Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona powrotu - obieg CWU


groszek25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, słyszałem o czymś takim jak wykorzystanie krótkiego obiegu CWU jako "ochrona temp. powrotu kotła". Mam u siebie założoną pompę na obiegu CWU do boilera. W chwili obecnej nie korzystam z CWU (boilera) ponieważ mam ciepłą wodę z innego źródła (podgrzewacz przepływowy w łazience) i to mi wystarcza. Woda w boilerze nie jest ogrzewana z kotła, w sterowniku jest ustawione brak CWU a zawór wody jest zamknięty. Teraz proszę o podpowiedź czy mogę ten obieg wykorzystać jako "ochrona powrotu kotla"... czy pomimo tego iż nadal nie będę chciał wykorzystać tej wody z boilera może ona być ogrzewana i nic się nie stanie? Oczywiście aby wymusić cały czas pracę pompy wyjme czujnik temp. z boilera... 

PS. Jeśli post umieściłem w złym dziale proszę admina o przeniesienie do odpowiedniego... 

Edytowane przez Ryszard
Temat przeniesiono.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworz zawor

Ustaw temp. Cwu np. Na 55 w sterowniku


Nie widze sensu merytorycznego i finansowego na korzystanie z przeplywowego podgrzewacza, skoro grzejesz uklad CO


W jednym z postow na forum sa opisane konsekwencje grzania cwu do wyspkiej temp. , wiec uruchamiajac obieg cwu niejako piszesz sie na korxystanie z cwu poza tym wode bedziesz mial o wiele cieplejsza,




Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mkaczko napisał:

Otworz zawor

Ustaw temp. Cwu np. Na 55 w sterowniku


Nie widze sensu merytorycznego i finansowego na korzystanie z przeplywowego podgrzewacza, skoro grzejesz uklad CO


W jednym z postow na forum sa opisane konsekwencje grzania cwu do wyspkiej temp. , wiec uruchamiajac obieg cwu niejako piszesz sie na korxystanie z cwu poza tym wode bedziesz mial o wiele cieplejsza... 

Serdecznie dziękuję za odpowiedź... Jednak pomimo wszystko nie będę chcial korzystac z wody CWU...  Tak więc wolę uzyskać odpowiedź czy nic się nie stanie jeśli będę ogrzewac boiler ale nie korzystać z tej wody wcale (zamkniety zawór)... 

Wiem że wydaje( pewnie jest) się to idiotyczne ale tak musi zostać. Jeśli konsekwencje grzania boilera a nie używania wody z niego są poważne wówczas zrezygnuje z opcji ochrony powrotu. 

PS. A może lepiej jest spuscic wodę z boilera? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w bojlerze musi być jeżeli ma być wykorzystany jako zabezpieczenie powrotu. 

Konsekwencje będą takie, że trochę zwiększy się ilość spalonego opału.

Dołożyć pompę kotłową i masz z bani. 

 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie... Masz rację, zapewne pompa kotłowa będzie najlepszym rozwiązaniem ale to dopiero mogę zrobić jak się zakończy sezon grzewczy. Mam u siebie zawór 3D więc :

1) - jeśli dobrze to rozumiem powinienem ją zainstalować tam gdzie jest powrót z zaworu 3D do pieca, tak? 

2)- czy taka pompa kotłowa jest zasilana ze sterownika kotła czy ma zasilana niezależnie (220v). Czy coś tą pompą steruję, czy ma ona pracować non stop. 

3)- na co zwrócić uwagę kupując taką pompę. Czy wybierać jakiegoś konkretnego producenta? 

PS. Ten krótki obieg cwu chciałem tylko uruchomic aby dogrzac powrót i wiedzieć jak będzie wyglądała praca kotła, czy będzie bardziej stabilny. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@groszek25 żeby więcej podpowiedzieć trzeba by znać schemat Twojej instalacji.

U mnie przy palniku na pellet bojler robi też za ochronę powrotu CO.A instalacja wygląda tak.

Pompa grzejnikowa pracuje cały czas i jest ustawiona na proporcjonalne ciśnienie.

Pompa ogrzewania podłogowego pracuje od termostatu na stałym ciśnieniu.

965288365_Beztytuu.jpg.e1198cb8bd2a9a6e5a35e03167b7bd5e.jpg

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Siema, pytanko mam , jak ustawiasz temperature bojlera? cały czas masz taka sama jak kociol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pytasz mnie to ja mam ustawione tak... 

Krótki obieg przez bojler... Temp na cwu jakieś 2-3st niżej niż kocioł ale tak aby nie dobijał do zadanej(chodzi o to aby pompa pracowała cały czas) . Czyli np. na kotle ustawiam 56st to wtedy na cwu 54st. Wtedy na powrocie mam 52st. W moim przypadku kocioł pracuje bardzo stabilnie, nie mam skoków temperatury i cały czas ładnie trzyma zadaną temperaturę. Jedna uwaga, pamiętaj że trzeba uważać wtedy na gorąca wodę kranie jeśli masz dzieci. U mnie akurat same dorosłe osoby i mieszacze na kranach więc nie mam obawy ze ktoś się poparzy. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.