Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ciśnienie wody w centralnym...


aldek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mam pytanie odnośnie ciśnienia wody w moim centralnym ogrzewaniu. Mianowicie wczoraj został wymieniony kocioł (stary się zepsuł) na KIELAR-ECO 29kW. Fachowcy przyjechali, zdemontowali stary piec - założyli nowy! Nie jestem za bardzo obeznany w tych wszystkich własnościch :) Ale mówili że jest to układ zamknięty i mam koło pieca taką czerwoną butlę chyba wyrównującą ciśnienie! Sprawdzili piec wpuścili wodę do instalacji odpowietrzylem grzejniki i później dobiliem znowu wody na 1,5at (tak kazali) Rano wstaję... patrzę i zostało 0,2atm.. wytłumaczcie mi to :) Dobilem wody znowu rano... Piec nigdzie nie przecieka... grzejniki też.

 

----

 

Właśnie zauważyłem że to z zaworu bezpieczeństwa kapie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego, rzuć tam okiem do instrukcji pieca czy przypadkiem tam nie pisze coś o konieczności montażu pieca w systemie otwartym. Albo czy może od tego nie zależy uznanie przez producenta ewentualnej reklamacji.

 

Mojemu sąsiadowi założyli fachowcy nowego Sasa. Zrobili mu układ zamknięty z naczyniem przeponowym i kazali trzymaćc ciśnienie 1 atm. Sąsiad sumienny człowiek dolał na 1,5 atm bo tak mu chodził piec gazowy. Napalił ślicznie węglem. Miał ciepło, ale tylko przez kawałek nocy, bo cos koło 1 rano zrobiło się łubudu... Spaw puścił w piecu. Pewnie byl jakis słaby.

 

Czeka na serwis, bo wada materialu. Tak mu fachowcy od montażu powiedzieli.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Więc tak:

 

co do ciśnienia: Zawór został wymieniony i już nie ma problemu :)

co do podnoszącego się ciśnienia: wszystko jest w porządku ! :)

co do odpowiedzi: DZIĘKUJĘ za każdą odpowiedź w tym temacie !! :)

co do kociołka: Polecam Kielar-eco ! dobry sprzęt.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

krotko i na temat ucze sie na wyzszej krakowskiej uczelni i wedlug polskiego prawa budowlanego zaden piec weglowy nie moze byc zastosowany w ukladzie zamknietym zaden podkreslam !!!!!!!! pozdrawiam jak popatrzysz do instrukcji to tam moga pisac wszystko i co chca ale pamietj jak cos sie stanie ( a jak wybucha taki piec to jest fajnie ) to ubezpieczenie napewno to sprawdzi dlatego polecam jakis wymniennik i pozdrwaiam jak trafisz na reklamacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ostatnio u kolegi ciekawą instalacje co. Od strony pieca układ otwarty, grzejniki zamknięty a oba układy połączone wymiennikiem płytowym + piec gazowy (narazie wogóle nie używany). Na jednym obiegu z rurki alupex śr. 20mm ma podłączonych 8 grzejników wys. 60 cm i długość 120 i jeszcze 2 grzejniki wys. 60 dł. 100 cm. Drugi obieg (góra) nie wiem ile grzejników bo tam nie byłem. Wszystko zrobione bez kolektorów na zasadzie trójników. W układzie po rozgrzaniu ciśnienie 1,8 - 2,0. Zawór bezpieczeństwa 2,5 atm. Wszystko chodzi super aż sam byłem pod wrażeniem. U siebie mam podobny układ na kolektorach i mam wrażenie, że u kolegi grzeje lepiej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

niestety ale przepisy w polsce zakazują montowania pieca na paliwo stałe w układzie zamknietym! to sa ogolne wytyczne

 

co do tematu postu to niestety ale spadek cisnienia (bynajmniej tak duzy) swiadczy o nieszczelnosci ukladu! Przyklad: ustawione cisnienie w listopadzie powinno trzymac gdzies do marca! a wiec do konca okresu grzewczego. Tolerancyjnie moze byc niewielki ubytek np w grudniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać,że jest to nowa instalacja i jeszcze trochę powietrza w niej się znajduje,więc te spadki ciśnienia,to normalka.Powietrze po prostu wydala się powoli z instalacji.

Rację mają ci,którzy piszą o tym,że w Polsce nie wolno instalować kotłów węglowych w układzie zamkniętym.Ciekawe,co się stanie w przypadku porządnego zagotowania pieca.Wątpię,by naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa załatwił wszystko.

