Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł kupić.


chemick87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

Zastanawiam się nad zmianą kotła. Mój jest przewymiarowany, dodatkowo wymaga ciągłej obsługi. Wygoda wzięła górę:) 

Zastanawiam się nad kupnem pieca o mocy 14-16kw ale koniecznie z podajnikiem tłokowym, palnik retortowe również odpada. I w tym miejscu pojawia się problem, ponieważ takich piecy praktycznie nie ma. Z tad moje pytanie. Czy znacie jakiegoś producenta i modele które polecacie spełniające moje wymagania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły płonka z Osieka

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup na gaz z tlokiem. 

Tani i Eco. 

Pozdrawiam Krzysiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretne odpowiedzi na konkretne pytanie. Ciekawi mnie dlaczego tłokowiec? tak na poważnie tłokowiec to produkuje sadze a nie ciepło, odpuść sobie. szukaj kotła z SV 200 najlepiej Skampa ( na chwile obecną jeden z "mądrzejszych" kotłów) zagadaj do  @Pieklorz on pomoże a facet zna temat od podszewki i Ci wszystko wyjąsni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
8 godzin temu, chemick87 napisał:

Wygoda wzięła górę:) 

W przypadku tlokowca nie zaznasz tej przyjemnosci. Poczytaj o problemach jakie stwarzaja. Na malym zapotrzebowaniu sobie nie radza. Kopcenie i sadza w tych kotlach to dwie nieodlaczne ich cechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym nie słyszałem. Słyszałem natomiast ze ślimak wykonany ze stali szybko koroduje, z żeliwa wyciera się, po za tym może dojść do zerwania zawleczki w przypadku zablokowania np. Zbyt dużym kawałkiem opału, podobnie jak w przypadku zbyt drobnej granulacji. Na retorcie moga stworzyć się spieki które ogranicza efektywne spalanie. Podobno w tlokowcu tych problemów nie ma. Takie słyszałem opinie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli bedziesz mial spiekajacy wegiel to nie ma znaczenia w czym go spalasz. Problem zawleczki tez mozna latwo ominac. Wystarczy dokupic tzw elektr. zawleczke. W przypadku przyblokowania slimak kreci chwile w odwrotnym kierunku. Korozja slimaka wystapi zawsze i szybko przy wilgotnym weglu. A tlokowce to zmora jesienia i wiosna gdy zapotrzebowanie jest mniejsze. Spiekajacy wegiel... wprawny palacz wylacza PID i pali w dwustanie. Ale tu trzeba duzego wyczucia. Wegiel taki poprawnie spalony daje bardzo duzo ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tłokowcem. Też kiedyś chciałem kupić, ale na szczęście mi przeszło. Kup coś "normalnego" z podajnikiem, czy retortowy, czy sv200 to już twój wybór, oba będą dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wcale to nie musi być z sv200 bo śmiało może być mały pancerpol 15-ka z nowym typem palnika , w kotle czyściutko a popiół sypki jak piasek biały z Chwałowickiego ekogrocha .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko byle nie tłok. W ogóle nie wiem czy są tłoki w 5 klasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną SV200 to palnik już górna półka, palnik rurowy praktycznie bez awaryjny. Retorty mają to do siebie że większość tych palników ma przeciwzwoj który niestety może stworzyć problem w postaci mielenia ekogrochu w trakcie wypychania opału z rury na retorte. I wtedy może palnik sobie nie poradzić z tym. Innym godnym polecenia jest Ardeo , są że stałą korona są też z obrotową. Te radzą sobie nieźle z trudnymi weglami.Co do spieków i innych kłopotów, kwestia samego sterownika i nastaw. Praktycznie każdy węgiel da się dobrze spalić, ale wymaga to wiedzy i zabawy z ustawieniami. Generalnie węgle kaloryczniejsze są bardziej spiekalne od tych mniej kalorycznych. Najlepiej szukać średniaków takich ok 24-26 MJ ,dość dobrym węglem jest Karlik ,polski groch jednak ilość popiołu może być problemem. Dość łatwy w prowadzeniu, cenowo zbliżony do większość grochów w tej kategorii. Zrywanie zawleczki to pikuś w porównaniu z problemami z tlokowcem. Rdzewiejące.slimaki, są na to sposoby, np deczko oleju frytkowego na zasyp i ślimak po wielu latach będzie jak nowy. Używam od 5 lat i zero śladów zużycia.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chemick87 napisał:

O tym nie słyszałem. Słyszałem natomiast ze ślimak wykonany ze stali szybko koroduje, z żeliwa wyciera się, po za tym może dojść do zerwania zawleczki w przypadku zablokowania np. Zbyt dużym kawałkiem opału, podobnie jak w przypadku zbyt drobnej granulacji. Na retorcie moga stworzyć się spieki które ogranicza efektywne spalanie. Podobno w tlokowcu tych problemów nie ma. Takie słyszałem opinie... 

Wymiana ślimaka zwykle jest raz na 5-8 lat, zacięcie podajnika większości się nigdy nie trafiło, za to z tłokowcem będziesz miał kopcenie stale - jak to kiedyś jeden forumowicz szukający pisał - dach w sadzy, parapet w sadzy a nawet pies na dworze też w sadzy.

SV200 nie wypiętrza paliwa jak retortowy więc ma mniejsze opory podawania i nie spotkałem się jeszcze żeby się komuś zaciął.

 

Jaki dom masz do ogrzania bo 16 kW to dwa razy tyle co u mnie potrzeba na 186 m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, chemick87 napisał:

Myślałem nad piecem z podajnikiem tłokowym dlatego że lepiej toleruje paliwa gorszej jakości. 

Kotły z podajnikiem tłokowym to boczny tor ewolucji kotłów z podajnikiem, sam taki mam, nie zawracaj nim sobie głowy.

Z tymi paliwami gorszej jakości to tez nieprawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 M2 nie ocieplonego domu to max 100-120W na 1 M2. To wyliczenie tak "na pałę". W sumie w okresie grzewczym od kilku lat mamy w zasadzie max 2-3 tygodnie zimy z mrozami -15 do -20° reszta to okresy przejściowe. Myślę że 12kw kociołek śmiało pociągnie Twoją chatę wraz z CWU.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, eliks napisał:

Ja myślę że Skamp PV13 będzie tu idealny.

Ja także bo nawet do 15 kW na dobrym węglu w razie potrzeby wyciągnie.

 

Pytanie dodatkowe - ile w zeszłym sezonie poszło opału do ogrzania tego domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.