Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa kotłowa, gdzie zamontować?


Rafi1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie pompy kotlowej. Wstawiłem kocioł defro komfort eko lux 20 kW do starei instalacji, jest również zawór czterodrogowy z słownikiem. Hydraulik zrobił mi powrót z zaworu do kotla chyba zbyt cienki i jest 4 kolana więc grawitacja działa kiepsko. Zawór też nie za gruby. I niechcąc tego przerabiać chciałbym wstawić pompę kotłową tylko gdzie? Na powrocie z zaworu do kotła, czy zrobić oddzielny obieg z zasilania przed zaworem do powrotu i tam ja wstawić? Proszę o poradę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie pompy kotlowej. Wstawiłem kocioł defro komfort eko lux 20 kW do starei instalacji, jest również zawór czterodrogowy z słownikiem. Hydraulik zrobił mi powrót z zaworu do kotla chyba zbyt cienki i jest 4 kolana więc grawitacja działa kiepsko. Zawór też nie za gruby. I niechcąc tego przerabiać chciałbym wstawić pompę kotłową tylko gdzie? Na powrocie z zaworu do kotła, czy zrobić oddzielny obieg z zasilania przed zaworem do powrotu i tam ja wstawić? Proszę o poradę. 

Popatrz na pierwszy z brzegu schemat polecany tu na forum z 4D.
Na powrocie miedzy zaworem a kotłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zabierze bo będziesz miał cały kocioł ciepłej wody :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegami pomp wyregulować przepływy, czy sterownik ma funkcję ochrony powrotu?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł defro to zapewne i sterownik k1pv4 który ochronę powrotu posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić u mnie sprawdzą się Wilo yonos pico 25/1-4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Rafi1982 napisał:

Dodaje ręczny schemat tej instalacji, podpowiedzcie czy zawory zwrotne w dobrym miejscu, czy powrót będzie dogrzany, i czy będzie to wszystko sprawne działać? 

 

No popatrz, jednemu to się nawet udało prawidłowo narysować, co przy zalewie głupich i niebezpiecznych pomysłów jest prawdziwym rodzynkiem.

Powodzenie w wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tak narysowałeś ( i pewnie wykonasz) ten 4D, to ważne jest ustawienie przegrody wewnątrz zaworu w pozycji neutralnej (na połowę). Ma być POZIOMO.

PS: @sambor Widać, że niektórzy chcą się czegoś sami nauczyć, a nie mieć wszystko podane na tacy. To rzeczywiście "rodzynek" wśród najczęściej roszczeniowego towarzystwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw jako przewałowa, z tego co pamiętam jak wybierałem u siebie jest tam lepsza możliwość konfiguracji ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizycznie będzie to pompa krótkiego obiegu, a nie przewałowa. Ustawienie jej jako przewałowej nie jest błędem. To już zależy, jakie są dodatkowe opcje w menu dla poszczególnych pomp.

1007793355_sposobyzabezpieczeniapowrotu.png.db1a4cb463d8bbc1d5a79d3156b757f4.png

E - przewałowa

D1- krótkiego obiegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czy montaż pompy jako kotłowej/przewałowej (E na schemacie) przy zaworze 4d w instalacji jest błędem lub mniej korzystne niż przy pompie krótkiego obiegu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki mają różne konfiguracje ustawień tych pomp. Przewałowa z reguły pracuje nonstop. Krótkiego obiegu moze być dodatkowo wspomagana termometrem na powrocie i właczać się jedynie po spadku temperatury powrotu do nastawionej wartości. 

A tak w ogóle to bardzo często nazwy pomp używane są zamiennie, również przez instalatorów, czy autorów instrukcji obsługi. Nie zawsze właściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, 1mps napisał:

Jest błędem.

Rozwiń myśl lub się nie udzielaj. 

13 godzin temu, gmaj22 napisał:

Sterowniki mają różne konfiguracje ustawień tych pomp. Przewałowa z reguły pracuje nonstop. Krótkiego obiegu moze być dodatkowo wspomagana termometrem na powrocie i właczać się jedynie po spadku temperatury powrotu do nastawionej wartości. 

A tak w ogóle to bardzo często nazwy pomp używane są zamiennie, również przez instalatorów, czy autorów instrukcji obsługi. Nie zawsze właściwie.

Mam na myśli czy jeśli pompa nie będzie zamontowana na powrocie z zaworu 4d do kotła, a zaraz na wyjściu z kotła jak na schemacie E, to czy będzie to miało negatywny wpływ na pracę układu. W sensie czy taki układ pracuje gorzej niż z pompą na powrocie z 4d.

Sterownik kotła APC3, ma możliwość różnej konfiguracji pomp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat E nie dotyczy sytuacji z 4D. Dla 4D najlepszy jest D1.

Kombinacje typu E + D2 są niewłasciwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, magil napisał:

Mam na myśli czy jeśli pompa nie będzie zamontowana na powrocie z zaworu 4d do kotła, a zaraz na wyjściu z kotła jak na schemacie E, to czy będzie to miało negatywny wpływ na pracę układu. W sensie czy taki układ pracuje gorzej niż z pompą na powrocie z 4d.

U mnie pracuje na wyjsciu z kotla i „pcha” w 4d. Wystepuje inny rozklad cisnien.

image.thumb.jpg.77b8d9b721d1cd28a96badddd10d048d.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.