Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena założeń i schematu CO, CWU


pwl07

Rekomendowane odpowiedzi

Wg diagramu Afriso, ich zawór ma najniższy współczynnik kvs 2,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Przy kVs =1 dla grzejników, to delta P będzie ponad 10 kPa, a to już może szumieć.

Dla grzejników 6 kW i  dT=15 K dałbym kVs =1,6 

Dla podłogówki 6 kW i dT=6 K dałbym minimum kVs=2,5 a najlepiej kVs=4

Trzeba pamiętać, że mieszacze tylko na "przelocie" mają pełny kVs , zaś na podmieszaniu najczęściej 0,5-0,6 x kVs

To z tego wynika że należy zignorować wskazówki producenta co do doboru zaworu?Przy zbyt małym spadku cisnienia na zaworze nie będzie on pracował prawidłowo.Zarówno Afriso jak i ESBE mówi że przykładowo jeżeli mamy do wyboru dwa zawory z przedziału 5-15kPa to należy wybrać ten o większym spadku ciśnienia=o mniejszym Kvs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie dają dwie alternatywy do wyboru: z niższym dP i wyższym dP. 

Ale faktycznie, jako najlepszy wybór polecają  dla dP wyższego.

Przykład poniżej:

Screenshot_2020-01-15-21-41-00-046_com.appative.dimensioning.thumb.jpg.219a767e73933772069c808efd166a09.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esbe ma zawory o Kvs poniżej 2,5 ale o średnicy przyłączy 1/2''. Troszkę zgłupiałem, wylot z rozdzielacza o średnicy 1" mam zredukować i założyć zawór 3d DN15? Zawór odcinający i filtr kątowy też 1/2", a później znowu na DN25 do pompy i na dalej do rozdzielacza w PP32?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gmaj22 napisał:

Przy kVs =1 dla grzejników, to delta P będzie ponad 10 kPa, a to już może szumieć.

Dla grzejników 6 kW i  dT=15 K dałbym kVs =1,6 

Dla podłogówki 6 kW i dT=6 K dałbym minimum kVs=2,5 a najlepiej kVs=4

Trzeba pamiętać, że mieszacze tylko na "przelocie" mają pełny kVs , zaś na podmieszaniu najczęściej 0,5-0,6 x kVs

Kolega @gmaj22 dał wskazówkę w ostatnim zdaniu.

Jak pomnożysz x 0.5 to chyba możesz zastosować większy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby był przepływ równy Kvs to na zaworze musiała by być strata ciśnienia 10m sł w lub 1 bar, kto taką pompę ma?

Wasze pompy mają po 4, max 6m sł w, więc przestańcie pisać o tych Kvs, gdyż to jednostka umowna, nie mająca odniesienia do praktyki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Rozumiem, że nie ma nad czym dywagować i brać co popadnie? W takim razie które zamawiać dla mojego układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i super, jeszcze tylko zawór termostatyczny dla CWU :-)
Swoją drogą to właśnie zobaczyłem że Afriso w swoich grupach pompowych montuje obecnie zawór 3d z regulowanym współczynnikiem Kvs 2,5 - 12
https://afriso.pl/aktualnosci/2019-07-23-nowa-generacja-grup-pompowych-primotherm-180-2

Jak myślicie, ile droższa jest np. taka grupa pompowa od instalacji poskładanej samodzielnie?

https://allegro.pl/oferta/afriso-grupa-pompowa-mieszajaca-primotherm-180-2-8698802242?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&ev_adgr=Ogrzewanie+-+Akcesoria&gclid=Cj0KCQiAjfvwBRCkARIsAIqSWlOSaLzdMw58e-EN0rXUURjn9hmeP578s-8n5HRycF4Kg2M4tgXAavQaAoS8EALw_wcB

Pytam bo mam bardzo mało urlopu, a każde ułatwienie i skrócenie czasu pracy jest dla mnie istotne. Szkoda mi zwłaszcza czasu spędzonego na wyszukiwaniu śrubunów, półśrubunków, nypli, sztucerów i innych magicznych artefaktów za pomocą których można to wszystko w miarę kompaktowo i estetycznie ogarnąć. Chyba nie jest dla nikogo z Was zaskoczeniem stwierdzenie, że dopiero przecieram szlaki i większość ze wspomnianych zagadnień jest dla mnie w większym lub mniejszym stopniu nowością :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc!