Ten zawór nie zadziała,jeśli napełni się parą,a to jest normalne w przypadku gotowania się kotła.Wtedy ciśnienie może wzrosnąć dużo więcej,niż będzie w stanie przejąć naczynie przeponowe.Poza tym takie naczynia potrafią się rozszczelniać po jakimś czasie a my,nawet o tym nie wiemy.Wtedy to już kaplica.

Zalecał bym utrzymywanie w tej instalacji ciśnienia statycznego,czyli w takim zakresie (lub 0,3bar więcej) jaka jest wysokość instalacji.Czyli,jak wys. inst. jest np. 6m,to ciśnienie 0,6bar+0,3=0,9.

Daje to większy zapas bezpieczeństwa.

Szczerze pisząc,to jestem za dopuszczeniem możliwości instalowania kotłów węglowych w układzie zamkniętym,ale pod bardzo ostrymi warunkami.

Najgorsze jest to,że wielu instalatorów robiąc takie instalacje w ogóle nie informuje użytkownika o zagrożeniach ani o tym,na co powinien zwracać baczną uwagę.Potem taki klient traktuje swoją instalację jak zwykłą,jaką miał kiedyś,i nieszczęście gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, przepraszam że odkopuję ten temat ale znalazłem go w google. Mam kilka pytań, na wiosnę mój wujek "złota rączka" montował grzejniki na poddaszu. Wcześniej poddasze było wyłączone z centralnego, był co prawda zbiornik wyrównawczy na poddaszu ale też nie był w użyciu. Po zamontowaniu grzejników zbiornik ten został usunięty, a w kotłowni został zamontowany właśnie zbiornik taki jak opisany wyżej, czerwony. Czyli jest to teraz układ zamknięty ? Niestety piec mam SASa, służy już parę lat i boję się że nie wytrzyma, U mnie pali się dosyć ostro i tu moje pytanie: jakie ciśnienie powinno być nabite w układzie żeby nie przesadzić i jakie zadanie pełni ten czerwony zbiornik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, To czerwony naczynko :angry: to zbiornik przeponowy (przyponowy - różnie mi mówili). Generalnie ma służyć redukcji wzrostu ciśnienia w układzie powstałego na skutek wzrostu temperatury w instalacji. Co do wysokości ciśnienia to pytaj fachowców którzy montowali układ i producenta kociołka. U mnie jest 1,4-1,5 na zimnej instalacji i max 2,3 na rozgrzanej, ale zależy to od wielkości układu i całej masy innych parametrów których nie czaję. Z tego co piszesz masz układ zamknięty, a z tego co mi tłumaczył mój producent i instalator - zbiornik przeponowy może być zabezpieczeniem układu zamkniętego, ale.... pod warunkiem założonych zaworów bezpieczeństwa. Szczegółów nie znam, bo jestem tylko użytkownikiem (któremu "walnął" taki zbiorniczek) i nie specjalnie się znam na detalach. Zaproś może jakiegoś innego instalatora niech obejrzy całość - ot tak na wszelki wypadek :angry:

pozdro

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z tego co mi tłumaczył mój producent i instalator - zbiornik przeponowy może być zabezpieczeniem układu zamkniętego, ale.... pod warunkiem założonych zaworów bezpieczeństwa.

 

Zgodnie z polskim prawem budowlano -technicznym jest to niewystarczające. Kocioł musi mieć jeszcze system awaryjnego chłodzenia lub bardzo duży bufor cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego kociol weglowy mialby pracowac w systemie zamknietym po co takie klocki, ja mam u siebie tak zrobione, ze zastosowany jest wymienik i piec na ekogroszek pracuje w systemie otwartym o grzejnik i piec gazowy w ukladzie zamknietym, do tego mam zainstalowane sprzeglo, ktore laczy oba piece i na przylad jesli rozpale kociol na ekogroszek to piec gazowy automatycznie sie wylacza i na odwrot jesli wygaslo by w kotle weglowym to automatycznie wlaczy sie piec gazowy tak zeby podtrzymac zadana temperature. I wszystko dziala bez zastrzezen i bez problemow,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem ale niestety co poradzić, takiego miałem fachowca. Myślałem że zostawi ten zbiornik na poddaszu i będzie to działało tak jak miało działać od początku, czyli w układzie otwartym. Może sugerował się tym że ostatni poziom, tam gdzie był ten zbiornik, nie był ogrzewany. Często były problemy z zapowietrzaniem się instalacji bo funkcjonowała bez żadnego zbiornika, nie wiem na jakiej zasadzie. Po prostu dolewało się wody aż się woda przelała odpływem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.