, a nie uczy sie od kilku czy klikunastu lat i produkuje na Polskę produkt tani. ja uwazam że na tanie trzeba nas stać. Proponuję wybrać taki kocioł który, wytrzyma 15-20lat a nie po dwóch zacznie sie sypać.

 

Mam nadzieje ze pomogłem .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzięki za odpowiedź.

Grzejniki już mam pod piec kondensacyjny.

Jaki wobec tego proponowałbyś piec na moje potrzeby? Piszesz że warto wybrać taki który wytrzyma kilkanaście lat. Na jaki więc najlepiej się zdecydować mając na uwadze dobry stosunek jakości do ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

"Dom kupiłem w stanie deweloperskim, poprzedni właściciel rozprowadził ogrzewanie w tym wyprowadzenie pod grzejniki"

 

Dodam od siebie jeszcze jedno żeby uwazać na dobór materiaów miedz + stal KO + grzejniki żeliwne lub PP + stal + grzejniki stalowe

jeżeli podamy niższy parametr na grzejniki może będziemy mieć duże prędkości na instalacji i przy domkniętych zaworach termstat. będzie szumiało

 

"Pozostał "tylko zakup pieca"."

Tak kupić tylko co piec kondensacyhny /potrzebna ściana zewn lub duży otwór kominowy/ przewód spalinowo powietrzny lub piec atmosferyczny - normalny komin ze stali ko

 

 

"Dziś instalator namieszał mi w głowie. Stwierdził że układ poboru cieplej wody w domu jest dobrze zaplanowany (zlew w kuchni 0,5 m - za ścianą łazienka tak samo, górna łazienka ok 3m), więc piec z zasobnikiem jest zbędny i szkoda kasy (i miejsca - tego mam mało w pomieszczeniu gospodarczym przeznaczonym między innymi na piec, pralkę i filtr do wody). Co Wy możecie mi doradzić. W starym domu miale wodę ogrzewana junkersem gazowym więc do dłuższego oczekiwania na wodę jestem przyzwyczajony, ale zawsze nowe może być lesze:)."

 

Zmiękcznie wody moekorzystnie wpływa na podgrzewcz przepływowy a twarda woda powoduje zakamienienie i zmniejszenie sprawności przepływowego podgrzewacza

nawet o 50%

 

 

 

"Zależy mi głównie na tym aby nie było spadku ciśnienia i temperatury wody kiedy uruchomi się dwa pobory wody jednocześnie, oraz na obniżeniu kosztów eksploatacji. Dodam że mam bardzo kiepską wodę b. dużo kamienia (stad montaż filtrów do wody)."

 

Powiedziałbym tak: 10kW potrzeba żeby mógł Pan spokojnie wziąść prysznic bez ale i tak co ok 2 min przeczeka Pan okres zimnej wody

zależy to od sekwencji załączeń grzałki - pomimo iz sie wymiennik zakamienia jest dużo lepszym rozwiązaniem i oszczędniejszym

 

"Ponadto instalator jest zdania, że skoro nie ma poprowadzonej cyrkulacji tak ważnej w przypadku pieca jednofunkcyjnego, należy wybrać dwu funkcyjny. - (czy jest sens "dorabiać" cyrkulację kiedy wewnątrz mam zaszpachlowane i dwa razy zagruntowane?"

- A to kaze tobie robić cyrkulacje na kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem. Nikt Ciebie do tego nie zmusi, poprostu w zbiorniku nalezy zaslepić wyjście cyrkulacyjne i wszystko na temat. Zresztą uwazamże jest to nonsens aby pokowac finanse na cyrkulacje na 5mb instalacji. - W 100% popieram

Co za "Orginalny Fachowiec"

 

junkersa zamień na Washaupta Valianta czy Buderusa sprawdzone

 

Pozdrawiam czytaczy

PS

Co do kotła kondensacyjnego prosze pamiętać o układzie spalinowo powietrznym

Ze małe grzejniki to wysokoe parametry a to powoduje że k. kond prawie zrównuje sie z kotłem atmosferycznym dużo tańszym

Edytowane przez krisk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

To jest tylko sugestia

A w konkretnych rozwiązaniach technicznych to już płacimy za jakość i markę

Pamiętając że należy mieć również dostęp do ekipy serwisu przynajmniej raz na rok

Wyższa kultura pracy i rozwiązania techniczne które to procesy są badanej w tych markach przynajmniej dwa razy dłużej

A co za tym idzie ekonomia pracy powiązana z wieloma patentami których nie uświadczymi w kotłach junkiersa

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.