Możecie mi jeszcze wytłumaczyć czy w tym układzie można podłączyć termostatyczny zwór mieszający?  Z zasady wszelakie pompy nie powinny być montowane na zasilaniu tych zaworów, co w sytuacji jeżeli u mnie pracuje pompa cyrkulacyjna? Czy ona uniemożliwi prawidłową pracę zaworu?

IMGo_20200120_124028.jpg.a6684deee44af9cd6004495154555d51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jasność widzę, jasność :)

"The file you were looking for could not be found"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 odśwież, powinno być ok

Możesz mi jeszcze na szybko odpowiedzieć na pytanie, z rozdzielacza na instalację prowadzę rury w miedzi 22 mm, czy zasadne jest  stosowanie armatury i zaworów mieszających o średnicy 1"? Czy zamiast tego filtry, zawory odcinające, zwrotne założyć 3/4" i zawór mieszający włożyć np. taki Termostatyczny zawór mieszający ATM 333, DN20, Rp3/4", 35÷60°C, Kvs 1,6 m3/h ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: nie sugeruj się rozmiarem gwintu a rozmiarem DN zaworu. Ten sam zawór DN20 może mieć gwint Rp 3.4" jak i gwint G 1".

Rura Cu 22 to jest DN 20, czyli "odpowiednik" 3/4 cala.

Po drugie: w układzie z pompą cyrkulacyjną zawór p. oparzeniowy montuje się inaczej - już kilka razy ten szkic wklejałem: patrz dolny szkic.

Kvs zależy głównie od ilości oraz jednoczesności punktów rozbiorów. 

ATM_p_oparzeniowy_cyrkulacja.png.2c8b28b867b035a98874372fe991f3ac.png

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co w przypadku jeżeli zawór temp będzie nastawiony na 55 st.C, a w zasobniku temp. nie przekroczy 50cst.C? Cyrkulować będzie poprzez króciec wody zasilającej?

Rozumiem że przy tym połączeniu mam nie wykorzystywać dodatkowego króćca do cyrkulacji zasobnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku króciec cyrkulacji się korkuje.

Pompa cyrkulacyjna nie jest potrzebna, żeby był obieg wody ZW/CW. Od tego jest ciśnienie w sieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o sytuację w której temp. w zasobniku jest niższa niż nastawa zaworu, czy w takim przypadku pompa cyrkulacyjna spełni swoje zadanie, teraz widzę że tak.
Z minusów takiego rozwiązania jak na schemacie, to chyba tylko szybsze wychładzanie zasobnika poprzez pracującą pompę cyrkulacyjną ze względu na konieczność zmieszania z chłodniejszą wodą z dolnej części zasobnika. W przypadku wykorzystania dedykowanego króćca cyrkulacji mieszamy wodę o zbliżonej temperaturze. Tak przynajmniej to widzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 wystarczyło zajrzeć do instrukcji zaworu. Wszystko na tacy :-D Chyba Afriso uaktualniło schemat, obecnie jest taki z wykorzystaniem króćca cyrkulacji. 

result.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt.... Niemniej 4 szt dodatkowych zaworów zwrotnych bez zmian :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasa musi się zgadzać :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przypadkiem w obiegu kocioł-sprzęgło nie powinien gdzieś znaleźć się zawór zwrotny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt, nic? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poście nr #9  przedstawiony jest schemat o którym rozmawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kotła producent dołącza zestaw jak niżej, którego zamontowanie jest warunkiem ważności gwarancji. Akurat w miejscu które wskazałeś nie da się go upchnąć bez przerabiania gotowca tzn. powyżej jest odprowadzenie spalin które ogranicza przestrzeń . Nie można go zamontować chociażby na powrocie ze sprzęgła, a przed zaworem termostatycznym trójdrogowym np. pomiędzy 10-11 wg poniższego zdjęcia?

 

184.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.